شبکه تلویزیونی روسیه اجرای اخبار را به یک ربات سپرد [تماشا کنید]

شبکه تلویزیونی روسیه اجرای اخبار را به یک ربات سپرد [تماشا کنید]

شبکه تلویزیونی روسیه اجرای اخبار را به یک ربات سپرد [تماشا کنید]

اجرای برنامه های تلویزیونی و گویندگی خبر یکی از حرفه ای ترین مشاغل به شمار می رود اما حتی این حوزه هم از اشغال شدن توسط ربات ها در امان نمانده است.

مدتی قبل چینی ها با رونمایی از یک گوینده خبر مبتنی بر هوش مصنوعی زنگ خطر را برای مجریان به صدا درآورند و حالا نوبت به راشا ۲۴، کانال خبری روسیه رسیده که تلاش جدیدی را برای بهره گیری از فناوری در اجرای خبر صورت دهد. این شبکه از یک مجری رباتیک مجهز به هوش مصنوعی رونمایی کرده که «الکس» نام دارد.

این ربات هوشمند توسط کمپانی Promobot و بر اساس چهره هم موسس این شرکت یعنی «الکس یوژاکف» توسعه یافته است. نسخه فعلی تنها قادر به تکان دادن بخش هایی از صورتش است اما مهندسان روس در حال بهینه سازی آن به‌گونه ای هستند که قادر به راه رفتن در استودیو حین اجرای اخبار باشد.

توسعه الکس یک میلیون روبل روسیه (حدود ۱۵۶۰۰ دلار) هزینه در پی داشته اما Promobot از اخذ ۱۲ سفارش برای توسعه نسخه های دیگری از آن خبر داده؛ هرچند مشخص نیست چه شرکت هایی و با چه هدفی به دنبال خرید الکس هستند.

این ربات هوشمند تا کنون خبرهای مختلف و متنوعی را برای راشا ۲۴ اجرا کرده که شامل حوزه های کشاورزی، فناوری هسته ای و امور مالی می شود. او حین خواندن خبری در مورد برپایی نمایشگاه نوآوری های فناوری در مسکو با فروتنی می گوید: «قهرمان اصلی من بودم».

در حالی که برخی الکس را به انتشار پروپاگاندای سیاسی متهم کرده اند بقیه با اجرای خشک و ظاهر عجیبش شوخی می کنند. هرچند این شوخی ها دیری نخواهد پایید چرا که بر اساس پیش بینی های «انجمن اقتصاد جهانی» ربات ها تا شش سال دیگر ۷۵ میلیون شغل را اشغال خواهند کرد.

این شبکه تلویزیونی آذر ماه گذشته از یک ربات پیشرفته رونمایی کرده بود اما بعدا مشخص شد انسانی درون آن پنهان شده است.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل