جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

سازمان نصر خسارات وارد شده به کسب‌وکارها از محل خلاهای قانونی را پیگیری می‌کند

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با انتشار یک فراخوان از کسب‌وکارهای اینترنتی دعوت کرده است تا مستندات مربوط به خسارات‌های وارده از محل سیم‌کارت‌ها یا حساب‌های بانکی فاقد هویت واقعی،‌ یا اجبار به پذیرش توافق‌های غیرواقعی از طرف سازمان امور مالیاتی کشور را جهت احقاق حقوق خود برای این سازمان ارسال کنند.

این سازمان اعلام کرده است که با همکاری معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در نظر دارد تا از کسب‌وکارهای فضای مجازی کشور در مقابل خلاءهای موجود در قوانین و مقررات مرتبط با احراز هویت و همچنین عدم اجرای مناسب برخی قوانین جرایم رایانه‌ای حمایت کند. در نتیجه‌ی همین اتفاق، مستندات و موارد دریافتی تجمیع خواهند شد و برای شناسایی، پیگیری و رفع به دادستانی کل کشور ارجاع داده می‌شوند.

در مهم‌ترین بخش این بیانیه به عدم وجود یک سیستم یکپارچه احراز هویت حاکمیتی اشاره می‌شود:

«در حال حاضر نقشه راهی برای استقرار یک سیستم یکپارچه احراز هویت حاکمیتی وجود نداشته و مشاهده می‌شود که برخی نهادهای حاکمیتی، دولتی و نظارتی به دنبال آن هستند تا با استفاده از خلاءهای قانونی موجود، این وظیفه را بر عهده کسب‌وکارها قرار دهند؛ در حالی که هنوز ابزاری برای این کار در اختیار آنها قرار داده نشده است. در نتیجه همین اتفاق، مشاهده شده است که برخی از مشتریان کسب‌وکارهای اینترنتی به سیم‌کارت‌ها یا حساب‌های بانکی بدون هویت و یا شماره کارت‌های بانکی سرقت شده دسترسی داشته و با دریافت خدمات از کسب‌وکارها، آنها را با مشکلات جدی مواجه کرده‌اند. در بسیاری از مواقع کسب‌وکار تعهدات قانونی خود را در قبال این شرایط به درستی انجام داده و هویت مشتری خود را از طریق اعتبارسنجی سیم‌کارت یا شماره حساب بانکی احراز می‌کند، با این وجود تعهداتی فراقانونی از وی درخواست شده و به دلیل عدم امکان انجام، دچار مشکلات قضایی و قانونی می‌شود.»

«جعفر محمدی»، نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی در سازمان نصر در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که اکنون از کسب‌وکارها انتظاراتی وجود دارد که فراتر از توانایی‌های آنهاست: «در حالی که کشور با مشکل سیم‌کارت‌های بی‌هویت روبه‌رو است، این انتظار وجود دارد که کسب‌وکارها مسئله را حل کنند. یا از سوی دیگر چنین انتظاری وجود دارد که کسب‌وکار در سال اول به سوددهی برسد یا اگر سرمایه‌ای جذب کردند، بخشی از آن را به عنوان مالیات پرداخت کنند، در حالی که این موضوع با واقعیت سازگار نیست.»

مورد دیگری که محمدی به آن اشاره می‌کند، مسئله احراز هویت است: «کسب‌وکارها نمی‌توانند فراتر از احراز هویتی که در کشور وجود دارد عمل کنند، و این در حالی است که نهادهای نظارتی در مورد احراز هویت انتظاراتی از کسب‌وکارهای نوپا دارند که حتی بیشتر از عملکرد بانک‌ها، اپراتورها یا شرکت‌های بزرگ در این حوزه است. به همین دلیل پرونده‌های زیادی وجود دارد که کسب‌وکارها با مشکل مواجه شده‌اند و یا با جریمه‌های سنگین روبه‌رو شده‌اند.»

نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی همچنین اشاره می‌کند که کسب‌وکارها مسئول حل مشکل «فیشینگ» در کشور نیستند. به عقیده‌ی او، کسب‌وکار صرفاً وظیفه احراز هویت را در این حد برعهده دارد که چه کسی با چه شماره تماسی کدام خدمات را دریافت کرده است: «حالا اگر هویت این شماره تماس مشکل دارد، یا اگر پلیس نمی‌تواند با اطلاعاتی که از وزارت ارتباطات گرفته، فرد را پیدا و احقاق حق کند، چرا کسب‌وکار باید جریمه شود؟ کسب‌وکار نمی‌تواند متوجه شود که یک شماره کارت و مشخصات آن دزدی است یا خیر و این وظیفه سیستم بانکی کشور است. جریمه کسب‌وکارها و بی‌عدالتی در حق آنها باید یکجایی متوقف شود.»

محمدی می‌گوید که مرحله اول اقدامات این است که بی‌عدالتی‌ها در رابطه با مشکل احراز هویت کاربران و همچنین چالش‌های مالیاتی برطرف شود. او درباره مرحله بعدی اقدامات می‌گوید: «تقاضا خواهیم کرد که بابت مشکلات و دردسرهایی که برای کسب‌وکارها ایجاد شده و اتهام‌هایی که زده شده، جبران خسارت شود.»

محمدی همچنین خبر می‌دهد که برای حل مشکلات استارت‌آپ‌ها، همکاری مناسبی از سوی «جواد جاویدنیا»، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور وجود دارد: «ایشان قول همکاری کامل برای حمایت از استارت‌آپ‌ها دادند تا اگر اجحافی در حق کسب‌وکارها می‌شود، جلوی آن گرفته شود.»

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از کسب‌وکارها درخواست داشته تا شرح موارد خود را به همراه مستندات رسمی به ایمیل ecom@tehrannsr.org ارسال کنند تا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده و برای حل همیشگی این معضلات اقدام نماید.

مطالب مرتبط

تکنولوژی PalmID قفل گشایی گجت ها با کف دست را ممکن می کند

همه ما با حسگرهای اثرانگشت آشنایی داریم و الگوهای احراز هویت بیومتریک نظیر اسکن عنبیه چشم سامسونگ و Face ID اپل به تدریج در حال رواج یافتن هستند. اما مشکلی که در این روش ها وجود دارد سخت افزاری است که باید به صورت اختصاصی برای آنها توسعه پیدا کند و همین مساله باعث می... ادامه مطلب

استفاده از اسکنر عنبیه چشم در گلکسی اس 8 برای پرداخت موبایلی ممکن می شود

روش احراز هویت با استفاده از عنبیه چشم که سامسونگ به تازگی درون گلکسی اس 8 و مدل پلاس آن قرار داده، به زودی برای پرداخت های مالی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. طبق گزارش اخیر خبرگزاری کره ای The Korea Herald چند شرکت معتبر ارائه دهنده کارت های اعتباری در این کشور به دنبال پیاده... ادامه مطلب

شرکت NEC و ابداع راهکار جدیدی برای سیستم های احراز هویت بیومتریک

در حال حاضر تلفن هوشمند از طریق چند راه مختلف می تواند هویت کاربر خود را شناسایی کند. متداول ترین راه، استفاده از حسگر اثر انگشت است در حالی که برخی موبایل ها نظیر پرچمداران لومیا، از سنسور شناسایی عنبیه چشم کاربر استفاده می کنند. امروز ولی شرکت NEC خبر از تکنولوژی دیگری می دهد که موبایل،... ادامه مطلب

توییتر اکنون از اپلیکیشن های احراز هویت دو مرحله ای نیز پشتیبانی می کند

حتماً تاکنون به این نتیجه رسیده اید که رمز عبور به تنهایی نمی تواند امنیت حساب های کاربری شما را تضمین کند. نفوذهای مختلف و افشای اطلاعات شخصی که یکی از دلایل اصلی آنها عبور از سد پسوردهاست، همواره مایه نگرانی کاربران اینترنت بوده و هست. یکی از روش های افزایش امنیت اکانت ها، استفاده از... ادامه مطلب

افزایش ۳۶ درصدی تعرفه خدمات انفورماتیک؛ نصب ویندوز ۶۶۲۰۰ تومان

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، سند تعرفه سال ۱۳۹۸ را برای نرخ پایه خدمات فنی - تخصصی انفورماتیک منتشر کرد؛ سندی که در مجموع حاکی از افزایش ۳۶ درصدی در تعرفه خدمات بوده و تعرفه خدمات حوزه «شبکه و مرکز داده» نیز به آن افزوده شده است. «علی آذرکار»، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در... ادامه مطلب

استفاده از پیامک برای احراز هویت دو مرحله ای احتمالا در آینده منسوخ خواهد شد

وقتی از فرایند احراز هویت دو مرحله ای (2FA) اپل استفاده کنید، یکی از گزینه ها این است که کدی از طریق پیامک برایتان ارسال می شود. با این همه، موسسه ملی استانداردها و فناوری آمریکا که در واقع استانداردهای مربوط به این نرم افزارها را تعیین می کند، اخیرا اعلام کرده ارسال پیام متنی روش... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x