سازمان نصر خسارات وارد شده به کسب‌وکارها از محل خلاهای قانونی را پیگیری می‌کند

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با انتشار یک فراخوان از کسب‌وکارهای اینترنتی دعوت کرده است تا مستندات مربوط به خسارات‌های وارده از محل سیم‌کارت‌ها یا حساب‌های بانکی فاقد هویت واقعی،‌ یا اجبار به پذیرش توافق‌های غیرواقعی از طرف سازمان امور مالیاتی کشور را جهت احقاق حقوق خود برای این سازمان ارسال کنند.

این سازمان اعلام کرده است که با همکاری معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در نظر دارد تا از کسب‌وکارهای فضای مجازی کشور در مقابل خلاءهای موجود در قوانین و مقررات مرتبط با احراز هویت و همچنین عدم اجرای مناسب برخی قوانین جرایم رایانه‌ای حمایت کند. در نتیجه‌ی همین اتفاق، مستندات و موارد دریافتی تجمیع خواهند شد و برای شناسایی، پیگیری و رفع به دادستانی کل کشور ارجاع داده می‌شوند.

در مهم‌ترین بخش این بیانیه به عدم وجود یک سیستم یکپارچه احراز هویت حاکمیتی اشاره می‌شود:

«در حال حاضر نقشه راهی برای استقرار یک سیستم یکپارچه احراز هویت حاکمیتی وجود نداشته و مشاهده می‌شود که برخی نهادهای حاکمیتی، دولتی و نظارتی به دنبال آن هستند تا با استفاده از خلاءهای قانونی موجود، این وظیفه را بر عهده کسب‌وکارها قرار دهند؛ در حالی که هنوز ابزاری برای این کار در اختیار آنها قرار داده نشده است. در نتیجه همین اتفاق، مشاهده شده است که برخی از مشتریان کسب‌وکارهای اینترنتی به سیم‌کارت‌ها یا حساب‌های بانکی بدون هویت و یا شماره کارت‌های بانکی سرقت شده دسترسی داشته و با دریافت خدمات از کسب‌وکارها، آنها را با مشکلات جدی مواجه کرده‌اند. در بسیاری از مواقع کسب‌وکار تعهدات قانونی خود را در قبال این شرایط به درستی انجام داده و هویت مشتری خود را از طریق اعتبارسنجی سیم‌کارت یا شماره حساب بانکی احراز می‌کند، با این وجود تعهداتی فراقانونی از وی درخواست شده و به دلیل عدم امکان انجام، دچار مشکلات قضایی و قانونی می‌شود.»

«جعفر محمدی»، نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی در سازمان نصر در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که اکنون از کسب‌وکارها انتظاراتی وجود دارد که فراتر از توانایی‌های آنهاست: «در حالی که کشور با مشکل سیم‌کارت‌های بی‌هویت روبه‌رو است، این انتظار وجود دارد که کسب‌وکارها مسئله را حل کنند. یا از سوی دیگر چنین انتظاری وجود دارد که کسب‌وکار در سال اول به سوددهی برسد یا اگر سرمایه‌ای جذب کردند، بخشی از آن را به عنوان مالیات پرداخت کنند، در حالی که این موضوع با واقعیت سازگار نیست.»

مورد دیگری که محمدی به آن اشاره می‌کند، مسئله احراز هویت است: «کسب‌وکارها نمی‌توانند فراتر از احراز هویتی که در کشور وجود دارد عمل کنند، و این در حالی است که نهادهای نظارتی در مورد احراز هویت انتظاراتی از کسب‌وکارهای نوپا دارند که حتی بیشتر از عملکرد بانک‌ها، اپراتورها یا شرکت‌های بزرگ در این حوزه است. به همین دلیل پرونده‌های زیادی وجود دارد که کسب‌وکارها با مشکل مواجه شده‌اند و یا با جریمه‌های سنگین روبه‌رو شده‌اند.»

نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی همچنین اشاره می‌کند که کسب‌وکارها مسئول حل مشکل «فیشینگ» در کشور نیستند. به عقیده‌ی او، کسب‌وکار صرفاً وظیفه احراز هویت را در این حد برعهده دارد که چه کسی با چه شماره تماسی کدام خدمات را دریافت کرده است: «حالا اگر هویت این شماره تماس مشکل دارد، یا اگر پلیس نمی‌تواند با اطلاعاتی که از وزارت ارتباطات گرفته، فرد را پیدا و احقاق حق کند، چرا کسب‌وکار باید جریمه شود؟ کسب‌وکار نمی‌تواند متوجه شود که یک شماره کارت و مشخصات آن دزدی است یا خیر و این وظیفه سیستم بانکی کشور است. جریمه کسب‌وکارها و بی‌عدالتی در حق آنها باید یکجایی متوقف شود.»

محمدی می‌گوید که مرحله اول اقدامات این است که بی‌عدالتی‌ها در رابطه با مشکل احراز هویت کاربران و همچنین چالش‌های مالیاتی برطرف شود. او درباره مرحله بعدی اقدامات می‌گوید: «تقاضا خواهیم کرد که بابت مشکلات و دردسرهایی که برای کسب‌وکارها ایجاد شده و اتهام‌هایی که زده شده، جبران خسارت شود.»

محمدی همچنین خبر می‌دهد که برای حل مشکلات استارت‌آپ‌ها، همکاری مناسبی از سوی «جواد جاویدنیا»، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور وجود دارد: «ایشان قول همکاری کامل برای حمایت از استارت‌آپ‌ها دادند تا اگر اجحافی در حق کسب‌وکارها می‌شود، جلوی آن گرفته شود.»

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از کسب‌وکارها درخواست داشته تا شرح موارد خود را به همراه مستندات رسمی به ایمیل ecom@tehrannsr.org ارسال کنند تا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده و برای حل همیشگی این معضلات اقدام نماید.

مطالب مرتبط

ادغام نت برگ و تخفیفان؛ حرکت استراتژیک برای رقابت کمتر و تمرکز بیشتر

مدیران پلتفرم‌های تخفیف گروهی «نت برگ» و «تخفیفان» بالاخره امروز با برگزاری یک نشست خبری، ادغام خود را رسماً اعلام کردند. این ادغام البته حالتی متفاوت از ادغام‌های مرسوم دارد و قرار است هر دو استارتاپ، فعال باشند اما با یک مدیریت واحد کارشان را ادامه دهند. بر همین اساس مدیریت نت برگ و تخفیفان،... ادامه مطلب

الزام اپراتورها برای اطلاع‌رسانی پیامکی کارکرد خدمات ارزش افزوده مشترکین

مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری از مکلف شدن اپراتورها برای اطلاع رسانی مشترکین نسبت به سرویس‌های ارزش افزوده فعال آنها به صورت دو هفته یکبار خبر داد.«پیمان قره‌داغی» با ذکر این نکته که اطلاع رسانی به مشترکین پیرامون سرویس‌های ارزش افزوده فعال  و کارکرد آنها در حال حاضر نیز در برخی اپراتورهای... ادامه مطلب

یادداشت: روایت یک ادغام استارتاپی نافرجام؛ جاده همچنان ادامه دارد

به خاطر دارم زمانی که تصمیم به راه اندازی «زودشور» گرفتیم، دیتاهای زیادی راجع به اسنپ و دیجیکالا و تخفیفان و... را مطالعه کردیم. نحوه شکل گیری، جذب سرمایه‌گذار، ورود به بازار، همگی در یک موضوع مشترک بودند: سرمایه‌گذار خارجی.آن زمان صحبت‌های امیدوار کننده‌ای از برجام شنیده می‌شد. ما هم به دنبال جذب سرمایه‌گذار خارجی... ادامه مطلب

واکنش روحانی به بخش‌نامه رییس قوه قضاییه: شورای عالی فضای مجازی ورود کند

هفته گذشته بود که رییس قوه قضاییه در بخشنامه‌ای (به تاریخ ۲۸ دی ماه) به مراجع قضایی سراسر کشور، اعلام کرد که هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی» صرفا در صورت اخذ مجوز از صدا و سیما مجاز است و این سازمان، وظیفه نظارت بر این موضوع را برعهده دارد.با... ادامه مطلب

هلدینگ صبا ایده در استارتاپ «فلایتیو» سرمایه گذاری کرد

هلدینگ صبا ایده، مالک آپارات و فیلیمو، اعلام می‌کند که در استارتاپ «فلایتیو» سرمایه‌گذاری کرده است. با این سرمایه‌گذاری و در اختیار گرفتن ۲۰ درصد از سهام فلایتیو، صبا ایده رسماً وارد بازار گردشگری آنلاین کشور شد که حوزه‌ای کاملاً جدید برای این هلدینگ است.صباایده که هلدینگی فعال در حوزه ویدئو، استریم و تبلیغات آنلاین... ادامه مطلب

ماجرای بسته شدن دامنه دات‌کام سایت‌های ایرانی چیست؟

دامنه دات کام برخی سایت‌های ایرانی توسط سرویس دهنده بین‌المللی آنها به علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران مسدود شده است. پس از سایت آپارات و سپس بانک سامان، آخرین قربانی این اقدام، خبرگزاری فارس بوده که دامنه با پسوند دات کام آن دیروز از دسترس خارج شد.عصر دیروز بود که خبرگزاری فارس با رتبه ۱۲ الکسا... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟