شماره های موبایل یازده رقمی در ژاپن رو به اتمام  هستند و به همین خاطر این کشور در نظر دارد در پاسخ به نگرانی های مطرح شده پدر این باره، تا سال ۲۰۲۱ ده میلیارد شماره ۱۴ رقمی ارائه کند.

گفته می شود استقبال خوب ژاپنی ها از گجت های اینترنت اشیاء (که در ژاپن به شماره موبایل اختصاصی خود نیازمندند) باعث تمام شدن شماره های موبایل یازده رقمی شده که ژاپن برای این هدف در اختیار مشترکانش قرار داد.

طبق گزارش ژاپن تایمز پیش بینی می شود که با عرضه 5G تا سال ۲۰۲۰ همین اندک شماره های باقی مانده هم تمام شوند.

به همین خاطر پیشنهاد وزارت ارتباطات ژاپن برای ارائه شماره های ۱۴ رقمی با استقبال سه اپراتور بزرگ این کشور (NTT Docomo Inc، KDDI Corp و سافت بنک) روبرو شد. در حال حاضر شماره های یازده رقمی در ژاپن با پیش شماره های 090، 080 و 070 آغاز می شوند و به تلفن های همراه در این کشور اختصاص یافته اند. در سال ۲۰۱۷ این کشور ۸۰ میلیون شماره یازده رقمی با پیش شماره 020 را برای دستگاه های اینترنت اشیاء ارائه کرد که تا کنونی بیش از نیمی از آنها فروش رفته است.

در سال گذشته تعداد دستگاه های اینترنت اشیاء از تلفن های همراه بیشتر شد

البته اشاره کنیم ژاپن تنها کشوری نیست که با مشکل افزایش تقاضا برای شماره های موبایل روبروست. سال گذشته شمار دستگاه های اینترنت اشیاء در دنیا از مجموع تعداد موبایل ها فراتر رفت. از سال ۲۰۰۸ نیز تعداد این دستگاه ها از انسان های روی زمین بیشتر شد. پیش بینی می شود که از سال ۲۰۲۰ نیز بیش از ۵۰ میلیارد دستگاه اینترنت اشیاء در سراسر دنیا فعال باشد.

شماره های موبایل

از اواخر دهه ۹۰ میلادی شماره های ۱۰ و یازده رقمی در آمریکا شمالی بسیار متداول شدند چراکه آن دوران مصادف شد با شکوفایی اینترنت و تلفن های همراه. در سال ۲۰۰۱ میلادی نیویورک تایمز در مقاله ای به افزایش «رخوت ناشی از شماره» اشاره کرد که در نتیجه نیاز نیویورکی ها به کد محدوده برای تماس با همسایگانشان پیش آمده بود. در نتیجه پیش بینی می شود که آمریکا نیز به زودی رویکری مشابه با ژاپن را برای حل این معضل پیاده کند.