دولت ترامپ در پی ممنوع کردن ارتباط ایمن در پیام‌رسان‌ها است

دولت ترامپ در پی ممنوع کردن ارتباط ایمن در پیام‌رسان‌ها است

دولت ترامپ در حال بررسی طرحی برای ممنوعیت رمزنگاری دو سویه (End-To-End) است اما اختلاف میان مقامات ارشد تا کنون مانع تصویب آن شده است.

اعضای شورای ملی امنیت ایالات متحده آمریکا طی جلسه ای اعلام نشده برای بحث در مورد احتمال ممنوع کردن رمزنگاری دو سویه دور هم جمع شده اند. این روش با رمزنگاری پیام ارسالی تا رسیدن به مقصد امنیت تبادل داده بین گیرنده و فرستنده را تضمین می کند؛ برای مثال فیسبوک مدعی شده در این روش هیچ فرد ثالثی حتی خود این شرکت هم نمی تواند به پیام های رد و بدل شده در مسنجر دسترسی پیدا کند.

ممنوعیت رمزنگاری دو سویه شمشیری دو لبه است

از اپ های مطرحی که از این قابلیت بهره می برند می توان به مسنجر، واتس اپ، Allo  گوگل، تلگرام و iMessage اپل اشاره کرد. تاکنون بحث های زیادی پیرامون سوءاستفاده مجرمان، تروریست ها و غیره از این قابلیت مطرح شده است.

اعضای دولت ترامپ در این جلسه مجبور کردن شرکت های بزرگ فناوری به کنار گذاشتن آن دسته از فناوری های رمزنگاری را به شور گذاشته اند که سازمان های قانونی قادر به عبور از سد آن نیستند. مقامات بلندپایه درباره درخواست از کنگره برای ممنوع کردن کلی رمزنگاری دو سویه نیز گفتگو کرده اند. با این حال اختلافات قابل توجه مانع اخذ تصمیم نهایی شده است.

ممنوعیت این فناوری می تواند مانند یک شمشیر دو لبه برای دولت ترامپ عمل کند. از یک طرف با عدم استفاده شرکت های بزرگ از آن سازمان های امنیتی راحت تر به محتوای ارسال شده توسط افراد مظنون دسترسی پیدا می کنند اما از طرف دیگر با از بین رفتن این سد هکرها هم می توانند به سیستم کاربران نفوذ کنند.

با توجه به اینکه از نظر بسیاری اینکار تجاوز به حریم خصوصی افراد تلقی می شود، بعید است ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهور آمریکا دست به چنین ریسکی بزند. البته اگر مقامات در این باره مصر باشند ممکن است رییس جمهور بدون ارسال این درخواست به کنگره و از طریق فرمان اجرایی رمزنگاری دوسویه را ممنوع سازد.

 

تماشا کنید: پرتاب ماهواره جاسوسی محرمانه آمریکا با قدرتمندترین راکت ULA

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato