حراج یک دستگاه کامپیوتر Apple I با قیمتی باور نکردنی

حراج یک دستگاه کامپیوتر Apple I با قیمتی باور نکردنی

حراج یک دستگاه کامپیوتر Apple I با قیمتی باور نکردنی

محصولات اپل به گران بودن مشهورند اما برخی دستگاه ها که مربوط به روزهای اول پیدایش آنند به قیمت هایی فروخته می شوند که آیفون هزار دلاری را شرمنده می کند. یک مدل کامپیوتر اپل یک اخیرا به حراج گذاشته شده که قیمتش از مجموع تمام دستگاه های نو اپل بسیار بالاتر است.

تنها ۷۰ عدد کامپیوتر اپل یک در دنیا موجود است

این کامپیوتر فوق ساده که سال ۱۹۷۶ توسط بنیان گذاران اپل یعنی استیو جابز و استیو وزنیاک در گاراژ منزل خانواده جابز ساخته شده بود، به قیمت گزاف ۴۷۰ هزار دلار توسط یک فرد که هویتش فاش نشده در حراج کریستی لندن خریداری شد.

کامپیوتر های اپل یک که آن زمان تنها ۲۰۰ عددشان ساخته شد تقریبا فقط از یک مادربورد تشکیل شده بودند و فاقد امکاناتی چون محفظه، کیبورد یا مانیتور بودند. نسخه ارائه شده در این حراجی اما کمی متفاوت بود و صاحب قبلی در یک چمدان چرمی قرارش داده بود.

کامپیوتر اپل یک

قیمت اصلی کامپیوتر اپل یک در زمان عرضه ۶۶۶ دلار بود که به دلیل علاقه وزنیاک به اعداد تکرار شونده اینطور قیمت گذاری شده بود. البته این کامپیوتر مدت زیادی در بازار نماند و فروشش با عرضه اپل دو در سال ۱۹۷۷ متوقف شد.

به گفته حراجی کریستی پس از ارائه مدل اپل دو، وزنیاک و جابز مردم را تشویق می کردند کامپیوترهای اپل یک خود را بازگرداند و برای خرید اپل دو تخفیف بگیرند. از آنجایی که اکثر این دستگاه ها تخریب شدند امروزه تنها ۷۰ عدد کامپیوتر اپل یک در دنیا وجود دارد.

کامپیوتر اپل یک

از اقلام دیگری که در این حراجی حضور داشتند می توان به اتودهای طراحی اولین لوگوی اپل به دست رونالد وین، یک پخش کننده کاست RQ-309DS پاناسونیک، مدارک مربوط به روزهای اولیه اپل و مجله های قدیمی حاوی مقاله هایی درباره کامپیوتر اپل یک اشاره کرد.

قبل از این حراجی کریستی تخمین زده بود این کامپیوتر با قیمتی حدود ۶۳۰ هزار دلار به فروش خواهد رفت. با اینکه ۴۷۰ هزار دلار برای چنین دستگاهی همچنان رقم بسیار بالایی محسوب می شود، در مقابل ۹۰۵ هزار دلاری که کمپانی فورد سال ۲۰۱۴ برای خریداری یک مدل دیگر آن هزینه کرده بود بسیار معقول تر به نظر می رسد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل