کشف روشی جدید برای تشخیص هویت از روی موی بدن

کشف روشی جدید برای تشخیص هویت از روی موی بدن

دانشمندان آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور (LLNL) با همکاری محققان دانشگاه دولتی میشیگان موفق شدند روشی برای تشخیص هویت انسان از طریق یک تار مو در هر نقطه از بدن به دست بیاورند.

با اینکه در داستان‌های جنایی و سریال‌های تلویزیونی تعیین هویت یک مجرم از روی تار مو به راحتی آب خوردن است، اما در دنیای واقعی، تار مو برای تشخیص هویت چندان هم سرنخ بی عیب و نقصی نیست.

در واقع بهترین راه برای تعیین هویت، استفاده از DNA است اما DNA موجود در مو، تنها از قسمت‌های خاص آن به دست می‌آید و بقیه قسمت‌های تار مو از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده که مقدار بسیار کمی DNA مولکولی در آن یافت می‌شود. این ماده انقدر شکننده و ظریف است که روند کار با آن را بسیار سخت می‌کند.

تشخیص هویت

با این حال پروتئین مو طیف وسیعی از نشانه‌گرهای آمینواسید را در خود جای داده که می‌شود آن‌ها را با طیف‌سنجی جرمی آشکار کرد. این مواد همچنین می‌توانند تا ۲۵۰ سال باقی بمانند. قبلا هم آزمایشاتی بر مبنای این پروتئین‌ها انجام شد اما نکته مهم این است که بشود با آزمایش موی تمام نقاط بدن به نتایج مثبتی رسید.

به گفته یکی از محققان این مقاله:

در تحقیق جدید تمرکز روی بررسی بیشتر پروتیئن‌های مو و تاثیر آن‌ها روی شناسایی نشانه‌گرهای پروتئینی گذاشته شد. ما قبلا نشان دادیم که می‌توان از موی سر برای تشخیص هویت اشخاص استفاده کرد. حالا سوال بزرگ اینجاست که آیا می‌توان از موی نقاط دیگر بدن هم برای شناسایی افراد استفاده کرد؟

در این تحقیق ما موی قسمت‌های دیگر بدن را با موی سر مقایسه کرده و به این نتیحه رسیدیم که در واقع همان اطلاعات که از موی سر به دست می‌آید را در اختیارمان قرار می‌دهند.

با یک بررسی آماری می‌توان نشان داد که مو از کدام قسمت بدن برداشته شده، چرا که مثلا نشانه‌گرهای آمینو اسیدی موجود در موهای شرمگاهی بسیار بیشتر از موی سر است. علاوه بر این توانستیم نشانه‌گرهای آمینو اسید جدیدی پیدا کنیم که دقت این متد را بالاتر می‌برند و می‌توان فقط با یک تار مو شخص را از بین میلیون‌ها نفر شناسایی کرد.

محققان امیدوارند با توسعه بیشتر این متد بتوانند به دقت تشخیص یک نفر از ۱۰ میلیون شخص با استفاده از موی نقاط مختلف بدن دست پیدا کنند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato