همه چیز درباره آیفون ۱۱

نابینایی انبوه موجودات بستر دریا به خاطر گرمایش زمین

خلبانانی که در ارتفاعات بالا حرکت می کنند به اکسیژن بیشتری نیاز دارند و در غیر اینصورت بینایی خود را از دست داده و در نهایت می میرند. به همین نحو موجوداتی که در اعماق اقیانوس زندگی می کنند هم برای مشاهده اطراف خود به اکسیژن نیاز دارند. متاسفانه اما دریاها در حال از دست دادن تراکم اکسیژن خود هستند؛ یک رویداد دریایی نگران کننده که از آن با نام اکسیژن زدایی هم یاد می شود و به نابینایی موجودات دریایی منجر شده.

دانشمندان موسسه اقیانوس نگاری Scripps با تشخیص این مساله که فقدان اکسیژن میتواند باعث ایجاد نابینایی در اورگانیسم های دریایی شود به بررسی این مساله پرداختند که چطور کاهش سطح اکسیژن می تواند بر بینایی اختاپوس ها، خرچنگ ها و ماهی های مرکب اثر بگذارد. نتایج این تحقیق نیز در ادامه در نشریه زیست شناسی کاربردی (Journal of Experimental Biology) منتشر شد و براساس آن این اورگانیسم ها سطوح متفاوتی از کوری را تجربه کردند و برخی حتی تا فقدان کامل بینایی نیز پیش رفتند.

نابینایی موجودات بستر دریا

لیلین مک کورمیک از دانشمندان علوم دریایی Scripps و مولف ارشد مقاله منتشر شده در این رابطه ضمن تاکید بر اهمیت اکسیژن می گوید:

مساله ای که در اقیانوس ها به وجود آمده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه اورگانیسم ها برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. بینایی یک فرایند حسی بسیار مهم است و برای این منظور موجودات زنده به مولکول های اکسیژن نیاز دارند.

البته منظور این نیست که موجودات دریایی حالا در مرز نابینایی، خفگی یا مرگ قرار دارند. بلکه سطوح اکسیژن موجود در اقیانوس ها در حال افت است و  به خاطر گرمایش روز افزون این سیاره نیز بینایی موجودات ساکن در اقیانوس ها ممکن است بدتر شود.

کارن ویشنر اقیانوس نگار دانشگاه Rhode Island که هیچ نقشی در این تحقیق نداشته در این باره می گوید:

البته این موجودات شاید تا نقطه مرگ پیش نروند اما به احتمال زیاد دیگر نمی توانند شکارچیان، تغییرات نوری یا چیزهایی که در بستر اقیانوس قرار دارند را مشاهده نمایند. این مساله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

Takamitsu Ito از اقیانوس نگاران موسسه تکنولوژی جورجیا در رابطه با علت این موضوع می گوید:

در محیط دو عامل اصلی برای افت اکسیژن وجود دارد: یکی از این عوامل کاملا در نتیجه قوانین فیزیک رخ می دهد؛ یعنی وقتی اقیانوس حرارت بیشتری از محیط را به خود جذب می کند (منظور گرمای اضافی ناشی از اثر گازهای گلخانه ایست) و آب به صورت کلی گاز کمتری را در خود نگه می دارد.

گرمایش زمین/ نابینایی موجودات دریایی

عامل دیگر کاهش میزان ادغام اکسیژن با آب های اعماق اقیانوس است. اقیانوس های زمین بالغ بر ۹۰ درصد از حرارت به دام افتاده درون اتمسفر را که به واسطه تصاعدات کربنی انسانی ایجاد شده اند به خود جذب می کند و بخش اعظمی از این حرارت در نزدیکی سطح اقیانوس جذب می شود. در نزدیکی سطح آب اکسیژن نیز انباشته شده و به همین خاطر لایه ای از آب گرم روی آب اقیانوس ها شکل می گیرد. اما این لایه به شدت گرم آب به سختی با آب های اعماق اقیانوس ادغام می شود و به همین خاطر موجودات زنده بستر اقیانوس از اکسیژن محروم می مانند.

با این حال اما برخلاف خلبانانی که میتوانند از منابع اکسیژن برای جلوگیری از کاهش قوه بینایی شان استفاده کنند موجودات بستر دریا راه فراری از این بابت ندارند.

منبع:
mashable

مطالب مرتبط

راکت ناسا ابرهایی مصنوعی را در فضا تشکیل خواهد داد

زمانی که شما به پرتاب یک موشک نگاه می کنید، معمولاً بالا رفتن راکت در فضاست که توجه شما را به خود جلب می کند اما با پرتاب بعدی ناسا احتمالاً شما بیشتر مجذوب آثاری خواهید شد که موشک از خود بر جای خواهد گذاشت.ناسا با پرتاب یکی از دو موشک Black Brant IX خود... ادامه مطلب

نخستین پرواز مستقل فضاپیمای جدید ویرجین گلکتیک با موفقیت اجرا شد

دیروز دومین فضاپیمای SpaceShipTwo شرکت ویرجین گلکتیک موسوم به VSS Unity نخستین پرواز مستقل خود را بر فراز بیابان موهاوی در جنوب غربی ایالات متحده با موفقیت به پایان رساند و لبخند رضایت را روی لبان «ریچارد برنسون» مدیرعامل این شرکت نشاند.این هواپیمای فضایی که در ماه فوریه گذشته معرفی شد، در عملیات آزمایشی توانست... ادامه مطلب

ماهواره هیتومی ژاپن پیش از نابودی، به کشفی مهم درباره گازهای خوشه های کهکشانی دست یافته است

اوایل سال جاری میلادی بود که سازمان فضایی ژاپن خبر داد ماهواره 273 میلیون دلاری «هیتومی»، که یک رصدخانه کامل اشعه ایکس در اندازه واقعی به شمار می رفت، بعد از گذشت یک ماه از پرتاب آن، در فضا تکه تکه شده است. اما قبل از آنکه ماهواره مورد اشاره با چنین سرنوشت شومی مواجه... ادامه مطلب

اداره پست استرالیا مرسوله ها را با پهپاد تحویل خواهد داد

هر روز به تعداد شرکت هایی که به استفاده از پهپاد برای انجام برخی از فعالیت های خود روی می آورند، افزوده می شود. تاکنون کمپانی های بزرگی همانند گوگل، آمازون یا Maersk برای ارسال محصولات خود از Drone استفاده می کردند و حالا اداره پست استرالیا نیز به این فکر افتاده تا از این... ادامه مطلب

فضاپیمای سایوز با سه سرنشین به فضا پرتاب شد [تماشا کنید]

روز گذشته فضاپیمای سایوز «ام اس-7» روسیه که حامل سه فضانورد آمریکایی، روسی و ژاپنی بود از پایگاه فضایی «بایکونور» قزاقستان به فضا پرتاب شد.پرتاب این فضاپیما ساعت 13:21 دقیقه به وقت محلی صورت گرفته و در ساعت 13:30دقیقه با جدا شدن موشک، فضاپیما برای سفری دو روزه در مدار تعیین شده قرار گرفته است.سرنشینان... ادامه مطلب

اگر خورشید برای یک هفته ناپدید شود چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر برحسب تصادف در یکی از کشورهایی زندگی می کنید که زمستان های طولانی، سرد و بسیار تاریک دارند (یا حتی زمستان های کوتاه اما بسیار سرد و البته تاریک)، آنگاه تایید می کنید که وقتی خورشید در آسمان بالا می آید و گل ها شروع به شکوفه زدن می کنند، زندگی برایتان شیرین تر و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x