مشاهده اولین خوشه ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس در آسمان [تماشا کنید]

اوایل این هفته بود که اسپیس ایکس اولین محموله ماهواره های پروژه استارلینک خود را با موفقیت به مدار زمین فرستاد. حال یک منجم آماتور اهل هلند حرکت آن ها در مدار را دیده و موفق به ضبط آن شده است.

این منجم در وبلاگش توضیح داده که پس از انجام محاسبات لازم برای تخمین زمان عبور این ماهواره ها از آسمان، با دوربینش به انتظار نشسته. نتیجه نیز بسیار زیبا و منحصر به فرد از آب در آمده: رشته ای از نقاط سفید و نورانی که در حال حرکت در آسمان بودند؛ صحنه ای که باعث شد برخی فکر کنند بشقاب پرنده دیده اند.

وی قادر به شمردن 56 ماهواره شد که به گفته او تا زمانی که هر یک به مدار خود برود، قطارشان هر شب دو تا سه باز از آسمان عبور می کند.

این ماهواره ها پس از دو بار تعویق بالاخره هفته گذشته به فضا ارسال شدند. استارلینک پروژه ایلان ماسک برای تامین اینترنت سراسری در کره زمین با سرعت حداکثر یک گیگابیت بر ثانیه است.

پروژه استارلینک
تصویر این ماهواره ها قبل از رها شدن در مدار

این 60 ماهواره پروژه استارلینک در مدار بسیار بالای زمین و ارتفاع 440 کیلومتری رها شده اند و قرار است با استفاده از پیشرانه های خود به ارتفاع 550 کیلومتری برسند. همچنین پرتاب این ماهواره ها رکورد وزن محموله ارسال شده توسط راکت فالکون 9 را شکست و از 10.6 به 18.5 تن ارتقا داد.

این ماهواره ها فعلا هرشب دو تا سه بار از آسمان عبور می کنند

به گفته ایلان ماسک این پروژه به تنهایی یکی از دشوارترین چالش های مهندسی بوده که تاکنون اجرا شده. این تیم برنامه دارد تا سال 2020 مجموعا 11 هزار و 943 ماهواره استارلینک به فضا بفرستد تا ناوگان خود را تکمیل کند. گفتنی است تکمیل چنین پروژه عظیمی احتمالا میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت اما به گفته ماسک اسپیس ایکس سرمایه لازم را در اختیار دارد.

این میلیاردر آمریکایی امیدوار است با استفاده از درآمد بالای حاصل از این پروژه قادر به تامین هزینه های لازم برای فرستادن انسان به مریخ و تشکیل اولین جامعه انسانی در این سیاره شود.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟