تصور مسمومیت، دلیل عجیب مغز برای پاسخ به ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی یکی از مشکلاتی است که خصوصاً کودکان بسیاری را تحت تأثیر قرار داده و در مسافرت های طولانی هم بسیار آزاردهنده است. اما دلیل بروز حالت تهوع به خصوص زمانی که راننده نیستیم، چیست؟

پژوهش های جدید نشان می دهند که پدیده ماشین گرفتگی یا بیماری سفر، در واقع پاسخ مغز به شرایطی است که آن را درک نکرده و تصور می کند حجم زیادی از سم وارد بدن شده است.

به گفته محققان، دلیل عدم درک درست مغز از موقعیت این است که بدن انسان هنوز کاملاً برای سفر با خودرو تکامل نیافته و اطلاعات دریافتی از محیط در زمان حرکت با اتومبیل (خصوصاً در جاده های پر پیچ و خم) برای مغز گیج کننده هستند؛ در چنین شرایطی تنها توضیحی که مغز برای سیگنال های ورودی پیدا می کند، مسمومیت بدن است که واکنش طبیعی به آن نیز تهوع و تخلیه معده خواهد بود.

بدن انسان هنوز برای سفر با وسایل نقلیه به خوبی تکامل نیافته است

دلیل اصلی احساس گیجی مغز این است که علی رغم حرکت خودرو، قایق، هواپیما و...، حسگرهای بدن به مغز می گویند که در حالت ثابتی هستیم؛ چرا که به صندلی تکیه داده و بدنمان حرکت چندانی ندارد. در همین حین مغز با استفاده از اطلاعات ارسالی از حسگرهای تعادلی (لوله های کوچک حاوی مایع در گوش درونی)، می داند که ما در حال حرکت هستیم و به همین خاطر نمی تواند تحلیل درستی از وضعیت بدن داشته باشد.

ماشین گرفتگی

نهنج یا تالاموس بخشی از مغز است که وظیفه جمع بندی و تحلیل داده های دریافتی مورد بحث را دارد؛ اما اکثر اوقات دچار اشتباه شده و به این نتیجه می رسد که مسموم شده ایم.

در این بین دانشمندان هنوز به درستی مطمئن نیستند که چرا پدیده ماشین گرفتگی در بعضی افراد بیشتر رخ داده و بعضی دیگر نیز آن را تجربه نمی کنند. هرچند در خصوص کودکان می توان گفت که در طول زمان و با تجربه سفرهای بیشتر، بدن آنها بهتر با شرایط کنار آمده و تکامل لازم را پیدا می کند.

انجام کارهایی مانند کتاب خواندن و نگاه کردن به صفحه گوشی زمانی که داخل خودروی در حال حرکت هستید، شرایط را برای مغز دشوارتر کرده و در عوض زمانی که به بیرون نگاه می کنید، این اطمینان را به مغز می دهید که در حال حرکت هستید و خبری از سم نیست.

البته شرایط برای راننده نسبت به سایرین بهتر است چرا که داده های کافی برای تصور حرکت به مغز ارسال شده و آگاهی از مسیر حرکت و کنترل آن نیز به بهبود شرایط کمک می کنند.

لازم به ذکر است که صرف یک وعده غذایی سبک حاوی پروتئین پیش از سفر و همچنین گوش دادن به موسیقی مورد علاقه در کنار تماشای مناظر بیرونی، می تواند شانس ابتلا به بیماری سفر یا همان ماشین گرفتگی را کاهش دهد.

تور کیش

مطالب مرتبط

اعتیاد به گوشی بخش هایی از مغز را کوچک می‌کند

مطالعات جدید نشان می دهند اعتیاد به تلفن همراه همانند اعتیاد به مواد مخدر، اندازه و شکل مغز را تغییر می دهد.محققان دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University) تصاویر MRI چهل و هشت فرد را بررسی کردند که از این تعداد 22 نفر به گوشی اعتیاد داشته و 26 نفر معتاد نبودند. نتایج تحقیقات نشان دادند شکل... ادامه مطلب

دانستن زبان دوم چگونه بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد؟

مطالعات جدید نشان می دهند با اینکه دانستن زبان دوم شروع بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد، ولی به طور چشمگیری زوال عقل را تسریع بخشیده و در نهایت فرد را به آلزایمر شدید مبتلا می کند.تحقیقات جدید از مزایای متعدد دو زبانه بودن (Bilingualism) برای مغز خبر می دهند که از جمله آنها... ادامه مطلب

تأثیر مثبت تمرینات ایروبیک و اینتروال روی کارکرد مغز

بسیاری از مردم برای افزایش انعطاف پذیری مغزی از مکمل ها استفاده می کنند. حال تحقیق جدیدی که توسط محققان استرالیایی انجام شده نشان می دهد انجام دو حرکت ورزشی اثر بخشی به مراتب بیشتری را نسبت به مکمل ها به دنبال دارد.«انعطاف پذیری مغزی» (Brain plasticity) یا «انعطاف پذیری عصبی» (Neuroplasticity) به معنای توانایی... ادامه مطلب

یافته جدید محققین در مورد پیشگیری از بیماری پارکینسون

محققان مرکز پزشکی سیدرز-سنای (Cedars-Sinai) با مطالعه بیماران 21 تا 45 ساله ای که به پارکینسون مبتلا شده اند، دریافتند نورون های ناقص در مغز وجود دارند ولی بروز علایم بیماری 20 تا 30 سال طول می کشد.بیماری پارکینسون با اثرگذاری روی نورون هایی در مغز که دوپامین ترشح می کنند، به مرور سبب ضعیف... ادامه مطلب

ایجاد با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه [تماشا کنید]

محققان گوگل در همکاری با مؤسسه پزشکی هاورد هیوز (Howard Hughes Medical Institute)، با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه را ایجاد کردند و به دستاورد مهمی در حوزه نگاشت مغزی (Brain Mapping) دست یافتند.این نقشه 20 میلیون سیناپس از مغز مگس میوه (Fruit Fly) را که 25 هزار نورون را به... ادامه مطلب

دانشمندان نحوه آسیب به مغز حین پرتودرمانی را مشاهده کردند

پژوهشگران دانشگاه راچستر با انجام تحقیقی جدید، عاملی که حین پرتودرمانی سرطان مغز سبب بروز اختلال شناختی در بیمار می شود را شناسایی کردند. پژوهشگران امیدوارند این تحقیق به توسعه روش های جدیدی برای محافظت از مغز در برابر پرتودرمانی منتهی شود.سالیانه نزدیک به 25 هزار نفر از مردم آمریکا مبتلا به توموری مغزی تشخیص... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟