تصور مسمومیت، دلیل عجیب مغز برای پاسخ به ماشین گرفتگی

ماشین گرفتگی یکی از مشکلاتی است که خصوصاً کودکان بسیاری را تحت تأثیر قرار داده و در مسافرت های طولانی هم بسیار آزاردهنده است. اما دلیل بروز حالت تهوع به خصوص زمانی که راننده نیستیم، چیست؟

پژوهش های جدید نشان می دهند که پدیده ماشین گرفتگی یا بیماری سفر، در واقع پاسخ مغز به شرایطی است که آن را درک نکرده و تصور می کند حجم زیادی از سم وارد بدن شده است.

به گفته محققان، دلیل عدم درک درست مغز از موقعیت این است که بدن انسان هنوز کاملاً برای سفر با خودرو تکامل نیافته و اطلاعات دریافتی از محیط در زمان حرکت با اتومبیل (خصوصاً در جاده های پر پیچ و خم) برای مغز گیج کننده هستند؛ در چنین شرایطی تنها توضیحی که مغز برای سیگنال های ورودی پیدا می کند، مسمومیت بدن است که واکنش طبیعی به آن نیز تهوع و تخلیه معده خواهد بود.

بدن انسان هنوز برای سفر با وسایل نقلیه به خوبی تکامل نیافته است

دلیل اصلی احساس گیجی مغز این است که علی رغم حرکت خودرو، قایق، هواپیما و...، حسگرهای بدن به مغز می گویند که در حالت ثابتی هستیم؛ چرا که به صندلی تکیه داده و بدنمان حرکت چندانی ندارد. در همین حین مغز با استفاده از اطلاعات ارسالی از حسگرهای تعادلی (لوله های کوچک حاوی مایع در گوش درونی)، می داند که ما در حال حرکت هستیم و به همین خاطر نمی تواند تحلیل درستی از وضعیت بدن داشته باشد.

ماشین گرفتگی

نهنج یا تالاموس بخشی از مغز است که وظیفه جمع بندی و تحلیل داده های دریافتی مورد بحث را دارد؛ اما اکثر اوقات دچار اشتباه شده و به این نتیجه می رسد که مسموم شده ایم.

در این بین دانشمندان هنوز به درستی مطمئن نیستند که چرا پدیده ماشین گرفتگی در بعضی افراد بیشتر رخ داده و بعضی دیگر نیز آن را تجربه نمی کنند. هرچند در خصوص کودکان می توان گفت که در طول زمان و با تجربه سفرهای بیشتر، بدن آنها بهتر با شرایط کنار آمده و تکامل لازم را پیدا می کند.

انجام کارهایی مانند کتاب خواندن و نگاه کردن به صفحه گوشی زمانی که داخل خودروی در حال حرکت هستید، شرایط را برای مغز دشوارتر کرده و در عوض زمانی که به بیرون نگاه می کنید، این اطمینان را به مغز می دهید که در حال حرکت هستید و خبری از سم نیست.

البته شرایط برای راننده نسبت به سایرین بهتر است چرا که داده های کافی برای تصور حرکت به مغز ارسال شده و آگاهی از مسیر حرکت و کنترل آن نیز به بهبود شرایط کمک می کنند.

لازم به ذکر است که صرف یک وعده غذایی سبک حاوی پروتئین پیش از سفر و همچنین گوش دادن به موسیقی مورد علاقه در کنار تماشای مناظر بیرونی، می تواند شانس ابتلا به بیماری سفر یا همان ماشین گرفتگی را کاهش دهد.

منبع:
Science Alert

مطالب مرتبط

سفر یک ساله اسکات کلی به فضا، او را بلندتر و جوان تر ساخته است

اسکات کلی، فضانورد آمریکایی، چند روز پیش پس از سفری یک ساله (به طور دقیق تر 340 روزه) به زمین بازگشت تا تاثیرات جاذبه صفر روی بدن اش مورد آزمایش قرار بگیرد. اما حالا در جدیدترین نتایج منتشر شده از سوی ناسا، اسکات کلی تقریبا 5 سانتی متر افزایش قد داشته و 1 صدم ثانیه... ادامه مطلب

هدست های واقعیت مجازی و تجربه حس خوشایند نامرئی بودن

نامرئی بودن چه حسی دارد؟ پژوهشگران علم عصب شناسی دانشگاه سوئد با قرار دادن هدست های واقعیت مجازی روی سر سوژه های خود موفق شدند این حس را در آنها ایجاد نمایند و دریافتند، زمانی که افراد نامرئی هستند، راحت تر می توانند در مقابل جمعیتی انبوه که به آنها خیره شده اند، قرار بگیرند. سه... ادامه مطلب

جف بزوس: Blue Origin در سال آینده انسان را به سفر فضایی و تفریحی می برد

امروز بالاخره اطلاعات دقیق تری از شرکت Blue Origin و اهداف این کمپانی مشخص و ارائه شد. جف بزوس (Jeff Bezos) مدیر عامل آمازون، که بیش از یک دهه پیش این شرکت فضایی را تاسیس کرده، خبر داد که پروازهای فضایی-تفریحی از سال ۲۰۱۸ آغاز خواهند شد. وی به خبرنگاران نیویورک تایمز و گاردین که فرصت مشاهده مقر... ادامه مطلب

پلان؛ آیا می توانیم به حافظه مان اعتماد کنیم؟ [تماشا کنید]

مغز و سازوکار حافظه یکی از پیچیده ترین مباحث علوم زیستی و روانشناختی را تشکیل می دهند و همه ما عجایبی را در مورد آن تجربه کرده ایم، مانند یادآوری مکان های ناشناخته یا خاطرات غیر واقعی. در این قسمت از پلان می خواهیم ببینیم تا چه حد می توان به حافظه اطمینان کرد و... ادامه مطلب

مارک زاکربرگ: هوش مصنوعی تا ده سال آینده برخی امور را بهتر از انسان انجام می دهد

«مهم ترین مبحث مرتبط با هوش مصنوعی که اکنون تمرکز کامل خود را بر آن معطوف ساخته ایم، توسعه کامپیوترهایی است که درکی فراتر از قدرت درک انسان داشته باشند. در نتیجه اموری نظیر شنیدن، دیدن، و درک گفتار در مرکزیت توجه ما قرار گرفته است. تصور می کنم در پنج الی ده سال آینده... ادامه مطلب

سیاه چاله‌ای ۱۰ برابر بزرگتر از خورشید با سرعت نور فضای اطرافش را می‌بلعد

به تازگی دانشمندان یکی از سریعترین سیاه چاله‌های جهان هستی را کشف کرده‌اند که با سرعت نور به دور خود می ‌چرخد و حرکت می‌کند. اشعه‌های ایکس از سیستم ستاره‌ای واقع در کهکشان راه شیری، پیدایش چنین چاله‌ی سیاهی خبر می‌دهد. محققان پس از بررسی های لازم متوجه شده‌‌اند که این سیاه چاله اندازه‌ای ۱۰ برابر خورشید... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x