تحقیق هاروارد نشان می دهد سیارک ها مسئول پخش حیات در جهان هستند

زمین تنها جایی در جهان است که از حضور حیات روی آن اطمینان داریم، اما با توجه به ابعاد بسیار بزرگ جهان قابل مشاهده، احتمال اینکه در آن کاملا تنها باشیم بسیار کم است. قبلا گفته شده حیات می تواند از سیارک ها یا ستاره های دنباله دار برای جا به جا شدن بین جهان های مختلف استفاده کند، پروسه ای که به آن پان اسپرمیا گفته می شود. حالا هم نتایج تحقیقات یک تیم در هاروارد نشان می دهد احتمالا چنین اتفاقی در کهکشان راه شیری بسیار زیاد است.

احتمال می رود پان اسپرمیا بیشتر در یک شبکه سیاره ای ممکن باشد. دانشمندان تلاش زیادی برای استریل کردن فضاپیماها انجام می دهند تا میکروب های زمینی قادر به آلوده کردن جهان های دیگر نباشند. اما ستاره های دنباله دار دقیقا می توانند همین کار را انجام دهند، مخصوصا در سیستمی مانند تراپیست-1، یکی از همسایه های نزدیک ما که دارای هفت سیاره بسیار نزدیک به هم است. اما آیا ممکن است پان اسپرمیا در مقیاس کهکشانی اتفاق بیوفتد؟

چندین تریلیون جسم حامل حیات در کهکشان راه شیری حرکت می کنند

بنا به گفته های این تیم تحقیقاتی جواب چنین سوالی مثبت است. دانشمندان تخمین زده اند بالغ بر 10 تریلیون ستاره دنباله دار ممکن است در حال جا به جا کردن حیات در کهکشان باشند. اجرام بزرگتر حامل حیات ممکن است کمیاب تر باشند اما باز هم به تعداد زیادی یافت می شوند. این تیم تخمین زده حدود صد میلیون جسم با قطر حدود 500 کیلومتر و هزار جسم با ابعادی در حد زمین ممکن است حامل حیات یا ماده های پریبیوتیک باشند.

«بزرگترین نگرانی ما این بود که حیات قادر به جان سالم به در بردن از اشعه ماوراء بنفش نباشد. اما حالا مشخص شده تنها چند سانتیمتر محافظ مانند سنگ یا یخ برای در امان نگه داشتن حیات کافی است. فرم های دیگری از زندگی هم وجود دارند که در چنین محیطی صرفا وارد خوابی عمیق می شوند. حال اگر میکروب های یک سیاره می توانند از فرستاده شدن به فضا جان سالم به در ببرند و در فضا نیز به زندگی ادامه دهند، احتمال اینکه بتوانند به سلامت وارد سیاره ای دیگر شوند نیز بسیار بالاست.»

پان اسپرمیا

اما برای تخمین احتمال رخ دادن چنین اتفاقی باید از گوشه آرام جهان خودمان فاصله بگیریم و به مکان هایی شلوغ تر سر بزنیم، مانند مرکز کهکشان که در آن سیاه چاله ای عظیم به پراکنده کردن مواد اطراف می پردازد.

«منظومه شمسی ما جای بسیار آرامی محسوب می شود. اما در مرکز کهکشان اوضاع اینطور نیست و اجسام دائما به اطراف پرت می شوند و می توانند به عنوان پخش کننده های حیات عمل کنند.»

پان اسپرمیا بیشتر در شبکه های سیاره ای متراکم محتمل است

برای رسیدن به چنین نتیجه هایی، این تیم مجبور بود متغیرهای زیادی را در نظر بگیرد و احتمال پخش شدن حیات به این شکل را تخمین بزند. آن ها سرعت پخش اجسام مختلف با ابعاد گوناگون توسط سیاه چاله به بیرون را در نظر گرفتند، و احتمال جذب شدن آن ها به وسیله جاذبه سیارات دیگر و همچنین میزان جان سخت بودن انواع مختلف حیات را نیز تخمین زدند.

در آخر این تیم متوجه شد احتمال وقوع پان اسپرمیا در ابعاد کهکشانی بسیار بالاست، با توجه به اینکه احتمالا تریلیون ها جسم حامل حیات در آن مشغول حرکت هستند. احتمال جذب شدن موادی با سرعت بین ده تا صد کیلومتر بر ثانیه توسط ستاره ها بسیار زیاد است، با این همه چنین اتفاقی برای اجسامی با سرعت بیشتر از هزار کیلومتر بر ثانیه نیز محتمل است.

البته چنین موضوعی فعلا کاملا فرضیست اما نتیجه تحقیقات متقاعد کننده اند. هدف نهایی این گروه مشاهده وقوع پان اسپرمیا است اما با توجه به تکنولوژی کنونی احتمالا سال ها با چنین دستاوردی فاصله داریم. فعلا دانشمندان می توانند به دنبال نشانه هایی از میکروب ها در نمونه های خاک مریخ یا سیارک ها باشند.

نتایج این تحقیق در ژورنال رساله های اخترشناسی منتشر شده است.

مطالب مرتبط

پژوهشگران UCLA از احتمال وجود سیارات مشابه به زمین در عالم هستی می گویند

تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا نتایج مربوط به پژوهش جدیدی را منتشر کرده اند که با استناد بر شواهد تازه، یکتا بودن زمین را به چالش می کشد. ادوارد یانگ پروفسور دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفته است که تیم محققان UCLA به این نتیجه رسیده اند که احتمالا سیاره های خاکی زیادی مانند زمین... ادامه مطلب

دانشمند اسبق ناسا: ۴۰ سال پیش، روی مریخ شواهدی از حیات پیدا کردیم

طبق گفته های یکی از دانشمندان اسبق ناسا، این سازمان در دهه ۱۹۷۰ میلادی شواهدی از حیات را روی مریخ پیدا کرده اما آنها را نادیده گرفته است.فرودگرهای وایکینگ یک و دو بیش از ۴۰ سال پیش به سطح مریخ فرستاده شدند تا به اکتشافاتی روی سطح این سیاره بپردازند. یکی از برنامه های از... ادامه مطلب

فیزیکدان آمریکایی: اگر فضایی‌ها شما را ربودند از آنها دزدی کنید

یکی از فیزیکدانان آمریکایی که به طرح نظریه های جالب در مورد موجودات فرازمینی مشهور است، به مردم توصیه کرده که اگر توسط این موجودات ربوده شدند سعی کنند به جای ترسیدن چیزی از بشقاب پرنده آنها سرقت کرده و به عنوان مدرک با خود به زمین بیاورند.«میچیو کاکو» (Michio Kaku)، در یکی از مصاحبه... ادامه مطلب

دانشمندان در جو سیاره ای دور دست بخار آب پیدا کردند

دانشمندان از کشف بخار آب در اتمسفر سیاره ای دور با ابعاد دو برابر زمین خبر دادند. گفته می شود احتمال بارش باران به شکل آب مایع نیز در این سیاره وجود دارد و به همین خاطر این سیاره که در خوشه ای به نام لئو در خارج در منظومه خورشیدی قرار گرفته در زمره... ادامه مطلب

یک سوم مردم آمریکا معتقدند موجودات فضایی از زمین ملاقات کرده‌اند

نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می دهد یک سوم از مردم این کشور معتقدند بشقاب پرنده هایی که در آسمان زمین دیده شده اند به موجودات فرازمینی تعلق دارند.در این نظرسنجی 1522 فرد بالغ از میان دو گزینه زیر باید یکی را انتخاب می کردند: بعضی از اشیاء ناشناس پرنده یا همان یوفوها به موجودات... ادامه مطلب

کشف سیاره ای در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین با احتمال وجود آب مایع در آن

تلسکوپ فضایی TESS ناسا بعد از یک سال حضور در آسمان موفق به کشف چندین سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین شده است.ناسا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده این اگزوپلنت ها (سیاره هایی که خارج از منظومه خورشیدی به دور ستاره های خود می گردند) در خوشه Hydra حول... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟