ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دستیار گوگل
تکنولوژی

نسل جدید دستیار گوگل سریعتر از همیشه خواهد بود

تقریبا یک سال از معرفی «داپلکس»، قابلیت رزرو خودکار دستیار گوگل می گذرد. این قابلیت توانست به جز کاربران گوشی پیکسل، جای خود را در میان کاربران 44 ایالت آمریکا باز کند. حالا گوگل در کنفرانس ...

زینب عابدی راد
نوشته شده توسط زینب عابدی راد | ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۲:۳۳

تقریبا یک سال از معرفی «داپلکس»، قابلیت رزرو خودکار دستیار گوگل می گذرد. این قابلیت توانست به جز کاربران گوشی پیکسل، جای خود را در میان کاربران 44 ایالت آمریکا باز کند. حالا گوگل در کنفرانس I/O اعلام کرده که دستیار گوگل خواهد توانست این وظایف را روی بستر وب هم انجام دهد، کارهایی مثل اجاره خودرو و خرید بلیط سینما.

به گفته رئیس گوگل «ساندار پیچای»، این قابلیت جدید همانند سیستم رزرو موجود روی گوشی ها عمل خواهد کرد. یعنی کاربر به سادگی دستیار گوگل را باز کرده و برای رزرو خودرو به سادگی اعلام می کند که« برایم از وبسایت ایکس خودرویی رزرو کن». سپس دستیار گوگل هم وبسایت مذکور را باز کرده و فرم های مورد نیاز برای رزرو خودرو را پر می کند. بعد از آن هم از کاربر درخواست می شود که بعضی از جزئیات مثل تاریخ رزرو و نوع خودرو را تایید کند.

در واقع در این پروسه تمام داده ها را دستیار گوگل وارد وبسایت می کند. پیچای همچنین گفته است که این روند نیاز به انجام تغییرات در سمت کسب و کار آنلاین مورد نظر ندارد.

قابلیت داپلکس در فهم فرمان کاربر به مدل های پیچیده یادگیری ماشین وابسته است. به صورت عادی اجرای این الگوریتم ها روی یک دستگاه موبایل حدود 100 گیگابایت حافظه و اتصال دائمی اینترنت نیاز دارد. پیچای در این باره می گوید: « اینطور فرض کنید که انگار دیتا سنتر گوگل را در جیبتان قرار داده اید.»

با این حال پیچای در ادامه گفت که گوگل به یک ابتکار جدید در تکنیک های یادگیری ژرف دست یافته و توانسته این مدل های 100 گیگابایتی را فقط در 0.5 گیگابایت بگنجاند. این مقدار به اندازه کافی کوچک هست که بشود آن را در دستگاه های موبایل جا داد تا بتوانند الگوریتم ها را به صورت محلی اجرا کنند. این روش همچنین تاخیر شبکه را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. بر اساس ادعای پیچای این سرویس آنقدر سریع است که روند ساده‌ای مثل فراخوانی دستیار گوگل را در نظرتان کند جلوه می‌دهد.

به گفته «اسکات هافمن» نایب رئیس بخش مهندسی، «نسل جدید دستیار گوگل» به قدری سریع است که به صورت آنی (real time) عمل می کند. در ادامه دمویی از این روند نشان داده شد که در آن یکی از کارکنان گوگل دستیار را فعال کرده و فرامین و درخواست‌هایی را پشت هم به آن ابلاغ کرد و این سیستم توانست بدون وقفه ای آن ها را انجام دهد. همچنین نمایشی از انجام تسک های همزمان و جستجوی اطلاعات با استفاده از دستیار و بدون نیاز به عوض کردن صفحات مختلف نشان داده شد.

قابلیت جدید دیگری که دستیار گوگل به لطف ابزار «منتخب برای شما» خواهد داشت امکان شخصی سازی بر اساس نیاز هر کاربر است. طبق دمویی که هافمن نمایش داد، اگر پیشتر با دستیار گوگل به دنبال دستور غذای ایتالیایی گشته و حالا از آن پرسیده اید که برای شام چه بپزید، احتمالا دستیار به شما پخت یک غذای ایتالیایی را پیشنهاد خواهد داد. به گفته او نکته جالب این است که هر شخص نتیجه متفاوتی را مشاهده خواهد کرد.

این قابلیت هنگام عرضه اش در تابستان امسال روی نمایشگرهای هوشمند مثل Home Hub در دسترس خواهد بود. دستیار گوگل نسل جدید نیز قرار است کمی دیرتر روی گوشی های پیکسل قابل استفاده باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی