همه چیز درباره آیفون ۱۱

کارخانه مشترک عقاب و آذرماش برای تولید اتوبوس در آذربایجان افتتاح شد

مراسم افتتاح کارخانه خودروسازی مشترک ایران و آذربایجان برای تولید اتوبوس و کامیون امروز افتتاح شد. در این مراسم شاهین مصطفی‌اف وزیر اقتصاد آذربایجان و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران حضور داشتند.
این کارخانه با سرمایه‌گذاری اولیه 10 میلیون یورو در فاز اول آغاز به کار خواهد کرد و ظرفیت تولید اتوبوس و کامیون آن سالانه 500 دستگاه خواهد بود. در فاز دوم قرار است ظرفیت تولید آن به دو برابر افزایش یابد.
در این کارخانه 200 نفر مشغول به کار خواهند شد و هزینه ساخت هر دستگاه اتوبوس 135 تا 200 هزار یورو و هر دستگاه کامیون نیز 70 تا 90 هزار یورو برآورد شده است.

این کارخانه با مشارکت شرکت «آذرماش »جمهوری آذربایجان و شرکت خصوصی «عقاب» جمهوری اسلامی ایران در منطقه صنعتی «حاجی قابول» در ۱۱۰ کیلومتری جنوب باکو پایتخت جمهوری آذربایجان ساخته می شود.
سهم شرکت ایرانی دراین کارخانه ۷۵ درصد و سهم شرکت آذربایجانی ۲۵ درصد است که با سرمایه گذاری اولیه ۶ میلیون یورو ساخته خواهد شد.

پیش از این نیز ایران و آذربایجان در تولید خودرو با یکدیگر همکاری داشته اند. تولید خودروهای سواری در کارخانه خودروسازی کوی صنعتی نفتچالا نتیجه فعالیت های انجام گرفته در حوزه صنعتی در جمهوری آذربایجان است.
اساسا این خودروها برای بازار داخلی طراحی خواهند شد. در عین حال، تحقیقاتی در جریان است تا فرصت های ورود به بازارهای خارجی و به ویژه بازارهای روسیه را مورد بررسی قرار گیرد.

تولید اتوبوس

دو طرف همچنین 6 سند همکاری در زمینه های اعطای مجوز، توزیع، نصب تجهیزات، حمایت مهندسی و فنی و دیگر زمینه های مورد نیاز برای تولید خودرو به امضا رساندند.
تولید برخی از قطعات یدکی قرار است در کارخانجات داخلی آذربایجان انجام شود، اما هنوز محصولات و جزییات این همکاری بین دو کشور مشخص نیست، اما شرکت عقاب طی سال های اخیر با مشارکت کمپانی اسکانیا به تولید اتوبوس های بین شهری در کشور می پرداخت و سهم قابل توجهی از بازار این خودروها را نیز در اختیار داشته است.

در واقع بازار داخلی ایران نیز به نوسازی ناوگان خودروهای تجاری نیازی مبرم دارد و براساس برنامه ریزی های اولیه قرار بود در سال 97 بودجه ای عظیم برای نوسازی ناوگان خودروهای تجاری قدیمی کشور در نظر گرفته شود که البته به دلیل تشدید تحریم ها و افت سنگین ارزش ریال، در نهایت محقق نشد. از این رو به نظر می رسد که ایجاد کارخانه در آذربایجان در شرایط پیچیده بازار داخلی کشور را بتوان اقدامی در راستای حفظ توان تجاری و صنعتی کشور در شرایط رکود داخلی توصیف کرد.

خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

نمونه اولیه اتوبوس تونلی چین به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرد

ماه می گذشته در فضای مجازی تصاویری از یک اتوبوس مرتفع و عجیب را شاهد بودیم که مسیر خود را از بالای سر خودروهای در حال حرکت در خیابان ها طی می کند. همان گونه که انتظار می رفت تعجب هر کسی با دیدن این تصاویر برانگیخته می شد. این اتوبوس عجیب به عنوان راه... ادامه مطلب

تحویل اولین اتوبوس برقی BYD به شهرداری شیراز؛ امید به تحول سبز در حمل و نقل عمومی

تا چند سال قبل ابهامی فراگیر در مورد آینده صنعت خودرو جهان وجود داشت، بسیاری بر این عقیده بودند که خودروهای هیدروژن سوز یا مجهز به سلول سوختی می توانند بر چالش های فنی و مهندسی فائق آیند و به گزینه نهایی برای حمل و نقل آینده مبدل شوند.بسیاری کارشناسان به قدرت تطبیق پذیری موتورهای... ادامه مطلب

انگلستان اولین اتوبوس خودران خود را وارد فاز تست می کند

این روزها فناوری خودران در کانون توجه بسیاری از خودروسازان و شرکت های فناوری قرار گرفته و برندهای مختلف سعی می کنند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند. در حالی که تاکنون خودروهای سبک و سواری بیشتر به فناوری خودران مجهز شده اند، تلاش هایی هم برای تجهیز خودروهای سنگین به این فناوری صورت... ادامه مطلب

استفاده از قهوه به عنوان مکمل سوخت دیزل برای اتوبوس های شهر لندن تصویب شد

دیدن اتوبوس های قرمز رنگ دو طبقه ای که در حال عبور از خیابان های بارانی و پر رفت آمد لندن بوده و از اگزوز آن ها بخار و دور خارج می شود یک صحنه رایج و بسا غم انگیز در این شهر است.لندن به عنوان یکی از پرجمعیت ترین شهر های اروپا همواره با... ادامه مطلب

اتوبوس برقی مدرسه؛ محصول تازه دایملر برای سال 2019

دایملر با تولید اتوبوس Saf-T-Liner C2 وارد حوزه اتوبوس های الکتریکی مخصوص مدارس شد و شرکت توماس بیلت باسس که یک شرکت تابع از کمپانی دایملر است اولین اتوبوس مدرسه ای الکتریکی خود را معرفی کرد.این اتوبوس که نام کامل آن Saf-T-Liner C2 Jouley با نام ژولی نیز شناخته می شود. در واقع این نام... ادامه مطلب

متولد تهران، ساکن بخارست؛ ماجرای بازسازی اتوبوس ایران ناسیونال در رومانی

در سال های نه چندان دور و در دورانی که ایران خودرو با نام ایران ناسیونال شناخته می شد، صنعت خودروی کشور با برخی از مطرح ترین برندهای بین المللی همکاری داشت.مرسدس بنز جزو برندهایی بود که ایران ناسیونال بعضی از خودروهای تجاری سنگین آن را مونتاژ می کرد.اتوبوس O302 یکی از این مدل ها... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x