فایرفاکس به طور پیش فرض شمارنده های تبلیغاتی را مسدود می کند

فایرفاکس اخیرا به قابلیتی مجهز شده که شاید بسیاری انتظارش را می‌کشیدند. از این به بعد در مرورگر موزیلا کلیه شمارنده‌های تبلیغاتی یا به اصطلاح Tracker ها به طور پیش‌فرض مسدود خواهند شد. این بدان معناست که وبسایت‌ها، شرکت‌های آنالیز مارکتینگ و نهادهای تبلیغاتی دیگر نمی‌توانند رفتار شما در محیط وب را برای رسیدن به اهداف خود تحت نظر بگیرند.

اما به غیر از حفظ حریم خصوصی این کار مزیت دیگری هم دارد و آن افزایش سرعت مرور و بارگذاری وبسایت‌هاست. مسدودسازی Tracker ها در مرورگرهای اینترنتی سابقه‌ای نسبتا طولانی دارد که مرورگر سافاری اپل یکی از پیشگامان آن به حساب می‌آید. چند سال پیش سافاری یکی از اولین مرورگرهایی بود که مسدودسازی تمام Tracker های شخص ثالث را در دستور کار خود قرار داد.

مسدودسازی Tracker ها در مرورگرهای اینترنتی سابقه‌ای نسبتا طولانی دارد

با این وجود رویکرد اپل برای محافظت از حریم شخصی، دردسرهایی را هم برای کاربران به همراه داشت. از جمله اینکه بسیاری از سایت‌ها روی کوکی‌های اینترنتی تکیه می‌کنند تا بتوانند کاربران را داخل حساب کاربری نگه داشته و اطلاعاتی را به آن‌ها ارائه کنند. اما مسدودسازی این کوکی‌ها در سافاری تجربه کاربری بسیار ناخوشایندی را برای کاربران در بعضی وبسایت‌ها به دنبال داشت.

Mobit

خوشبختانه به نظر می‌رسد که موزیلا رویکرد منطقی‌تری را در پیش گرفته، بدین صورت که فقط Tracker ها را مسدود می‌کند و کاری به تمام کوکی‌های اینترنتی ندارد. البته باز هم حق انتخاب به کاربر سپرده شده است. اگر می‌خواهید کوکی‌ها هم با شدت بیشتری مسدود شوند می‌توانید به تنظیمات فایرفاکس مراجعه کرده و سطح مسدودسازی Tracker ها را از «استاندارد» روی حالت «شدید» قرار بدهید.

به گفته موزیلا مسدودسازی Tracker های تبلیغاتی از همین امروز در آخرین نسخه این مرورگر آغاز شده و طی «‌ماه‌های آینده» کلیه کاربران از سراسر دنیا می‌توانند از چنین خصوصیتی بهره ببرند. برای دانلود آخرین نسخه مرورگر برای دسکتاپ می‌توانید همین حالا به وبسایت موزیلا مراجعه نمایید.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟