بزرگترین مزرعه خورشیدی یکپارچه در امارات با ظرفیت 1.2 گیگاوات شروع به کار کرد

بزرگترین مزرعه خورشیدی یکپارچه در امارات با ظرفیت 1.2 گیگاوات شروع به کار کرد

با اینکه احتمالا هنوز بیشتر درآمد امارات متحده عربی از نفت تامین می‌شود اما این کشور گام بزرگی در راستای کم کردن وابستگی خود به نفت برداشته است. شرکت آب و برق امارات از راه اندازی بزرگترین پروژه مزرعه خورشیدی یکپارچه در دنیا به نام «نور ابوظبی» خبر داد.

با ظرفیت توان ماکزیممی به اندازه 1.18 گیگاوات، نور ابوظبی بزرگترین مرکز انرژی خورشیدی آمریکا با ظرفیت 569 مگاوات یعنی «سولار استار» را به راحتی کنار می‌زند.

مزرعه خورشیدی

به نظر می‌رسد ابوظبی در این پروژه روی فواید محیط زیستی هم تمرکز ویژه‌ای کرده است. گفته شده که نور ابوظبی با 3.2 میلیون پنل می‌تواند انرژی مورد نیاز 90 هزار نفر را فراهم کرده و از تولید 1 میلیون تن دی اکسید کربن جلوگیری کند. این مقدار معادل از استفاده خارج کردن 200 هزار خودرو است.

البته واضح است که امارات به وسیله این پروژه مزرعه خورشیدی مقاصد تبلیغاتی را هم دنبال می‌کند. واقعیت این است که امارات همچنان به صورت غیر قابل انکاری به نفت و گاز وابسته است. در واقع صحبت‌های اخیر این کشور در مورد کم کردن تولیدات محصولات نفتی هم نه به خاطر کم کردن وابستگی‌اش به سوخت‌های فسیلی بلکه به خاطر برقراری تعادل در بازار بوده است.

مزرعه خورشیدی

با این حال نمی‌توان انکار کرد که این پروژه به معنی یک حرکت بزرگ در مسیر توسعه است و احتمالا باید در آینده نزدیک منتظر شنیدن خبر رکوردشکنی‌های دیگر در حوزه مزرعه خورشیدی باشیم. در حال حاضر شرکت آب و برق امارات برنامه‌هایی برای راه‌اندازی یک پروژه خورشیدی 2 گیگاواتی را دارد و عربستان سعودی هم موافقت‌های اولیه برای راه‌اندازی انرژی خورشیدی با ظرفیت 2.6 گیگاوات در شهر مکه را جلب کرده است.

با اینکه هنوز هم در منظقه خاورمیانه کشورها درآمد اصلی خود را از راه فروش سوخت فسیلی تامین می‌کنند و منبع اصلی انرژی مصرفی آن‌ها نیز همین سوخت‌ها هستند، اما به نظر می‌رسد برنامه‌های زیادی برای کمتر کردن وابستگی خود به فرآورده‌های نفتی داشته و این مساله می‌تواند کمک بزرگی برای حفظ محیط زیست و زمین باشد.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato