ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رسوایی کمبریج آنالیتیکا
تکنولوژی

جریمه بی‌سابقه فیسبوک به خاطر رسوایی کمبریج آنالیتیکا: ۵ میلیارد دلار

فیسبوک طی توافق با کمیسیون تجارت فدرال آمریکا پذیرفته برای حل و فصل رسوایی کمبریج آنالیتیکا ۵ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند. کمیسیون تجارت فدرال از مدت ها قبل مشغول تحقیق روی پرونده ای است که ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۲

فیسبوک طی توافق با کمیسیون تجارت فدرال آمریکا پذیرفته برای حل و فصل رسوایی کمبریج آنالیتیکا ۵ میلیارد دلار جریمه پرداخت کند.

کمیسیون تجارت فدرال از مدت ها قبل مشغول تحقیق روی پرونده ای است که طی آن داده های ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک به شکل غیرقانونی در اختیار موسسه بریتانیایی کمبریج آنالیتیکا قرار گرفته بود. به گفته منابع آگاه حاصل مذاکرات این کمیسیون و نمایندگان فیسبوک به جریمه ۵ میلیارد دلاری ختم شده که در تاریخ FTC بی سابقه است.

این جریمه باعث افزایش ارزش سهام فیسبوک شده است

این توافق باید برای نهایی شدن باید به وزارت دادگستری آمریکا شود اما از همین حال اعتراض بسیاری از حقوقدانان و مدافعان حریم خصوصی را در پی داشته است. به باور این افراد ۵ میلیارد دلار تنبیه چندان بزرگی برای فیسبوک نیست چرا که این شرکت در سال ۲۰۱۸ به درآمد ۵۹ میلیارد دلاری دست پیدا کرده و از همان زمان پیش بینی کرده بود که ۳ تا ۵ میلیارد دلار آنرا باید برای پرداخت جریمه کنار بگذارد.

نکته جالب اینجاست که واکنش بازار و سرمایه گذاران به این جریمه مثبت بوده و ارزش سهام کمپانی ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

ظاهرا از هیئت ۵ نفره FTC سه عضو جمهوری خواه به توافق و ۲ عضو دموکرات برخلاف آن رای داده اند. سناتور «ریچارد بلومنتال»، از حزب دموکرات در این باره می گوید:

۵ میلیارد دلار حتی مثل زدن روی دست فیسبوک هم نیست چه رسد به نواختن سیلی به صورت آن. این تنبیه مالی برای یک قانون شکنی عمدی و جنجالی نتیجه خوش شانسی شرکتی است که سالانه ده ها میلیارد دلار درآمد به جیب می زند.

«مارک وارنر»، سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا که به دنبال ارزش گذاری داده های کاربران است، در واکنش به این جریمه تاکید کرده اگر FTC نمی تواند یا نمی خواهد از حریم شخصی کاربران دفاع کند، باید کنگره راسا وارد عمل شود.

رکورد فعلی جرایم FTC با ۲۲.۵ میلیون دلار در دست گوگل قرار دارد و در صورتی که این توافق نهایی شود با فاصله فراوان به بزرگترین جریمه تاریخ کمیسیون مذکور تبدیل خواهد شد. این جریمه نمی تواند کمپانی زاکربرگ را از پای درآورد چرا که فیسبوک در آخرین گزارش مالی خود از دستیابی به درآمد ۱۵.۱ میلیارد دلاری خبر داده بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد رشد داشته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی