این سنگهای ۲۵ تنی را می‌توان با دست خالی جابجا کرد [تماشا کنید]

اخیراً محققان توانسته‌اند سنگهای ۲۵ تنی را با طراحی عملی خاصی بسازند که افراد به راحتی بتوانند آنها را با دست جابجا کنند. این محققان سعی داشتند که راهکارهای پیشینیان برای جابجایی سنگ‌های بسیار سنگین را بررسی کنند و در این حین موفق شدند به طراحی خاصی برای اشیائ سنگین دست بیایند. آنها برای اثبات یافته‌های خود ویدیوی باور نکردنی متفاوتی در فضای مجازی منتشر کرده‌اند.

بدین ترتیب متخصصان می‌توانند از این سیستم برای طراحی و ساخت سازه‌های ساختمانی سنگین در محیط‌های کوچک که امکان استفاده از ماشین آلات سنگین وجود ندارد، بهره ببرند. علاوه بر این می‌توان بدین شکل سازه‌های سنگینی با قابلیت حمل انسانی ساخت و برای مقاصد خاصی نظیر سیلبند از آنها استفاده کرد.

محققان آزمایشگاه Matter Design با همکاری متخصصین ساختمانی CEMEX سازه‌های بزرگ بتنی خاصی توسعه داده‌‌اند که می‌توان آنها را با دست خالی جابجا کرد. این گروه تحقیقاتی سعی کرده از سازه‌های سنگین قدیمی نظیر Stonehenge یا مجسمه‌های بزرگ Moai الهام بگیرند و سازه‌های جدیدی بسازند که پیش از این تصور می‌شد تنها به کمک ماشین آلات سنگین می‌شد آنها را جابجا کرد.

این گروه تحقیقاتی در سال ۲۰۱۴ میلادی، بررسی خود آغاز کرد و سعی داشت ببیند تمدن‌های قدیمی چگونه موفق شدند بدون استفاده از تجهیزات مدرن نظیر جرثقیل یا ماشین آلات سنگین، سازه‌های ساختماعی بزرگی بسازند. آنها پس از بررسی نحوه طراحی سازه‌های بزرگ قدیمی سعی کردند، یافته‌های خود را آزمایش کنند.

بدین ترتیب سازه‌های بزرگی بر اساس معماری قدیمی خلق نمودند و در کمال تعجب مشاهده کردند که این سازه‌های سنگین بتی (که برخی از آنها ۲۵۰ تن وزن داشتند) به راحتی و با استفاده از دست قابل جابجایی کردن هستند.

شاید نکته‌ی خاصی که ویژگی مانور قابل توجهی به این سازه‌ها داده است، مرکز جرم به دقت محاسبه شده برای آنها باشد که ثابت و مانورپذیری غیر قابل باوری به این سازه‌های سنگین و ۲۵ تنی داده است.

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟