کارخانه مشترک عقاب و آذرماش برای تولید اتوبوس در آذربایجان افتتاح شد

مراسم افتتاح کارخانه خودروسازی مشترک ایران و آذربایجان برای تولید اتوبوس و کامیون امروز افتتاح شد. در این مراسم شاهین مصطفی‌اف وزیر اقتصاد آذربایجان و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران حضور داشتند.
این کارخانه با سرمایه‌گذاری اولیه 10 میلیون یورو در فاز اول آغاز به کار خواهد کرد و ظرفیت تولید اتوبوس و کامیون آن سالانه 500 دستگاه خواهد بود. در فاز دوم قرار است ظرفیت تولید آن به دو برابر افزایش یابد.
در این کارخانه 200 نفر مشغول به کار خواهند شد و هزینه ساخت هر دستگاه اتوبوس 135 تا 200 هزار یورو و هر دستگاه کامیون نیز 70 تا 90 هزار یورو برآورد شده است.

این کارخانه با مشارکت شرکت «آذرماش »جمهوری آذربایجان و شرکت خصوصی «عقاب» جمهوری اسلامی ایران در منطقه صنعتی «حاجی قابول» در ۱۱۰ کیلومتری جنوب باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ساخته می شود.
سهم شرکت ایرانی دراین کارخانه ۷۵ درصد و سهم شرکت آذربایجانی ۲۵ درصد است که با سرمایه گذاری اولیه ۶ میلیون یورو ساخته خواهد شد.

پیش از این نیز ایران و آذربایجان در تولید خودرو با یکدیگر همکاری داشته اند. تولید خودروهای سواری در کارخانه خودروسازی کوی صنعتی نفتچالا نتیجه فعالیت های انجام گرفته در حوزه صنعتی در جمهوری آذربایجان است.
اساسا این خودروها برای بازار داخلی طراحی خواهند شد. در عین حال، تحقیقاتی در جریان است تا فرصت های ورود به بازارهای خارجی و به ویژه بازارهای روسیه را مورد بررسی قرار گیرد.

تولید اتوبوس

دو طرف همچنین 6 سند همکاری در زمینه های اعطای مجوز، توزیع، نصب تجهیزات، حمایت مهندسی و فنی و دیگر زمینه های مورد نیاز برای تولید خودرو به امضا رساندند.
تولید برخی از قطعات یدکی قرار است در کارخانجات داخلی آذربایجان انجام شود، اما هنوز محصولات و جزییات این همکاری بین دو کشور مشخص نیست، اما شرکت عقاب طی سال های اخیر با مشارکت کمپانی اسکانیا به تولید اتوبوس های بین شهری در کشور می پرداخت و سهم قابل توجهی از بازار این خودروها را نیز در اختیار داشته است.

در واقع بازار داخلی ایران نیز به نوسازی ناوگان خودروهای تجاری نیازی مبرم دارد و براساس برنامه ریزی های اولیه قرار بود در سال 97 بودجه ای عظیم برای نوسازی ناوگان خودروهای تجاری قدیمی کشور در نظر گرفته شود که البته به دلیل تشدید تحریم ها و افت سنگین ارزش ریال، در نهایت محقق نشد. از این رو به نظر می رسد که ایجاد کارخانه در آذربایجان در شرایط پیچیده بازار داخلی کشور را بتوان اقدامی در راستای حفظ توان تجاری و صنعتی کشور در شرایط رکود داخلی توصیف کرد.

malltina

مطالب مرتبط

صادرات به کشورهای همسایه؛ پشت پرده معضل توزیع نامنظم بنزین سوپر

طی دوسال گذشته، مشکل توزیع نامنظم و مقطعی بنزین سوپر برای بسیاری از مالکین خودروهای مدرن یا افرادی که بر روی کیفیت سوخت مصرفی خودرو خود حساس هستند، مساله ساز شده است و اخیرا نیز شرایط به گونه ای تغییر کرده که تقریبا نمی توان به یافتن بنزین سوپر در جایگاه های توزیع بنزین سطح... ادامه مطلب

اتوبوس برقی دو طبقه؛ محصول جدید هیوندای برای حمل و نقل سبز درون شهری

هیوندای از اولین اتوبوس برقی دو طبقه خود در کره جنوبی رونمایی کرد. این اتوبوس نمایانگر بخشی از تلاش های کمپانی در راستای کمک به کاهش آلودگی هوا و ترافیک محسوب می شود.اتوبوس سبز هیوندای به یک موتور برقی 321 اسب بخاری مجهز شده است؛ وظیفه تغذیه این موتور را پک باتری پلیمری 384 کیلووات... ادامه مطلب

قطاری برای خیابان؛ اتوبوس برقی 250 نفری توسط BYD معرفی شد [تماشا کنید]

کمپانی چینی بی وای دی (BYD) بیشتر با خودروهای سواری و شاسی بلندش در کشور ما شناخته شده است. اما در کنار تولید چنین مدل هایی، بی وای دی در حوزه های دیگری مثل ساخت لیفت تراک، اتوبوس، کِشنده و ون، دوچرخه های برقی و باتری های قابل شارژ نیز فعالیت می کند.شرکت چینی بی... ادامه مطلب

انگلستان اولین اتوبوس خودران خود را وارد فاز تست می کند

این روزها فناوری خودران در کانون توجه بسیاری از خودروسازان و شرکت های فناوری قرار گرفته و برندهای مختلف سعی می کنند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند. در حالی که تاکنون خودروهای سبک و سواری بیشتر به فناوری خودران مجهز شده اند، تلاش هایی هم برای تجهیز خودروهای سنگین به این فناوری صورت... ادامه مطلب

توقف صادرات خودرو به عراق در پی تحریم های آمریکا؛ سرنوشت خطوط تولید آذربایجان چه می شود؟

صادرات خودرو از کشورمان به کشورهای همسایه همواره با افت و خیز های فراوانی همراه بوده است و حالا با وضع تحریم های صنعت خودروسازی، به نظر می رسد که بار دیگر این مسیر با چالش های جدید روبرو شده است. مروری بر آمار و ارقام  6 سال قبل نشان می دهد که در چهار... ادامه مطلب

طعم سمند زیر دندان آذری ها؛ افتتاح رسمی خط تولید ایران خودرو در نفت چاله آذربایجان

در روزهای اخیر کارخانه تولید مشترک خودرو ایران و جمهوری آذربایجان (خزر) در منطقه نفت چاله توسط دکتر حسن روحانی و الهام علی اف روسای جمهوری دو کشور ایران و آذربایجان به صورت ویدئو كنفرانس افتتاح شده است.به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مرحله نخست قرار است محصولات خانواده دنا شامل دنا و... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟