در حالی که هنوز پای موبایل تاشوی سامسونگ به بازارها باز نشده هر روز شاهد کالبد شکافی آن توسط افراد و گروه های مختلف هستیم. این بار گروه iFixit که همواره دقیق ترین کالبد شکافی ها را به انجام میرساند دست به کار شده تا ما را با اجزای داخلی گلکسی فولد بیشتر آشنا کند. پس از گمانه زنی های این تیم در رابطه با دلایل احتمالی شکسته شدن صفحه نمایش آن، با بررسی اجزای داخلی اش به بزرگترین نقص طراحی گلکسی فولد پی بردند؛ ایرادی که ممکن است به کلی سرنوشت این موبایل تاشو را تحت تاثیر خود قرار دهد.

به نظر میرسد سامسونگ آنقدر درگیر اطمینان حاصل کردن از دوام لولای دستگاه بوده که به کلی ورود گرد و غبار و خاک به داخل آن را از یاد برده؛ و از آنجا که نمایشگر تاشوی این موبایل قطعه ای بسیار حساس است نادیده گرفتن این مسئله ریسک بسیار بزرگی محسوب میشود.

اما حالا مشخص شده همین نقص طراحی گلکسی فولد علت خرابی حداقل سه نمونه از دستگاه هایی است که برای بررسی در اختیار رسانه قرار گرفته بودند، زیرا نمایشگر همه آنها به علت نفوذ جسم خارجی به داخل بدنه و فشار آوردن به پشت صفحه نمایش از کار افتاد.

نقص طراحی گلکسی فولد
اجزای داخلی متفاوت مورد استفاده در گلکسی فولد

اگرچه سامسونگ هنوز علت به تاخیر افتادن عرضه گلکسی فولد را مطرح نکرده به نظر میرسد این مشکل بسیار جدی تر از محافظ صفحه ایست که بدون هشدار روی آن چسبانده شده بود. محافظی که کندن آن یکی دیگر از عوامل خرابی صفحه نمایش دستگاه های مورد بررسی بود.

هنگامی که گلکسی فولد را از بالا و پایین نگاه کنیم متوجه یک شکاف 7 میلی متری در قسمتی از بدنه دستگاه میشویم که صفحه نمایش از آنجا تا میشود. مشخص نیست سامسونگ چرا برای پوشاندن این قسمت چاره ای نیاندیشیده. علاوه بر این شکاف ها iFixit به شکاف دیگری پشت بدنه دستگاه و در قسمت لولای آن اشاره کرده که گویا از قبلی هم بیشتر مستعد جذب گرد و غبار است. بنظر میرسد سامسونگ نیز مانند اپل باید از یک محافظ سیلیکونی برای محافظت از این قسمت ها استفاده میکرد.

iFixit نهایتا نمره تعمیر پذیری بسیار پایین 2 از 10 را برای این موبایل در نظر گرفته است.

[تاریخ انتشار خبر اولیه: 4 اردیبهشت 1398]