بررسی بازی هادس ۲؛ وقتی گرافیک همه‌چیز نیست

هادس ۲ در زمینه گرافیک یک قدم رو به جلو برای صنعت بازی‌های موبایل ایران و در بخش گیم‌پلی، ناکام در رسیدن به استانداردهای سبک اکشن/مخفی‌کاری است. بازی با حجم بالا و گرافیک زیبایش نشان داده که این قضیه «کاربر ایرانی بازی‌های حجیم و گرافیکی دانلود نمی‌کند» آن‌قدرها درست نیست و اگر سازنده سلیقه مخاطب را بشناسد، حتی یک بازی ۱۸۰ مگابایتی می‌تواند به محبوبیت برسد.

رسیدن به این نقطه، آن هم با محدودیت‌هایی که بازار گیم داخل دارد کار کمی نیست و اگر از این به بعد بخواهیم اسمی از هادس ببریم بیشتر به‌خاطر همین دستاوردی است که سازنده توانسته در گرافیک و جذب مخاطب با وجود حجم بالای بازی به دست بیاورد. هادس ۲ از همان منویش ثابت می‌کند که از لحاظ بصری حرف‌های بیشتری نسبت به ساخته‌های اکشن داخلی برای گفتن دارد.

در مصاحبه با دیجیاتو، مهدی پیغامی نسب تایید کرد که هادس ۳ هم ساخته خواهد شد

وقتی هم که دکمه شروع بازی را می‌زنید و خودتان را درگیر ماجراجویی شخصیت اصلی می‌کنید، دیگر مطمئن می‌شوید که با اثر پرزرق و برقی روبه‌رو هستید. بافت‌ها کیفیت خوبی دارند، مدل‌سازی‌ها و نوع طراحی محیط حس اینکه مخاطب در فضایی بسته گیر افتاده‌اید را منتقل می‌کنند و کم پیش می‌آید بازی درگیر افت فریم بشود.

  راهنمای هادس 2

نکته اینجاست درصد زیادی از این طراحی‌ها توسط خود سازنده صورت گرفته و با توجه به گفت‌وگوی مهدی پیغامی نسب، توسعه‌دهنده بازی، با دیجیاتو خیلی کم از مدل‌های آماده استفاده شده است:

۹۰% گرافیک بازی توسط من طراحی و پیاده سازی شده، در برخی قسمت‌ها مدل آماده به‌کار رفته که آن هم فقط به دلیل کمبود وقت بوده است.

البته بازی در بخش گرافیک عنوان بی‌نقصی نیست و ضعف‌هایی در حداکثر فاصله رندر شده (Draw Distance) دارد اما مجموعا بخواهیم نگاه کنیم نسبت به سطح عناوین گوشی و وضعیتی که بازی‌های ایرانی داشته‌اند هادس ۲ یکی از بهترین تجربه‌های بصری را بین ساخته‌های داخلی توانسته ارائه بدهد.

هادس 2

با این حال صرف داشتن یک گرافیک زیبا، هیچوقت اثری را تبدیل به شاهکار نمی‌کند و نبود یک گیم‌پلی بالانس باعث شده تا هر چه سازنده در قسمت گرافیک بافته، نه همه‌اش ولی حداقل نصفش با بخش اکشن و مخفی‌کاری پنبه بشود. مشکل اصلی اینجاست که بازی خیلی گنگ است.

این گنگ بودن به خودی خود چیز بدی نیست و قبلا در ساخته‌های معروفی آن را دیده‌ایم ولی در هادس ۲ سختی غیرمنطقی باعث شده تا بازی از این ایده ضربه بدی ببیند. بدون نقشه (که آن را باید با پرداخت‌های درون برنامه به دست بیاورید) پیشروی در هادس ۲ حتی از رد کردن باس‌های سکیرو هم می‌تواند سخت‌تر باشد.

از طرفی حتی اگر نقشه داشته باشید و راه را بدانید، باز بیش از اندازه به آغوش مرگ می‌روید. ریتم کند بازی در بخش‌های اولیه، این گنگی زیاد بدون نقشه و مرگ‌های اعصاب خردکن یکی از مهمترین عواملی هستند که باعث می‌شوند مخاطب از تجربه هادس ۲ دست بکشد. امیدوار بودم وقتی اسلحه به دست می‌شوم، این مشکلات کمتر بشوند اما اینگونه نشد.

بازی ایرانی گرافیکی

مهمترین علتش هم به شوتینگ نامناسب بازی برمی‌گردد. برای کشتن یک دشمن باید بیش از ده تیر مصرف کرد و همچنین بازی برای حمله مخفی کارانه، هیچ پاداشی نمی‌دهد. فرقی نمی‌کند که به دل‌شان بزنید یا مخفیانه یکی یکی به سراغ‌شان بروید، در هر صورت نتیجه خیلی متفاوت نیست.

هیچکدام از این مشکلات گیم‌پلی به‌قدری بزرگ نیستند که نتوان برطرف‌شان کرد؛ تاثیر زیادی روی تجربه مخاطب گذاشته‌اند اما با تغییراتی می‌شد این نقطه ضعف‌ها را پوشاند. در واقع هادس ۲ پایه داشتن یک گیم‌پلی سرگرم‌کننده و متنوع (به‌خاطر داشتن ویژگی سبک‌های مختلف) را داشت ولی به‌واسطه حضور ضعف‌هایی بازی نتوانسته همان تجربه با کیفیت گرافیک را اینجا ارائه بدهد.

حالا با این مشکلات باید هادس ۲ را دانلود کرد؟ صد در صد. بازی اگرچه در زمینه گیم‌پلی می‌توانست خیلی بهتر از نسخه کنونی‌اش باشد اما همچنان توانایی سرگرم کردن مخاطب را دارد. جدا از اینکه اگر دوست دارید یک اثر گرافیکی ایرانی ببینید، حتما نگاهی به هادس ۲ بیاندازید.

هادس 2
  • هادس 2
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: مهدی پیغامی نسب
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 181.5 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

نگاهی به اپلیکیشن تاچستان؛ دنیای ترانه و داستان تعاملی برای کودکان

پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند باعث شده تا کودکان از بدو تولد با وسایل الکترونیکی آشنا شوند و بخواهند در هر زمان از آن‌ها استفاده کنند. نمی‌توان منکر این شد که گوشی‌های هوشمند با توجه به استفاده از اینترنت می‌توانند حاوی مطالبی باشند که به هیچ عنوان برای کودکان مناسب... ادامه مطلب

معرفی اپلیکیشن تاندوری؛ دستور پخت غذاهای خانگی در گوشی شما

دسترسی به دستور پخت غذاهای خانگی همیشه می‌تواند مفید باشد. فرض کنید مهمان داشته باشید یا بخواهید غذایی خاص که تعریفش را زیاد شنیده‌اید را آماده کنید. برای پختن یک غذای خوب نیاز دارید تا یک دستور پخت خوب تهیه کنید و دقیقا مانند آن عمل کنید تا غذایی خوشمزه بپزید. اپلیکیشن آشپزی در فضای... ادامه مطلب

نگاهی به اپلیکیشن موبایل بانک «همراه بانک تجارت»

مطمئنا زمانی را به خاطر دارید که کار با اپلیکیشن‌های همراه بانک مترادف بود با تحمل محیطی خشک، قدیمی و نچسب با امکانات ناقص که گویی توسعه‌دهندگان برای هر چه زشت و بی‌قواره بودن آن رقابت می‌کردند. این موضوع هم در اپلیکیشن بانک‌های دولتی دیده می‌شد و هم بانک‌های خصوصی، اما خوشبختانه شرایطی به وجود... ادامه مطلب

ویژگی «حمل و نقل عمومی» کلید پیشرفت نقشه و مسیریاب‌های ایرانی است

با اینکه حمل و نقل عمومی چندان در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته و اندک امکانات ارائه شده هم پاسخگوی نیازهای مردم نیست اما ارزش و جایگاه این خدمات در نقاط دیگر دنیا به خوبی جا افتاده و کشورها در این زمینه امکانات و سرویس‌های متعدد و با کیفیتی برای شهروندان تدارک دیده‌اند.در این... ادامه مطلب

آشنایی با نرم‌افزار فروشگاهی دشت؛ راهکاری مدرن برای تسهیل فروش کسب و کارها

گذر از سیستم سنتی خرده‌فروشی و ورود به عصر فروشگاه‌های بزرگ، نیازهای جدیدی را در میان اصحاب کسب و کار به وجود آورد که بی شک به کارگیری راهکارهای نرم‌افزاری برای حسابداری و مدیریت فروش جزو مهم‌ترین آن‌ها بود.این موضوع سبب شد که نرم‌افزارهای فروشگاهی به عنوان یک رکن ضروری در میان کسب و کارهای... ادامه مطلب

سایه‌ات مستدام؛ معرفی اپلیکیشن نیکوکاری سایه

نیکوکاری و کمک به افراد تهیدست در فرهنگ مردم کشور ما همیشه جایگاه ثابتی داشته و کم نیستند نمونه‌هایی که همت خیرخواهان، گرهی بزرگ از کار نیازمندان باز کرده باشد. شاید بزرگترین مساله‌ای که می‌تواند به دیده شدن نیازهای اساسی نیازمندان در اقصی نقاط ایران کمک کند وجود یک بستر اطلاع رسانی جامع برای اعلام... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟