مقاومت ۱۰۰۰ برابری در برابر آلودگی های صنعتی به خاطر جهش ژنتیکی

انطابق پذیری خصوصیتی جدا نشدنی در بدن هر موجود زنده است اما این ویژگی به ندرت باعث مقاوم شدن موجودات در برابر آلودگی های انسانی می شود.

دانشمندان در گزارشی جدید، تاریخچه ای از حیات ماهی های قاتل خلیجی تهیه کردند که نشان می دهد این موجودات براثر گذشت زمان مقاومتی باورنکردنی در برابر سطوح بالای آلودگی در سکونتگاه طبیعی شان (کانال کشتی رانی هوستون) پیدا کرده اند.

اندرو وایت هد، پروفسور سم شناسی دانشگاه داویس در کالیفرنیا در این باره می گوید:

تور کیش

اغلب جانوران در محیط هایی که به شدت آلوده شده باشند دوام نمی آورند. ما با مطالعه بازماندگان در چنین محیط های آلوده ای می توانیم دیدگاهی کلی در رابطه با علت زنده ماندن جانوران به دست آوریم. در مورد ماهی قاتل ظاهرا علت بقای این جانداران، جمعیت عظیم و خوش شانسی آنها بوده است.

جهش ژنتیکی

به گفته محققان راز زنده ماندن ماهی های قاتل وراثت ژن های ماهی های دیگری است که ۲۴۰۰ کیلومتر آنطرف تر و در اقیانوس اطلس زندگی می کنند.

به نظر می رسد که انسان ماهی قاتل اقیانوس اطلس را از طریق ماسه و گل و لای چسبیده شده به بدنه یک کشتی بزرگ به ساحل انتقال داده است.

البته ورود موجودات زنده تهاجمی به یک منطقه غالبا مشکلاتی را برای حیوانات بومی آن محدوده ایجاد می کند اما در این مورد خاص این اتفاق باعث تبادل ژن هایی شده که طول عمر ماهی قاتل خلیج را بیشتر می کنند.

ماهی قاتل اطلس حاوی ژن هایی بوده که مقاومت ماهی قاتل خلیج را در برابر مواد سمی مضر بالا برده است.

در حال حاضر طیف وسیعی از تحقیقات مربوط به جانوران تهاجمی حول آسیب های زیست محیطی قرار دارد که این موجودات می توانند ایجاد کنند، با این حال تحقیق اخیر دانشمندان حاکی از آن است که تحت شرایط خاص این موجودات می توانند تنوع ژنتیکی ارزشمندی را در گونه های جانوری خویشاوند خود ایجاد کنند و نقش نوعی مکانیزم نجات تکاملی را ایفا نمایند.

جهش ژنتیکی

در پژوهشی که پیرامون همین موضوع انجام شد دانشمندان با تست ماهی های قاتل در ۱۲ نقطه بسیار آلوده دریافتند که یاخته های این موجود در برابر آلودگی های عموما مرگبار مقاوم شده اند.

آنها می گویند این ماهی ها می توانند مقاومتی تا هزار برابر بیشتر از حد نرمال را در برابر محیط های این چنین آلوده از خود نشان دهند.

مقاومت این ماهی ها در محیط های آلوده و خطرناک ۱۰۰۰ برابر بیشتر از سطح نرمال است

هرچند این سرگذشت ماهی های قاتل خلیج را میتوان به سان یک داستان موفقیت در نظر گرفت با این حال گونه های جانوری دیگر در معرض آلودگی های شایعی قرار گرفته اند که شانس آنها برای بقا را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته پژوهشگران کانال کشتی رانی هوستون بستری آلوده است که در طول ۶۰ سال فعالیت صنعتی گذشته به شدت رو به زوال رفته است. آلودگی موجود در این کانال نتنها ماهی های قاتل که حیوانات دیگری که با آنها غذا می خورند و ممکن است در معرض این سموم قرار بگیرند را تهدید می کند.

دانشمندان می گویند داستان ماهی قاتل خلیج را باید یک زنگ خطر در نظر گرفت؛ در حالی که یافته ها نشان می دهند حیوانات توانایی بهبود ژنتیکی برای غلبه بر عوامل مضر بیرونی را دارند، هر جانداری نمی توان چنین شانسی داشته باشد.

مطالب مرتبط

کشف بیش از 300 ویروس بزرگ با قابلیت های عجیب

محققان چندین ویروس عجیب از نقاط مختلف دنیا کشف کردند. آنها باکتریوفاژ (فاژ) یا همان ویروس هایی را کشف کرده اند که به باکتری ها حمله کرده و آنها را از بین می برند. این جانداران بسیار کوچک از نظر ابعاد، بسیار بزرگ تر از ویروس های معمولی بوده و توانایی ها پیچیده ای دارند... ادامه مطلب

جهش آمار قربانیان ویروس کرونا در چین؛ مرگ 242 نفر در یک روز

مقامات پزشکی استان هوبئی چین از مرگ 242 نفر به خاطر ابتلا به ویروس کرونا در روز چهارشنبه خبر دادند که بالاترین آمار مرگ و میر روزانه از زمان شیوع این ویروس در دسامبر سال گذشته میلادی محسوب شده و نسبت به رکورد قبلی (مرگ 103 نفر در یک روز) بیش از دو برابر افزایش... ادامه مطلب

آخرین بازمانده‌های ماموت پشمی از دیابت و ناباروری رنج می‌بردند

ماموت پشمی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین حیواناتی است که روی کره زمین قدم گذاشته است، چند هزار سال پیش منقرض شد. با این حال دانشمندان عقیده دارند که تعدادی از آن‌ها توانستند مدت بیشتری روی این کره خاکی دوام بیاورند و دنیای پسا عصر یخبندان را نیز ببینند. با این تفاوت که تغییرات ژنتیکی... ادامه مطلب

زنبورها به دلیل تغییر اقلیم در خطر انقراض هستند

زنبورها با شتاب بالا به سمت نابودی پیش می روند و تغییر اقلیم نقش بزرگی در این بین بازی می کند. تحقیق جدید نشان می دهد شانس زنده ماندن جمعیت زنبورها در هر نقطه ای از آمریکای شمالی و اروپا در پی افزایش دما به طور میانگین 30 درصد کاهش پیدا کرده است.جمعیت زنبورها به... ادامه مطلب

هوش مصنوعی در نبرد با کرونا چه نقشی دارد؟

علی رغم تمام سنگرهایی که در برابر کرونا شکل گرفته، این ویروس مرموز به سرعت در حال تسخیر مناطق مختلف است. محققان برای مغلوب کردن ویروس زرادخانه ای از سلاح های مختلف را شکل داده اند که یکی از اجزای اصلی آن هوش مصنوعی است. اما این فناوری چگونه در نبرد با کرونا به داد... ادامه مطلب

تولید واکسن برای ویروس کرونا چقدر طول می‌کشد؟

درحالی که یک ویروس جدید از خانواده کرونا جان هزاران چینی و همین‌طور افراد ساکن در اقصی نقاط جهان را به خطر می‌اندازد، دولت‌ها و محققان سخت در تلاشند که واکسنی پیش‌گیرانه برای آن تولید کنند. اما آیا واکسن ویروس کرونا دیرتر از آن که قادر به کمک به مردم باشد از راه خواهد رسید؟... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟