همه چیز درباره آیفون 13
نگاه نزدیک دیجیاتو: بزرگنمایی اپتیکال دوربین هواوی پی 30 پرو [تماشا کنید]

نگاه نزدیک دیجیاتو: بزرگنمایی اپتیکال دوربین هواوی پی 30 پرو [تماشا کنید]

یکی از قابلیت های جدیدترین پرچمدار هواوی، بزرگنمایی اپتیکال ۵ برابری است که برای نخستین بار به دنیای موبایل آمده و افق های جدیدی را پیش روی علاقه مندان به عکاسی با این گجت دوست داشتنی باز می کند. در این ویدیو می خواهیم قابلیت بزرگنمایی هواوی پی ۳۰ پرو را بررسی کنیم. با دیجیاتو همراه باشید.

هواوی پی ۳۰ پرو از سه دوربین اصلی بهره می برد که مشخصات آنها را در ادامه می بینید:

  • دوربین ۴۰ مگاپیکسلی،  سنسور ۱/۱.۷ اینچی، لنز استاندارد ۲۷ میلیمتری، ضریب اف ۱.۶
  • دوربین ۲۰ مگاپیکسلی، سنسور ۱/۲.۷ اینچی، لنز فوق عریض ۱۶ میلیمتری، ضریب اف ۲.۲
  • دوربین ۸ مگاپیکسلی، سنسور ۱/۴ اینچی، لنز تله ۱۲۵ میلیمتری، ضریب اف ۳.۴

همان طور که در ویدیو توضیح دادیم، ساخت ماژولی با فاصله کانونی ۱۲۵ میلیمتری برای موبایل های ظریف کنونی عملاً ممکن نیست. به همین دلیل هواوی از یک منشور ۹۰ درجه برای چرخاندن تصویر استفاده کرده و فضای مورد نیاز را در عرض دستگاه پوشش داده. به همین دلیل، سنسور ۸ مگاپیکسلی عمود بر سطح بدنه قرار دارد. تصویر زیر این وضعیت را به خوبی نشان می دهد.

حالا ببینیم بزرگنمایی اپتیکال در هواوی پی ۳۰ پرو چطور کار می کند. اول از همه باید بدانید که بزرگنمایی اپتیکال فقط از زوم ۵ برابر به بالا فعال می شود، یعنی تا قبل از آن فقط زوم دیجیتال روی تصویر سنسور اصلی را در اختیار داریم. در تصاویر زیر می توانید اختلاف تصویر عادی و زوم ۵ برابری را مشاهده کنید:

این مقدار بزرگنمایی به راحتی می تواند سبک عکاسی شما را عوض کند و کادرهایی را در اختیار شما قرار دهد که قبلاً ثبت آنها ممکن نبود. در این حالت می توانید اجزای مزاحم فضای پیش رو را حذف کرده و فقط سوژه مورد نظر خود را در قاب تصویر جای دهید.

اگر بخواهید بیشتر از این به سوژه نزدیک شوید، باید از بزرگنمایی هیبریدی استفاده کنید. همان طور که می دانید در این حالت به تدریج با افت کیفیت مواجه خواهیم شد، ولی باز هم در شرایط مناسب و نور کافی می توانید تا ۲۰ برابر نتیجه مناسبی بگیرید. حتی زوم ۵۰ برابری هم برای خواندن تابلویی در دوردست به کار می آید.

البته این مقدار بزرگنمایی به راحتی مورد سوء استفاده هم قرار می گیرد، چون هیچکس از یک موبایل انتظار چنین قابلیتی را ندارد. پیشرفت تکنولوژی همیشه با چنین نگرانی هایی همراه بوده و احتمالاً راهکاری برای رفع آن هم وجود نخواهد داشت.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato