ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اگزوپلنت
علمی

کشف دو اگزوپلنت مشابه به زمین در محدوده قابل سکونت

اخترشناسان موفق به کشف دو اگزوپلنت شبیه به زمین در محدوده قابل سکونت ستاره ای به نام Teegarden شده اند و آنچه باعث اهمیت این خبر می شود شباهت احتمالی یکی از سیارات کشف شده ...

اخترشناسان موفق به کشف دو اگزوپلنت شبیه به زمین در محدوده قابل سکونت ستاره ای به نام Teegarden شده اند و آنچه باعث اهمیت این خبر می شود شباهت احتمالی یکی از سیارات کشف شده به زمین است.

تیمی از محققان بین المللی به سرپرستی دانشگاه Gottingen آلمان خبر کشف این دو اگزوپلنت را در هفته ای که گذشت اعلام کردند. ستاره Teegarden تنها ۱۲.۵ سال نوری از زمین فاصله دارد و بیست و چهارمین ستاره نزدیک به خورشید است. البته این کوتوله سرخ با خورشید (ستاره عظیم منظومه خورشیدی) تفاوتی چشمگیر دارد و به مراتب از آن سردتر و خاموش تر است. جالب آنکه ستاره Teegarden تا سال ۲۰۰۳ حتی کشف هم نشده بود.

به گفته یکی از دانشمندان دخیل در این کشف، دو سیاره فراخورشیدی یاد شده در واقع شبیه به سیاره های داخلی منظومه خورشیدی هستند و هر دویشان اندکی از زمین سنگین ترند و ممکن است بخشی از یک منظومه بزرگ تر با سیارات بیشتر باشند.

اگزوپلنت
غروب خورشید در زمین (سمت چپ) غروب ستاره در اگزوپلنت بی (وسط) غروب ستاره در اگزوپلنت سی (راست)

پیش از آنکه بیش از اندازه از شنیدن این خبر هیجان زده شوید لازم است خاطرنشان کنیم که شباهت داشتن به زمین لزوما به معنای وجود حیات روی سیارات نیست.

این کشف در راستای پروژه ای به نام Carmense انجام گرفت که هدفش کشف اگزوپلنت های حول ستاره های کوچک و سرد است. در این پروژه پیشتر ۹ اگزوپلنت دیگر هم کشف شده بود.

Carmense در اصل نوعی ابزار اندازه گیری طیف نور است که به یک تلسکوپ ۳.۵ متری چسبیده و در رصد خانه Calar Alto واقع در اسپانیا نگهداری میشود؛ یعنی جایی که دانشمندان به صورت تمام وقت به دنبال نورهای مرئی و سیگنال های مادون قرمز از اگزوپلنت ها می گردند.

اما یکی از ویژگی های جالب سیاراتی که حول ستاره Teegarden قرار دارند به موقعیت خاص این ستاره باز می گردد. اگر این اگزوپلنت ها ساکنانی داشته باشند می توانند از موقعیتی که دارند به منظومه خورشیدی ماه نگاه کنند و زمین را در حالی که به دور خورشید می گردد مشاهده نمایند. به این ترتیب ستاره ما همزمان با عبور زمین از مقابل آن تاریک تر دیده می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • zk30353035
    zk30353035 | ۳۱ خرداد ۱۳۹۸

    بهتر نبود اگزوپلنت رو همون سیاره فراخورشیدی ترجمه میکردین؟

مطالب پیشنهادی