مقاومت ۱۰۰۰ برابری در برابر آلودگی های صنعتی به خاطر جهش ژنتیکی

انطابق پذیری خصوصیتی جدا نشدنی در بدن هر موجود زنده است اما این ویژگی به ندرت باعث مقاوم شدن موجودات در برابر آلودگی های انسانی می شود.

دانشمندان در گزارشی جدید، تاریخچه ای از حیات ماهی های قاتل خلیجی تهیه کردند که نشان می دهد این موجودات براثر گذشت زمان مقاومتی باورنکردنی در برابر سطوح بالای آلودگی در سکونتگاه طبیعی شان (کانال کشتی رانی هوستون) پیدا کرده اند.

اندرو وایت هد، پروفسور سم شناسی دانشگاه داویس در کالیفرنیا در این باره می گوید:

اغلب جانوران در محیط هایی که به شدت آلوده شده باشند دوام نمی آورند. ما با مطالعه بازماندگان در چنین محیط های آلوده ای می توانیم دیدگاهی کلی در رابطه با علت زنده ماندن جانوران به دست آوریم. در مورد ماهی قاتل ظاهرا علت بقای این جانداران، جمعیت عظیم و خوش شانسی آنها بوده است.

جهش ژنتیکی

به گفته محققان راز زنده ماندن ماهی های قاتل وراثت ژن های ماهی های دیگری است که ۲۴۰۰ کیلومتر آنطرف تر و در اقیانوس اطلس زندگی می کنند.

به نظر می رسد که انسان ماهی قاتل اقیانوس اطلس را از طریق ماسه و گل و لای چسبیده شده به بدنه یک کشتی بزرگ به ساحل انتقال داده است.

البته ورود موجودات زنده تهاجمی به یک منطقه غالبا مشکلاتی را برای حیوانات بومی آن محدوده ایجاد می کند اما در این مورد خاص این اتفاق باعث تبادل ژن هایی شده که طول عمر ماهی قاتل خلیج را بیشتر می کنند.

ماهی قاتل اطلس حاوی ژن هایی بوده که مقاومت ماهی قاتل خلیج را در برابر مواد سمی مضر بالا برده است.

در حال حاضر طیف وسیعی از تحقیقات مربوط به جانوران تهاجمی حول آسیب های زیست محیطی قرار دارد که این موجودات می توانند ایجاد کنند، با این حال تحقیق اخیر دانشمندان حاکی از آن است که تحت شرایط خاص این موجودات می توانند تنوع ژنتیکی ارزشمندی را در گونه های جانوری خویشاوند خود ایجاد کنند و نقش نوعی مکانیزم نجات تکاملی را ایفا نمایند.

جهش ژنتیکی

در پژوهشی که پیرامون همین موضوع انجام شد دانشمندان با تست ماهی های قاتل در ۱۲ نقطه بسیار آلوده دریافتند که یاخته های این موجود در برابر آلودگی های عموما مرگبار مقاوم شده اند.

آنها می گویند این ماهی ها می توانند مقاومتی تا هزار برابر بیشتر از حد نرمال را در برابر محیط های این چنین آلوده از خود نشان دهند.

مقاومت این ماهی ها در محیط های آلوده و خطرناک ۱۰۰۰ برابر بیشتر از سطح نرمال است

هرچند این سرگذشت ماهی های قاتل خلیج را میتوان به سان یک داستان موفقیت در نظر گرفت با این حال گونه های جانوری دیگر در معرض آلودگی های شایعی قرار گرفته اند که شانس آنها برای بقا را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته پژوهشگران کانال کشتی رانی هوستون بستری آلوده است که در طول ۶۰ سال فعالیت صنعتی گذشته به شدت رو به زوال رفته است. آلودگی موجود در این کانال نتنها ماهی های قاتل که حیوانات دیگری که با آنها غذا می خورند و ممکن است در معرض این سموم قرار بگیرند را تهدید می کند.

دانشمندان می گویند داستان ماهی قاتل خلیج را باید یک زنگ خطر در نظر گرفت؛ در حالی که یافته ها نشان می دهند حیوانات توانایی بهبود ژنتیکی برای غلبه بر عوامل مضر بیرونی را دارند، هر جانداری نمی توان چنین شانسی داشته باشد.

منبع:
dailymail

مطالب مرتبط

انقلاب هوش مصنوعی و انسان محوری بیشتر کسب و کار های آینده

در دهه گذشته، تکنولوژی راه اندازی کسب و کار های جدید، سرمایه گذاری روی آن ها، بهینه کردن بهره‌وری و افزایش گستره جغرافیایی یشان را از هر زمان دیگری راحت تر کرده است. تکنولوژی رسانه های اجتماعی را در اختیار مصرف کنندگان و کارمندان قرار داده و این مساله قدرت این اقشار را هم افزایش داده... ادامه مطلب

تکنولوژی سلول های بنیادی درمان دیابت نوع ۱ را ممکن می‌کند

دانشمندان چندین سال است به دنبال درمان قطعی دیابت هستند اما تا به حال موفق نشده‌اند که دارویی برای درمان انواع دیابت پیدا کنند. حال تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیای سان‌فرانسیسکو (UCSF)  قدم بلندی برای درمان دیابت بدون دارو پیدا کنند. این تیم مدعی شده که با این روش، می‌توان سلول‌های بنیادی بیمار به سلول‌هایی با قابلیت تولید انسولین... ادامه مطلب

ربات SMORES-EP برای انجام وظایفش تغییر شکل می‌دهد [تماشا کنید]

SMORES-EP رباتی چند بخشی است که در دانشگاه پنسیلوانیا طراحی شده و توسط محققان Penn و Cornell مورد استفاده قرار می‌گیرد. SMORES سر واژه عبارت «ربات ماژولار با قابلیت خود مونتاژ شدن برای تغییر شکل‌ حداکثری» است. دو حرف EP مربوط به آهنرباهای دائمی الکترومغناطیسی هستند که برای انجام اتصالات مورد استفاده قرار می‌گیرند. ماژول‌های به کار... ادامه مطلب

تاثیر پرتوهای رادیو اکتیو روی بدن چیست؟

روز گذشته کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اعلام کرد قدرت هسته ای این کشور دیگر یک تهدید نیست و حالا رنگ واقعیت به خود گرفته. او حتی اعلام نموده که دکمه ای روی میز کارش قرار دارد و میتواند هر آن ایالات متحده آمریکا را که حالا شاید دشمن شماره یک آن محسوب می... ادامه مطلب

لاله حق وردی، فیزیکدان ایرانی جایزه شرودینگر را دریافت کرد

دکتر لاله حق وردی یک فیزیک دان ایرانی است که در تیم پژوهشی انستیتو هلمهولتز آلمان فعالیت می کند. او اخیرا به همراه سه عضو دیگر تیم موفق به دریافت جایزه شرودینگر بابت تحقیقات خود شدند. این جایزه هر سال به طرحی خلاقانه تعلق می گیرد که در حقیقت پژوهشی بین رشته ای میان ریاضیات، فیزیک... ادامه مطلب

پژوهشگران با ویرایش ژن به تفاوت ژنتیکی باله و دست پی می برند

ویرایش ژن صرفا برای درمان بیماری ها و ناهنجاری های به وجود آمده طی تاریخ کاربرد ندارد. دانشمندان دانشگاه شیکاگو از تکنیک CRISPR استفاده کرده اند تا به رابطه میان تکامل باله و تبدیل آن به دست پی ببرند. محققین با استفاده از ژن های مربوط به باله گورخرماهی متوجه شباهت هایی با ژن انگشت در... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x