افزایش ۳۶ درصدی تعرفه خدمات انفورماتیک؛ نصب ویندوز ۶۶۲۰۰ تومان

افزایش ۳۶ درصدی تعرفه خدمات انفورماتیک؛ نصب ویندوز ۶۶۲۰۰ تومان

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، سند تعرفه سال ۱۳۹۸ را برای نرخ پایه خدمات فنی - تخصصی انفورماتیک منتشر کرد؛ سندی که در مجموع حاکی از افزایش ۳۶ درصدی در تعرفه خدمات بوده و تعرفه خدمات حوزه «شبکه و مرکز داده» نیز به آن افزوده شده است.

«علی آذرکار»، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد سند تعرفه از سال ۱۳۸۹ از سوی سازمان منتشر و هر سال ضریب افزایش آن اعلام می‌شود و برای سال ۹۸ نیز این ضریب افزایش ۳۶ درصد بوده است. او در پاسخ به این سوال که ضریب ۳۶ درصدی چگونه محاسبه شده به دیجیاتو می‌گوید: «این محاسبه بر اساس مصوبه شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است که در ابتدای هر سال، افزایش نرخ را تصویب می‌کند و ما نیز اکنون آن را اعمال کرده‌ایم.»

به گفته آذرکار، این سند بیشتر شامل تعرفه خدمات حوزه سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه و دیتاسنتر است اما در ماه‌های پیش رو نسخه‌های دیگری نیز از آن منتشر می‌شود که حوزه نرم‌افزار را نیز به شکل کامل‌تری پوشش خواهد داد:

«حوزه IT در سال‌های اخیر بسیار گسترده شده و ما مشغول تعرفه‌گذاری برای خدمات مختلف هستیم. به دلیل اینکه حجم اینکار بالاست، شورای مرکزی سازمان تصمیم گرفت تا نسخه به نسخه آنها را منتشر کند. نسخه بعدی احتمالاً مرداد ماه منتشر می‌شود که آیتم‌های تعرفه‌ای جدیدی به آن اضافه خواهد شد. برای مثال در حوزه دیتاسنتر خدمات جدیدی در حال ارائه شدن هستند. این سند و نسخه‌های بعدی برای خدمات جدید نیز تبدیل به مرجع خواهند شد.»

او در مورد نحوه محاسبه خدماتی مانند نصب ویندوز یا نرم‌افزارهای مختلف نیز می‌گوید: «این تعرفه‌ها در سال‌های اخیر در کمیسیون‌های مختلف استخراج شده‌اند. در واقع بر اساس تجربه‌های کاری، این ارقام نهایی محاسبه و حالا ضریب خورده‌اند. در نتیجه بحث نرم‌افزار و نصب ویندوز از آن بخش‌هایی است که مناقشه‌ای در رابطه با آن وجود ندارد. شاید اکنون گفته شود که همه نصب ویندوز را بلد هستند و این رقم زیاد است، اما ۱۰ سال پیش اینطور نبود و افراد متخصص آن را بر عهده می‌گرفتند. همین امروز هم این کار ظرافت‌هایی دارد که افراد متخصص باید آن را انجام دهند.»

آذرکار در پاسخ به سوال که آیا این تعرفه‌ها بیشتر به نفع کاربران هستند یا متخصصانی که خدمات را انجام می‌دهند، به دیجیاتو می‌گوید: «ما سعی کرده‌ایم بالانس را برقرار کنیم و حتی از کارشناس‌های رسمی دادگستری هم استفاده کرده‌ایم تا تعرفه برای هر دو طرف مناسب باشد. به دلیل پیچیدگی‌هایی که در حوزه IT وجود دارد و تخصص‌هایی که نیاز است، شاید در نگاه اول تعرفه‌ها گران باشد اما در نهایت نسبت به تجربه مورد نیاز و در مقایسه با سایر حوزه‌ها، این اعداد بزرگ نیستند.»

لیست کامل نرخ پایه تعرفه‌های خدمات فنی - تخصصی انفورماتیک اینجا قابل مشاهده است.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato