فریلنسینگ، سرمایه‌گذاری استارت‌آپی و قصه «نشان»، نگاهی‌ به سخنرانی‌های اینوتکس

سخنرانی‌های اینوتکس روز گذشته (۲۰ خرداد) پیرامون موضوعاتی همچون فریلنسینگ (آزادکاری)، سرمایه‌گذاران استارت آپی و داستان مسیریاب نشان انجام شد. در این سخنرانی‌ها نکات آموزنده و مفیدی برای افرادی که قصد ورود و یا ادامه فعالیت در اکوسیستم استارت آپی دارند مطرح شد.

نیما نورمحمدی: فریلنسرها نباید رایگان کار کنند

سخنرانی های اینوتکس

«نیما نورمحمدی» مدیرعامل سایت پونیشا در صحبت‌های خود تاکید کرد که نباید فریلنسرها برای کسی رایگان کار کنند. او با اشاره به سابقه کار کم و تازه کار بودن فریلنسرها که بعضا موجب این می‌شود که تصور کنند باید مدتی رایگان کار کنند تا رزومه بسازند گفت:

«درباره این موضوع اشتباه نکنید. شما هیچ گاه نباید رایگان کار کنید، می‌توانید با هزینه کمتر کارها را پیش ببرید اما مجانی کار کردن را وارد مسیر شغلی‌تان نکنید.»

نورمحمدی همچنین به تفاوت‌های زندگی کارمندی و فریلنسری اشاره کرد و توصیه کرد که فریلنسرها مدیریت مالی دقیق‌تری برای خود تعیین نمایند. به گفته او، کارمندان حقوق و مزایای ثابت در اختیار دارند در حالی که فریلنسرها پروژه‌ای کار می‌کنند و مشخص نیست که چه زمانی پول در اختیار دارند و چه مدت زمانی بیکار هستند: «اگر هزینه‌های جاری بالایی دارید باید برایشان برنامه‌ریزی کنید.»

به گفته نورمحمدی مساله اعتبار مهم‌ترین نکته‌ای است که یک فریلنسر باید در طول کارنامه فعالیتش برای خود ایجاد کند. او باور دارد که به دست آوردن این اعتبار ممکن است سالها به طول بینجامد اما در نهایت یک سرمایه‌گذاری عظیم برای ادامه راه فریلسنر بودن است:

«ما در خود مجموعه پونیشا فردی را داریم که به واسطه اعتبار و کاردرست بودنش، تنها ۴ روز در ماه برای ما کار می‌کند و مبلغی نزدیک به ۱۲ میلیون حقوق می‌گیرد. ما این فرد را نه می‌بینیم و نه با او بر و بیایی داریم، اما به خاطر اعتبار خوبی که در حوزه کسب کرده با او کار می‌کنیم.»

مدیرعامل پونیشا با اشاره به جمعیت ۵۶۰ نفری که در سال گذشته از پونیشا کسب در آمد کرده‌اند، وضعیت فریلنسرها و در آمدزایی آنها را در ایران خوب توصیف می‌کند و باور دارد که آنها باید روی مسائلی چون مدیریت زمان، قدرت مذاکره درست و تامین امنیت شغلی بیشتر کار کنند.

شایان شلیله: سرمایه‌گذار از دخالت بیش از حد در استارت آپ اجتناب کند

سخنرانی های اینوتکس

«شایان شلیله» دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در ادامه سلسله سخنرانی‌های اینوتکس به بازگو کردن چند نکته کوتاه پیرامون سرمایه‌گذاران و استارت آپ‌ها بسنده کرد و نکات مفیدی را با شرکت‌کنندگان در میان گذاشت. شلیله در صحبت‌های خود تاکید کرد که مدیریت یک استارت آپ یکی از نکات مهمی است که گاهی به خاطر وجود یک فرد اشتباه در این سمت، کل یک مجموعه زیر سوال می‌رود. به گفته شلیله تیم مدیریتی باید درست چیده شود: «اینکه فکر کنیم الزاما کسی که در اکوسیستم شناخته شده است بیاید و جزو تیم مدیریت باشد درست نیست.»

شلیله همچنین به موضوع ادغام استارت آپ‌ها با یکدیگر اشاره کرد؛ موضوعی که این روزها باب شده ولی به گفته او باید کارشناسی شده‌تر صورت بگیرد: «گاهی مواقع این ادغام‌ها می‌تواند به نفع مجموعه‌ها باشد و آنها را در مارکت زنده نگهدارد ولی باید گفت که این ادغام‌ها برای مجموعه‌های تازه‌کارتر چندان کار درستی نیست و معمولا به شکست هر دو تیم می‌انجامد.»

به گفته شلیله اگر قرار بود دو تیم از همان ابتدا با هم ادغام شوند، ضرورتی برای اینکه دو تیم و سرمایه‌گذاران آنها از ابتدا جدا کار کنند وجود نداشته است. او همچنین تاکید می‌کند که سرمایه‌گذاران نباید در در تایم لاین محصولات استارت آپ دخالت بیش از حد کنند و ورود سرمایه‌گذار به حوزه محصول کار درستی نیست:

«گاهی اوقات برخی تیم‌های سرمایه‌گذاری نماینده‌ای از خود در استارت آپ می‌گذارند که در روند کارها نظارت کند و این نماینده می‌تواند برخی مواقع مشکل آفرین باشد چرا که شاید تحلیل نادرستی به سرمایه‌گذار ارائه دهد و کار را خراب کند.»

شلیله توصیه می‌کند که هنگام صحبت و عقد قرارداد با سرمایه‌گذار تمامی جوانب رعایت شود و پیش از صحبت‌های جدی و وارد مذاکره و قرارداد رسمی شدن، تمام مشکلات ریز و درشت با افراد حاذق مشورت شود.

داستان مسیر یاب «نشان»

«جواد عامل» مدیرعامل شرکت راژمان (مالک مسیریاب نشان) نیز در صحبت‌های خود از داستان نشان صحبت کرد؛ داستانی که سرآغاز آن به سال ۱۳۸۴ برمی‌گردد، زمانی که آنها با تاسیس شرکت وارد بازار کار شدند و به صورت پیمانکاری پروژه‌هایی را پیش بردند.

عامل می‌گوید در سال ۱۳۸۸ بود که آنها تصمیم گرفتند کمی تا قسمتی مسیر خود را از پیمانکاری جدا سازند و وارد حوزه‌های تخصصی دیگر شوند. تیم آنها کار خود را با نقشه ترافیک مشهد آغاز می‌کند و می‌تواند یک نقشه دقیق و با جزییات بسازد که تا امروز هم فعالیت خود را ادامه داده و به گفته عامل یکی از بهترین نقشه‌ها محسوب می‌شود.

او از بزرگ شدن پروژه‌شان صحبت به میان آورد: «گاهی وقت‌ها می‌نشستیم و محصول خودمان را با گوگل مپس مقایسه می‌کردیم و از اینکه میدیدیم ترافیک‌ها در هر دو نقشه دقیق و یکسان است ذوق می‌کردیم.»

سخنرانی های اینوتکس

عامل به فیلتر شدن ویز در پاییز سال گذشته اشاره می‌کند، موضوعی که باعث شد مسیریاب‌های بومی ناگهان سر زبان‌ها بیفتند و رقیب آنها یعنی مسیر یاب دال در یک موج رسانه‌ای خوب و قوی قرار بگیرد: «همان موقع بود که فهمیدم باید تصمیمی را که خیلی پیش‌تر از این اتخاذ می‌کردم را انجام دهیم. در همان زمان بود که تمام پروژه‌های در حال انجام را متوقف و روی توسعه مسیر یاب نشان برای کل کشور تمرکز کردیم.»

عامل می‌گوید دیدن یک رقیب که سرزبان‌ها افتاده و دست کاربران است، تیم آنها را تشویق به عملیاتی کردن هرچه زودتر پروژه می‌کرد و پروژه‌ای که شاید در حالت عادی چندین ماه به طول می‌انجامید در عرض پنج هفته سر و سامان گرفت:

«امروز آمارها می‌گوید ما بیش از دو و نیم میلیون دانلود داریم و توانسته‌ایم به جایگاه خوبی برسیم. مسیریاب نشان کار خود را در کنار رقبای قدرتمند داخلی و خارجی ادامه خواهد داد.»

مطالب مرتبط

زنگ خطر برای گوگل مپس؛ اپل اپلیکیشن نقشه و مسیریاب خود را متحول می‌کند

بیایید با هم رو راست باشیم، اپلیکیشن نقشه اپل تا امروز در مقایسه با رقبایی مثل گوگل مپس و ویز، بیشتر به یک جوک شبیه بوده. اما خوشبختانه قرار نیست که این موضوع تا ابد ادامه پیدا کند.به گزارش تک کرانچ، شرکت کوپرتینویی به طور جدی برای متحول کردن اپلیکیشن نقشه خود دست به کار... ادامه مطلب

قابلیت نمایش سرعتگیر به اپلیکیشن نقشه نشان اضافه شد

امروز دوم مرداد ماه ۹۸، کاربران اپلیکیشن نقشه نشان پیامی دریافت کردند که از اضافه شدن سرعت‌گیرها به این محصول ایرانی خبر می‌داد. به لطف این قابلیت می‌توانید پیش از رسیدن به سرعتگیرهای جاده، پیام هشداری دریافت کنید تا برای ترمز گرفتن از قبل آماده باشید.البته قابلیت نمایش سرعتگیر چند روزی هست که به اپلیکیشن اضافه... ادامه مطلب

آشنایی با مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر در نمایشگاه اینوتکس

مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر از سال ۹۶ تلاش می‌کند تا اکوسیستم کسب‌وکارهای نوپا را با حمایت از استارت‌آپ‌های خلاق، غنی‌تر کند.این مرکز که با تلاش سامسونگ ایران و دانشگاه امیرکبیر ایجاد شده به استارت‌آپ‌هایی که در زمینه‌های انرژی، محیط زیست، سلامت و آموزش در مرحله اولیه شکل‌گیری هستند کمک می‌کند تا سریع‌تر بتوانند محصول اولیه... ادامه مطلب

هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس با حضور ۴۰۰ شرکت‌کننده برگزار می‌شود

هشتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری «اینوتکس» ۲۰۱۹ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ۱۹ تا ۲۲ خردادماه سال‌جاری برگزار می شود.پیشرفت‌های دانش و فناوری در جهان طی سال‌های اخیر تحولات بزرگی در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده و گسترش دانش نوین در ایران نیز ظرفیت‌های جدیدی برای توسعه کشور ما فراهم کرده است. به گزارش... ادامه مطلب

بلاکچین حلقه از دست رفته زنجیره اعتماد در کسب‌وکارها است

فناوری بلاکچین می‌تواند حلقه از دست رفته اعتماد را به داد و ستدهای مشتریان و فروشندگان برگرداند. این مهمترین‌ نکته‌ای بود که در پنل کاربرد بلاکچین در استارت آپ‌ها، در نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۹ توسط چند متخصص این حوزه مطرح و بررسی شد.به گزارش دیجیاتو، «مصطفی نقی پورفر» موسس کافه بلاکچین در این پنل اظهار داشت... ادامه مطلب

امکان درخواست تپ‌سی توسط مسیریاب بلد فراهم شد

نقشه و مسیریاب بلد و تپ‌سی، یک همکاری استراتژیک را آغاز کرده‌اند. بر همین اساس کاربران مسیریاب بلد می‌توانند از داخل اپلیکیشن، توسط تپ‌سی درخواست تاکسی اینترنتی داشته باشند.«حسین حجازی» مدیر توسعه تجاری بلد در گفتگو با دیجیاتو و در خصوص جزییات این همکاری، تاکید می‌کند که این روند فعلاً در قالب یک تهاتر بوده... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟