نابینایی انبوه موجودات بستر دریا به خاطر گرمایش زمین

خلبانانی که در ارتفاعات بالا حرکت می کنند به اکسیژن بیشتری نیاز دارند و در غیر اینصورت بینایی خود را از دست داده و در نهایت می میرند. به همین نحو موجوداتی که در اعماق اقیانوس زندگی می کنند هم برای مشاهده اطراف خود به اکسیژن نیاز دارند. متاسفانه اما دریاها در حال از دست دادن تراکم اکسیژن خود هستند؛ یک رویداد دریایی نگران کننده که از آن با نام اکسیژن زدایی هم یاد می شود و به نابینایی موجودات دریایی منجر شده.

دانشمندان موسسه اقیانوس نگاری Scripps با تشخیص این مساله که فقدان اکسیژن میتواند باعث ایجاد نابینایی در اورگانیسم های دریایی شود به بررسی این مساله پرداختند که چطور کاهش سطح اکسیژن می تواند بر بینایی اختاپوس ها، خرچنگ ها و ماهی های مرکب اثر بگذارد. نتایج این تحقیق نیز در ادامه در نشریه زیست شناسی کاربردی (Journal of Experimental Biology) منتشر شد و براساس آن این اورگانیسم ها سطوح متفاوتی از کوری را تجربه کردند و برخی حتی تا فقدان کامل بینایی نیز پیش رفتند.

نابینایی موجودات بستر دریا

لیلین مک کورمیک از دانشمندان علوم دریایی Scripps و مولف ارشد مقاله منتشر شده در این رابطه ضمن تاکید بر اهمیت اکسیژن می گوید:

مساله ای که در اقیانوس ها به وجود آمده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه اورگانیسم ها برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. بینایی یک فرایند حسی بسیار مهم است و برای این منظور موجودات زنده به مولکول های اکسیژن نیاز دارند.

البته منظور این نیست که موجودات دریایی حالا در مرز نابینایی، خفگی یا مرگ قرار دارند. بلکه سطوح اکسیژن موجود در اقیانوس ها در حال افت است و  به خاطر گرمایش روز افزون این سیاره نیز بینایی موجودات ساکن در اقیانوس ها ممکن است بدتر شود.

کارن ویشنر اقیانوس نگار دانشگاه Rhode Island که هیچ نقشی در این تحقیق نداشته در این باره می گوید:

البته این موجودات شاید تا نقطه مرگ پیش نروند اما به احتمال زیاد دیگر نمی توانند شکارچیان، تغییرات نوری یا چیزهایی که در بستر اقیانوس قرار دارند را مشاهده نمایند. این مساله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

Takamitsu Ito از اقیانوس نگاران موسسه تکنولوژی جورجیا در رابطه با علت این موضوع می گوید:

در محیط دو عامل اصلی برای افت اکسیژن وجود دارد: یکی از این عوامل کاملا در نتیجه قوانین فیزیک رخ می دهد؛ یعنی وقتی اقیانوس حرارت بیشتری از محیط را به خود جذب می کند (منظور گرمای اضافی ناشی از اثر گازهای گلخانه ایست) و آب به صورت کلی گاز کمتری را در خود نگه می دارد.

گرمایش زمین/ نابینایی موجودات دریایی

عامل دیگر کاهش میزان ادغام اکسیژن با آب های اعماق اقیانوس است. اقیانوس های زمین بالغ بر ۹۰ درصد از حرارت به دام افتاده درون اتمسفر را که به واسطه تصاعدات کربنی انسانی ایجاد شده اند به خود جذب می کند و بخش اعظمی از این حرارت در نزدیکی سطح اقیانوس جذب می شود. در نزدیکی سطح آب اکسیژن نیز انباشته شده و به همین خاطر لایه ای از آب گرم روی آب اقیانوس ها شکل می گیرد. اما این لایه به شدت گرم آب به سختی با آب های اعماق اقیانوس ادغام می شود و به همین خاطر موجودات زنده بستر اقیانوس از اکسیژن محروم می مانند.

با این حال اما برخلاف خلبانانی که میتوانند از منابع اکسیژن برای جلوگیری از کاهش قوه بینایی شان استفاده کنند موجودات بستر دریا راه فراری از این بابت ندارند.

منبع:
mashable

مطالب مرتبط

یک ستاره چطور منفجر می شود؟

انفجار ابرنواختر را می توان کاری ترین ضربه برای مرگ یک ستاره خواند؛ در این انفجار به واسطه برخی فعل و انفعالات فیزیک هسته ای و همچنین نیروی گرانشی، یک ستاره از هم می پاشد و برای مدتی مختصر درخشان تر از کل کهکشان به نظر می آید. ابرنواختر انواع مختلفی دارد که یکی جالب ترینشان... ادامه مطلب

کشف نامه ای قدیمی از گالیله که تلاش وی برای فریب واتیکان را نشان می دهد

صبح امروز مورخان اعلام کردند موفق به کشف نامه ای متعلق به گالیلئو گالیله منجم ایتالیایی قرن ۱۷ میلادی شده اند که از تلاش وی برای نرم تر کردن مواضع اش در قبال کلیسای کاتولیک خبر می دهد. در آن زمان کلیسای کاتولیک معتقد بود این خورشید است که به دور زمین می گردد و... ادامه مطلب

تاریخچه ی چیدمان کیبورد ها: آیا دوره QWERTY به سر آمده؟

آیا می دانستید که کیبورد های QWERTY کنونی تا حد زیادی نا کارآمد هستند و اختلالات مچ دست را تشدید می کنند؟ QWERTY بیش از صد سال عمر دارد. به دلایل متعدد این نوع کیبورد از رده خارج و قدیمی محسوب می شود، اما باز هم با اختلاف زیاد محبوب ترین کیبورد در جهان است. چه... ادامه مطلب

شاید در آینده بتوان از ویروس زیکا برای درمان سرطان مغز استفاده کرد

اگرچه زیکا را به خاطر بیماری های کشنده ای مثل میکروسفالی می شناسند اما گویا از آن می توان استفاده کاملا مفیدی هم کرد تا جلوی سرطان مغز را بگیرد. در پژوهشی که اخیرا انجام شده، محققین متوجه شدند که زیکا می تواند شرایط را برای سرطان مغز بسیار دشوار ساخته و مانع پیشرفت آن... ادامه مطلب

کالاهای بی شمار، انبارهای بی پایان؛ نگاهی به جنگ رباتیکی که آمازون آتش آن را شعله ور کرد

انبار آمازون علاوه بر کالاهای جور و واجورش پر است از فعالیت های مختلفی که در گوشه و کنار آن انجام می گیرند؛ می توان در آن کارگران را دید که در راهروهای طویلش اقلام سفارش داده شده از سوی مشتریان را در داخل کارتون های مشکی و زرد قرار می دهند. هرجا هم که انسان... ادامه مطلب

ادعای شبکه ملی رادیوی آمریکا: دومین پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی

بر اساس گزارش ان پی آر، شبکه ملی رادیوهای آمریکا، ایران یک پرتاب ماهواره ناموفق دیگر را تجربه کرده است. به نظر می رسد این پرتاب مرتبط با ماهواره «دوستی» باشد. مقامات کشور هنوز واکنش رسمی درباره صحت این خبر نشان نداده اند. این ادعا بر اساس تصاویری ماهواره ای مطرح شده که توسط شرکت «پلنت»... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x