آزمایش هسته ای ۲۰۱۷ کره شمالی احتمالا ۱۶ برابر قوی تر از بمب اتمی هیروشیما بوده است

طبق برآوردی تازه آزمایش هسته ای ۲۰۱۷ کره شمالی، نیرویی برابر با ۲۵۰ کیلوتن تی ان تی آزاد کرده است که این رقم شانزده برابر بیشتر از بمب رها شده روی هیروشیمای ژاپن در طول جنگ جهای دوم است. این انفجار همچنین به لحاظ بزرگی قوی تر از پنج تست قبلی کره شمالی تخمین زده شده است.

این تحقیق جدید که در نشریه پژوهش ژئوفیزیک: زمین جامد (Geophysical Research: Solid Earth) منتشر شد برآوردهای تازه ای را در مورد آزمایش هسته ای زیرزمینی کره شمالی در تاریخ دوازدهم شهریور ۹۷ در اختیارمان قرار می دهد.

آن بمب در پایگاه آزمایش هسته ای Punggye-ri واقع در کوه Mantap منفجر شد و آنطور که گفته می شود نیروی آزاد شده حاصل از آن برابر با ۲۵۰ کیلوتن تی ان تی بوده است. از آنجا که این رقم قطعیت ندارد پیش بینی شده که نیروی آن میتوانسته تا ۳۲۸ کیلوتن هم باشد.

آزمایش هسته ای ۲۰۱۷ کره شمالی

مولفان این پژوهش تازه با در نظر گرفتن ویژگی های زمین شناسی محدوده تست حالا برآوردهای تازه ای در رابطه با آن مطرح کرده اند. در اینجا باید اضافه کنیم که دانشمندان برای اندازه گیری قدرت این تسلیحات از راه دور به بررسی امواج لرزه ای می پردازند که در جریان آزمایش تولید می شود.

کره شمالی در سال ۲۰۰۳ میلادی از معاهده ۱۹۶۸ منع تکثیر سلاح های هسته ای کناره گیری کرد و در سال ۲۰۰۶ مجددا تست تسلیحات هسته ای خود را از سر گرفت. این کشور حالا مجموعا شش آزمایش را انجام داده که هرکدام از قبلی قوی تر بوده اند اما طبق این تحقیق تازه تفاوت میان آزمایشات پنجم و ششم کره شمالی هشدار دهنده بوده است. در واقع جهش از نیروی ۲۰ کیلوتنی به ۲۵۰ کیلوتنی نشانگر افزایش قابل توجه در توانایی هسته ای این کشور منزوی است.

کره شمالی در سال ۲۰۰۳ میلادی از معاهده ۱۹۶۸ منع تکثیر سلاح های هسته ای کناره گیری کرد

تورن لی از مولفان این پژوهش و استاد لرزه شناسی دانشگاه سانتا کروز کالیفرنیا در بیانیه خبری منتشر شده پیرامون این آزمایش هسته ای چنین گفته است:

از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ میلادی کره شمالی مرتبا ابعاد این رویدادها را بزرگ تر کرده است و از یک کیلوتن به ۲۰ کیلوتن رسانده. در حالی که آزمایشات اولیه به خاطر ابعاد کوچکشان عملکرد نامطلوب آنها را نشان می داد، در کمتر از یک سال آنها توانستند به رقم ۲۵۰ کیلوتن دست پیدا کنند که این وحشتناک است.

آزمایش هسته ای ۲۰۱۷ کره شمالی

اما بازنگری در میزان نیروی آزاد شده از انفجار هسته ای ۲۰۱۷ کره شمالی چندان هم عجیب نیست. آن آزمایش باعث زلزله ای ۶.۳ ریشتری شد و می توان گفت کوهی که در مجاورت محل آزمایش بود را جابجا کرد.

در برآوردهای اولیه نیروی آزاد شده از این آزمایش برابر با ۲۰۹ کیلوتن اعلام شد

برآورد اولیه ای که در سال ۲۰۱۸ از این آزمایش هسته ای انجام گرفت نیروی آن را برابر با ۲۰۹ کیلوتن اعلام کرد. در سازمان های اطلاعاتی آمریکا مرسوم است که برای یک فاکتور دو حاشیه خطا هم در نظر گرفته می شود پس گزارش شد که بزرگی آن انفجار بین ۱۲۰ تا ۳۰۴ کیلوتن بوده است حالا اما برآورد تازه رقم ۲۵۰ کیلوتن را برای آن آزمایش اعلام کرده و حاشیه خطای ۱۴۸ تا ۳۲۸ کیلوتن را برایش در نظر گرفته است که در بیشینه اعلام شده نیروی آزمایش هسته ای ۲۰۱۷ کره شمالی ۲۲ برابر بمبی است که آمریکا بر سر مردم هیروشیما ریخت و ۱۵ کیلوتن قدرت داشت.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟