جف بزوس: بلو اوریجین امسال انسان به فضا می فرستد

ثروتمندترین مرد جهان ساعاتی پیش از طرح های پروژه محرمانه شرکت بلو اوریجین برای سفر به فضا خبر داد و برنامه اش برای ایجاد سنگ بنای سفر بین سیاره ای و استقرار در فضا را فاش کرد.

وی که در یک کنفرانس خبری در واشنگتن حضور یافته بود گفت:

ما قصد داریم جاده ای به فضا بسازیم.

بزوس اضافه کرد که نمی داند کلونی ها چطور قرار است ساخته شوند با این حال «درگاه های مشخصی وجود دارند» که باید ایجاد شوند تا در نهایت این هدف محقق شود و بلو اوریجین می خواهد در این زمینه اولین باشد.

یکی از قطعات کلیدی زیرساخت اما آنطور که بزوس گفته «ماه آبی» یا همان فرودگر قمری بلو اوریجین است که به مدت سه سال در دست ساخت قرار داشته و حالا تکمیل شده.

بلو اوریجین

فرودگر ماه بلو اوریجین

بزوس در ادامه صبحت های آشفته و طولانی اش در مورد فضا گفت وقت بازگشت به ماه رسیده است و زمین بهترین سیاره این عالم است. او همچنین سرویس آمازون پرایم خود را با محموله های فضایی مقایسه کرد.

موسس آمازون در صحبت هایش به اظهارات مایک پنس معاون ترامپ اشاره کرد که گفته بود بازگشت آمریکایی ها به فضا در پنج سال آینده ماموریت آمریکاست.

او که مرتبا در حرف هایش از زمین به عنوان بهترین سیاره عالم یاد می کرد اشاره ای به مشکلات جدی بشر از قبیل گرسنگی، فقر، جمعیت و استفاده بی رویه از انرژی داشت و گفت که تمایل دارد روی پیدا کردن راهکارهای دراز مدت برای این مشکلات تمرکز کند پیش از آنکه مسائل یاد شده خیلی جدی شوند.

اما الهام بخش او فیزیکدان آمریکایی Gerard O'Neill بود که در سال ۱۹۶۹ میلادی به ایده استقرار در فضا علاقمند شد.

بزوس باور خود به توانایی بشر برای زندگی در محیط هایی که قبلا ایده آل بوده اند و همچنین ایجاد کلونی و انتقال صنایع سنگین به این محیط ها را ستود و اشاره ای هم به برگشت به زمین داشت:

زمین بهترین سیاره است و زیاد هم نزدیک نیست. در ابتدای کار من را به زهره نبرید!

بنیانگذار آمازون دو هدف اصلی را در صحبت هایش برشمرد که بلو اوریجین قصد دارد روی آنها تمرکز کند:

کاهش عمده هزینه های پرتاب و ایجاد منابع برای فضا. درست مانند شرکت اسپیس ایکس ظاهرا بزوس نیز تمرکزش را روی راکت های چندبار مصرف قرار داده است.

بزوس ادامه داد:

بلو اوریجین کارش را با ارسال انسان به فضا در سال ۲۰۱۹ و از طریق نیو شپارد شروع میکند که برای توریسم فضایی ساخته شده و از هیدروژن مایع به عنوان سوخت استفاده می کند. ما امسال به لطف نیو شپارد انسان های بالدار می شویم.

مطالب مرتبط

نگاهی به ابعاد پیدا و پنهان زندگی پروفسور حسابی

پروفسور محمود حسابی اگر سرشناس ترین دانشمند معاصر ایرانی نباشد، بدون تردید در بین نفرات اول قرار دارد. هرچند زندگی این اندیشمند برجسته را برخی ابهامات فرا گرفته اما دستاوردهای ایشان آنقدر گسترده و تاثیرگذار است که نام خود را برای همیشه در تاریخ علمی ایران ثبت کرده است.شاید به گفته برخی ایشان شاگرد اینشتین... ادامه مطلب

آخرین وضعیت ویروس کرونا در ایران

ویروس کرونا چند روزی است که گریبان مردم کشورمان را گرفته است. در این مطلب سعی کردیم به شرایط وخیم ماسک و مواد ضدعفونی کنند، تعداد قربانیان و افراد آلوده به همراه راهکار‌هایی که دولت برای مقابله با ویروس کرونا در نظر گرفته است بپردازیم.تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونارئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع... ادامه مطلب

اخبار کذب ویروس کرونا منجر به شورش در اوکراین شد

هم زمان با شیوع گسترده‌تر کرونا ویروس در کشور‌هایی به جز چین، اخبار کذب هم بیشتر شده و پیدا کردن اطلاعات موثق را بسیار سخت می‌کند. این اخبار که عمدتا از طرف افراد سودجو منتشر می‌شود، با فریب اذهان عمومی سعی بر بر هم زدن آرامش شهروندان دارند. از همین رو ایمیلی جعلی از سمت... ادامه مطلب

مدفوع، عامل احتمالی گسترش سریع ویروس کرونا

ویروس کرونا (SARS-CoV-2) که تاکنون بیش از 76 هزار نفر را مبتلا کرده، اغلب از طریق قطرات دستگاه تنفسی و تماس با بیمار منتقل می شود. حال مطالعه جدید نشان می دهد این ویروس کشنده از طریق مدفوع نیز گسترش می یابد.بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین (CDC) که هفته گذشته... ادامه مطلب

آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی از شیوع کووید-۱۹

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده برای الگوسازی از نحوه گسترش ویروس کرونا که پیشتر به کووید-۱۹ تغییر نام داد چندی است که وارد عمل شده تا به لطف این الگو نرخ مرگ و میر این ویروس مهلک مشخص شود. این سازمان همچنین در بیانیه اخیر خود از غیر کاربردی بودن ممنوعیت های مسافرتی برای پیشگیری... ادامه مطلب

پزشک ایرانی تومور مغزی بیماری را همزمان با ویولون زدن او برداشت [تماشا کنید]

مغز اندامی به شدت پیچیده است و زمانی که یک جراح وظیفه پیدا می کند تومورهای خطرناک مغزی را بردارد باید برای اجتناب از هر گونه آسیب احتمالی به این اندام، نهایت دقت و مهارت خود را به کار بگیرد. برای Dagmar Turner بیمار ۵۳ ساله ای که به خاطر تومور مغزی در بیمارستان کینگز... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟