وداع با یک اسطوره؛ خالق فورد ماستنگ درگذشت

وداع با یک اسطوره؛ خالق فورد ماستنگ درگذشت

صبح امروز دنیای خودرو و تجارت با یکی از بزرگان خود وداع کرد . مردی که در دهه ۱۹۶۰ ماستنگ را بر روی خط تولید برد و ناجی کرایسلر در دهه ۱۹۸۰ بود ، در گذشت. Lido Anthony Iacocca در ۱۵ اکتبر سال ۱۹۲۴ در ایالت پنسیلوانیا از یک پدر و مادر مهاجر به دنیا آمد. وی برای آنکه بتواند هنگام مسافرت هایی که برای آموزش نمایندگی های فورد برای فروش کامیون ها انجام میداد اسمش راحت تر تلفظ شود آن را به Lee تغییر داد. Iacocca در سال ۱۹۴۶ به شرکت فورد پیوست و فکرش را هم نمی کرد، روزی نقش مهمی در توسعه خودرویی مانند فورد ماستنگ داشته باشد. خودرویی که سگمنت جدیدی را در دنیای خودرو پایه گذاری کرد. در سال ۱۹۷۰ به عنوان رییس فورد شناخته شد اما در سال ۱۹۷۸ توسط فرزند هنری فورد از سمتش برکنار شد.

خالق فورد موستانگ

طی مصاحبه ای که با Iaccoca پس از برکناری اش از ریاست فورد انجام شد وی آن را اینگونه توصیف کرد: هنگامی که به این سمت رسیدم خودم را در بالای قله ها می دیدم ، همان موقع بود که سرنوشت اینگونه جواب من را داد که کار ما هنوز با تو تمام نشده و به تو نشان می دهیم که پرت شدن از قله اورست چه طعمی دارد و من را به پایین انداخت.

در سال ۱۹۷۸ وی به شرکت کرایسلر پیوست و در سال بعد به عنوان مدیر شرکت انتخاب شد. این بار خود را در همان ارتفاع اما بر روی قله دیگری می دید. کرایسلر که خود را در آستانه ورشکستگی می دید به لطف Iaccoca توانست با دولت فدرال بر سر کمک مالی به توافق برسد .وی که ارزش خودرو های بهینه و کم خرج را با فورد تجربه کرده بود اینبار آن را با کرایسلر به کار برد. او که تجربه های زیادی از توسعه خودروی سری K بدست آورده بود، توانست دوباره این شرکت را زنده کند. کمک مالی دولت زودتر از موعد مقرر بازپرداخت شد . بعد از گذشت از این بحران Iaccoca که اراده قوی در به وجود آوردن سگمنت های پر طرفدار مثل ماستنگ داشت تصمیم گرفت سمت سگمنت جدیدی با عنوان مینی ون ها برود.

کمک مالی که به کرایسلر شد این جسارت را به آنها داد تا سمت خودرو های سبز خانوادگی و حتی دوج وایپر نیز بروند.

آقای Iaccoca بر اثر عوامل طبیعی و عوارض بیماری پارکینسونی که به آن دچار شده بود در خانه شخصی خود در لس آنجلس در گذشت. فیات کرایسلر در این باره بیانیه ای نیز صادر کرد تا احساسات تمام اعضا شرکت را بیان کند: مرگ Iaccoca غم عظیمی بر این شرکت وارد کرد. کسی که رانندگی تاریخی پشت فرمان مدیریت این شرکت ایفا کرد و توانست با ایجاد یک بازار رقابتی سالم ما را از بحران نجات دهد. او یکی از بزرگترین رهبران شرکت ما و صنعت خودرو سازی در تمام تاریخ است. انرژی تمام نشدنی و عطش ملی گرایی وی باعث شد همچنین در جبهه ملی نیز کمک های بشر دوستانه زیادی انجام دهد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato