توسعه سیستم احراز هویت از راه دور با پایش ضربان قلب

توسعه سیستم احراز هویت از راه دور با پایش ضربان قلب

پنتاگون سیستم لیزری را توسعه داده که احراز هویت با استفاده از ضربان قلب افراد از راه دور را ممکن می کند.

بیشتر ما تقریباً هر روز با سیستم های احراز هویت سر و کار داریم؛ گوشی های خود را با سیستم های تشخیص چهره یا حسگر اثر انگشت آنلاک می کنیم و در فرودگاه ها با سیستم های متنوع تشخیص هویت روبرو می شویم. اما روش جدید احراز هویت می تواند از طریق پایش ضربان قلب باشد.

بر اساس گزارشی از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) تکنولوژی احراز هویت مبتنی بر لیزر پنتاگون با نام جتسون از سیستم ارتعاش سنج لیزری استفاده می کند. این سیستم لیزری می تواند لرزش های سطحی را با پایش حرکات روی پوست که توسط ضربان قلب ایجاد می شود، تشخیص می دهد. گفته شده که این سیستم جتسون حتی می تواند از فاصله ۲۰۰ متری هم قابل استفاده باشد.

نبض

ضربان قلب هر فرد منحصر به فرد است و مهم تر اینکه بر خلاف چهره یا اثر انگشت قابل تغییر یا جعل کردن نیست. کارکرد سیستم های تشخیص چهره و سایر روش های بیومتریک به شرایط ایده آل وابسته است و جتسون هم برای کارکرد صحیح نیاز به شرایط خاص دارد. جتسون تنها با لباس های معمول از جمله پیراهن عمل می کند و با الیاف ضخیم تر از جمله کت های زمستانی مشکل دارد. علاوه بر این برای جمع آوری اطلاعات به حدود ۳۰ ثانیه زمان نیاز دارد. همچنین در حال حاظر تنها در صورتی قادر به تشخیص است که سوژه ایستاده یا نشسته باشد و کارآمدی آن هم به پایگاه داده ای از اطلاعات مرتبط با قلب وابسته است.

با وجود تمامی این محدودیت ها اما جتسون می تواند در شرایط مساعد با دقت ۹۵ درصد هویت افراد را شناسایی کند. بر اساس گزارش ها پنتاگون از سال ها پیش درخواست توسعه چنین سیستمی را ارائه کرده بود. این فناوری می تواند در حوزه های نظامی و نظارت سازمانی کاربرد داشته باشد. البته کاربردهای احتمالی دیگری هم برای آن پیشبینی شده است. به عنوان نمونه پزشکان می توانند بدون تماس با بیمار، ضربان قلب او را بررسی کنند یا حتی در بیمارستان ها به صورت بیسیم علائم حیاتی بیمار را تحت کنترل داشته باشند. شاید هم روزی چنین سیستمی جایگزین روش های تشخیص چهره مرسوم شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato