جنگ هسته‌ای با اینتل؛ پردازنده جدید AMD با ۶۴ هسته از راه می‌رسد

اینتل طی یک دهه گذشته بر قلمروی پردازنده های کامپیوتر حکمرانی کرده اما AMD با معرفی چیپستی بی‌رقیب در ماه های پیش رو آنها را از اریکه قدرت به زیر خواهد کشید.

برخی منابع آگاه مدعی شده اند AMD اواخر پاییز سال جاری از پردازنده تردریپر جدید با ۶۴ هسته و ۱۲۸ ترد رونمایی خواهد کرد که قدرتی شگفت انگیز را به دنیای کامپیوتر تزریق خواهد کرد. در حال حاضر بزرگترین پردازنده تردریپر این شرکت W2990X با ۳۲ هسته است و دو برابر کردن این تعداد کار ساده ای نخواهد بود.

AMD برای CES 2020 هم محصولات دیگری را آماده کرده

این پلتفرم فعلا X599 نامیده شده اما پیش از معرفی نام آن تغییر خواهد کرد. هرچند هنوز اطلاعات دقیق در مورد کلاک یا توان گرمایی این چیپست ارائه نشده اما ظاهرا سوکت آن با مدل های فعلی تفاوتی ندارد و می توان در مادربوردهای TR4 با یک آپدیت بایوس ساده از ان استفاده کرد. هرچند این شرکت در  محصولات سری 3000 رایزن از لیتوگرافی ۷ نانومتری استفاده کرده اما بعید نیست این محصول را بر پایه معماری ۱۴ نانومتری خلق کند. پردازنده تردریپر جدید

با توجه به سابقه AMD در قیمت گذاری منصفانه احتمالا این محصول هم قیمتی بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار خواهد داشت که آنرا به یکی از مقرون به صرفه ترین پردازنده ها برای ورک استیشن ها و دیگر سیستم های پردازش سنگین تبدیل می سازد. از دیگر کاربردهای این پردازنده می توان به کلاسترهای محاسباتی و سرورهای خانگی نیز اشاره کرد. برای مقایسه کافی است بدانید که پردازنده ‍‍‍۱۸ هسته ای اینتل ۱‍۸۰۰ دلار قیمت دارد؛ بنابرین زمانی که رقیب ۶۴ هسته ای ۲۵۰۰ دلار قیمت داشته باشد طبیعی است کمتر کسی سراغ گزینه اول خواهد رفت.

بر اساس این گزارش AMD قطعا تا پیش از پایان سال جاری از پردازنده تردریپر جدید رونمایی خواهد کرد چرا که برای CES 2020 نقشه های دیگری در سر دارد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟