ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بزرگترین اشتباه بیل گیتس
تکنولوژی

بیل گیتس از بزرگترین اشتباهش در دنیای فناوری می‌گوید

بیل گیتس طی رویدادی که توسط موسسه سرمایه گذاری «ویلیج» برگزار شد، به صحبت درباره تاسیس کمپانی و تصمیمات سختی پرداخته که باید برای رونق آن گرفته شود. ظاهرا او هنوز خود را برای اینکه ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۲ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۶

بیل گیتس طی رویدادی که توسط موسسه سرمایه گذاری «ویلیج» برگزار شد، به صحبت درباره تاسیس کمپانی و تصمیمات سختی پرداخته که باید برای رونق آن گرفته شود.

ظاهرا او هنوز خود را برای اینکه به اندازه کافی روی کار تمرکز نکرده و به گوگل اجازه داد اندروید را به عنوان پلتفرم استاندارد گوشی های غیر آیفون توسعه دهد، نبخشیده است: «مایکروسافت باید این بازی را می برد».

گیتس: در دنیای نرم‌افزار همه چیز از آن برنده می‌شود

گیتس قبلا در اظهار نظری عجیب گفته بود به تعطیلات اعتقادی ندارد. در بخشی از این رویداد مجری از وی پرسید که آیا دیدگاهش در مورد تعادل کار و زندگی را تغییر داده یا خیر. از نظر گیتس تلاش مستمر در روزهای ابتدایی تاسیس کمپانی های توسعه نرم افزار از اهمیت بیشتری برخوردار است به ویژه اگر شرکت ها در پی اثبات امکان پذیر بودن یک پروژه یا موفقیت یک پلتفرم باشند:

افراد مختلف درباره سخت کار کردن نظرات متفاوتی دارند اما من اساسا به تعطیلات اعتقادی نداشتم؛ هرچند آنرا به دیگران توصیه نمی کنم چون احتمالا از آن لذت نخواهند برد. زمانی که ۲۰ سالم بود به سختی کار می کردم اما از زمانی که وارد دهه چهارم زندگی شدم کم کم تعطیلات به نظرم جالب آمد و با نامزدم به مرخصی می رفتیم. در ۲۰ سالگی مطمئن بودم که حداکثر می توانم با پروازهای اقتصادی و ارزان سفر کنم اما الان خودم یک هواپیما دارم. این تغییراتی اساسی است که در طول سال ها ایجاد شده است.

من شدیدا بر این باورم که در سال های اولیه تاسیس یک شرکت باید فداکاری های زیادی صورت بگیرد، مخصوصا اگر در حال اثبات ممکن بودن یک پروژه یا توسعه پلتفرم نرم افزاری هستند. اینکه در سال های ابتدایی تاسیس شرکت تعدادی آدم شیفته و عاشق کار را دور وبرتان جمع کنید عالی است اما باید همگی درک مشترکی داشته باشید نه اینکه هر کس انتظارات خودش را دنبال کند.

بزرگترین اشتباه بیل گیتس

مهمترین اظهار نظر وی طی این کنفرانس اعتراف به اشتباهاتی است که باعث شد این کمپانی بازی اندروید را به گوگل ببازد. به باور او در دنیای نرم افزار و به ویژه پلتفرم ها همه چیز از آن برنده می شود و بازنده هیچ چیزی را به خانه نخواهد برد. همین عامل باعث شده گیتس تدابیر غلطی که به جا ماندن مایکروسافت از گوگل در زمینه سیستم عامل موبایل منجر شد را بزرگترین اشتباه دوران کاریش بداند:

بزرگترین اشتباه سوءمدیریت هایی بود که من هم در آنها مشارکت داشتم و باعث شد اندروید به پلتفرم استاندارد گوشی های غیر آیفون تبدیل شود، در حالی که این جایگاه می توانست به مایکروسافت برسد. حتی اگر ۵۰ درصد یا ۹۰ درصد رقیب کار کنید، نابودی حتمی در انتظار شماست. در این پلتفرم تنها یک نفر برنده می شود. اگر ما برنده می شدیم ۴۰۰ میلیارد دلار از کمپانی G [گوگل] به کمپانی M [مایکروسافت] منتقل می شد.

از نظر بنیانگذار مایکروسافت هرچند برخی محصولات این شرکت از جمله ویندوز و آفیس بسیار موفق بوده و آنها را به شرکتی پیشرو تبدیل کرده اما اگر آن اشتباه هم صورت نمی گرفت و پلتفرم موبایل را در دست می گرفتند، حالا در جایگاه نخست کمپانی حوزه فناوری قرار داشتند. البته او تاکید می کند که تفاوت های کوچک تنها در برخی حوزه ها از جمله دنیای نرم افزار به تغییرات بزرگ منجر می شود:

به همین خاطر گاهی تمامی شب ها این فکر به ذهنتان خطور می کند که آیا دارم گند می زنم؟ و متاسفانه ما به یکی از با اهمیت ترین پروژه ها گند زدیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • alireza_1999
  alireza_1999 | ۴ تیر ۱۳۹۸

  این اعتراف جرأت زیادی می خواست

 • Gol pesar
  Gol pesar | ۲ تیر ۱۳۹۸

  گوگل از غفلت همه استفاده كرد، در بهترين موقعيت برگشو رو كرد...

 • Hamid Reza
  Hamid Reza | ۲ تیر ۱۳۹۸

  کارت درسته بیل گیتس...

مطالب پیشنهادی