چهار فراخوان جدید پست برای همکاری با استارت‌آپ‌ها و بخش خصوصی

«محمدرضا قادری»، عضو هیات مدیره شرکت ملی پست در گفتگو با دیجیاتو از علاقه شدید این شرکت برای همکاری با شرکت‌های خصوصی یا استارت‌آپ‌های بالغ خبر می‌دهد و می‌گوید اکنون پست در چهار حوزه فراخوان داده است تا شرکت‌های مختلف که درخواست همکاری دارند را مورد بررسی قرار دهد.

به گفته او تنوع بالای سرویس‌هایی که پست ارائه می‌دهد باعث شده تا این شرکت ملی تصمیم بگیرد دست همکاری را به سوی شرکت‌های خصوصی دراز کند: «تنوع سرویس‌ها بسیار زیاد است و به فراخور نیاز و رفتار مشتری ما، قاعدتا یک مجموعه نمی‌تواند همه این خدمات را بدهد. بهتر است لبه‌های کار ما که با مردم ارتباط دارد به شرکت‌های چابک خصوصی سپرده شود.»

فراخوان اول شرکت ملی پست در رابطه با درگاه فروش اینترنتی یا Gateway تجارت الکترونیک است که به گفته قادری، این امکان را فراهم می‌کند تا شرکت‌هایی که وب سایت و پورتال‌هایی برای فروش اینترنتی مستقل دارند، از طریق این Gateway به شرکت پست متصل شوند و از خدمات سکوی تجارت الکترونیک استفاده کنند که این خدمات پایه و اولیه آن حمل مرسولات آنهاست. به علاوه از سایر خدمات موجود در سکوی الکترونیک مانند تماس با مشتری، پرداخت، مرجوعی و ... می‌توانند استفاده کنند.

malltina

فراخوان بعدی شرکت ملی پست جهت همکاری در تولید سامانه مرکز ارتباط با مشتری است. قادری در این رابطه می‌گوید:

«پست مرکز تماس خود را دارد اما زمانی که کاربران به Gateway متصل شوند، همه آنها می‌توانند از آن طریق در سکوی تجارت الکترونیک با یکدیگر داد و ستد کنند، بنابراین دیگر لازم نیست تا همه آنها به شکل مستقل مرکز تماس ایجاد کنند. قاعدتا پست باید مرکز تماسی داشته باشد تا هرکسی که خواست بتواند از آن استفاده کند و مشتری هم بتواند با آن ارتباط داشته باشد. در همین راستا ما قصد داریم با کمک بخش خصوصی مرکز تماس خود را در سرتاسر کشور گسترش دهیم تا تمامی مشترکان سکوی تجارت الکترونیک (ستاپ) بتوانند از آن استفاده کنند.»

شرکت ملی پست همچنین قصد دارد در رابطه با «مدیریت و یکپارچه‌سازی نرم افزارها و سخت افزارهای شبکه‌ پستی»، با شرکت‌های خصوصی همکاری کند. قادری می‌گوید در حال حاضر شرکت پست ۷۰ سامانه نرم افزاری، ۱۱۰۰ نود شبکه و سرور روم در تمامی استان‌ها و یک مرکز داده در تهران دارد که کل این مجموعه به یکدیگر متصل هستند: «بنابراین ما برای آنکه بتوانیم کیفیت سرویس خود را روی نرم‌افزار پایه‌ای خود ارتقا دهیم، قصد داریم تا کل این کار را برون سپاری کنیم. البته الان نیز موارد گفته شده به ۱۰۰ مجموعه برون سپاری شده‌اند اما ما قصد داریم آنها را به یک شرکت بسپاریم تا یکپارچه‌سازی انجام دهد.»

در فراخوان چهارم، شرکت ملی پست به دنبال همکاری با شرکت‌هایی است که بتوانند مرسولات پستی را از مقر مشتری جمع‌آوری کنند. مشابه با سرویس «الو پست» که در همکاری با استارت‌آپ «الوپیک» رونمایی شد و حالا قادری می‌گوید که انحصاری در این رابطه وجود ندارد و دیگر شرکت‌های فعال در این حوزه نیز می‌توانند به آن ورود کنند:

«در حال حاضر پست مرسولات مشتریانی که با آنها قرارداد را در محل دریافت می‌کند، اما سرویسی وجود ندارد که فرد از پست بخواهد نامه او را از محل دفترش تحویل بگیرد و به مقصد ارسال کند. بنابراین ما در این فراخوان از شرکت‌های پیک اینترنتی سراسر کشور درخواست می‌کنیم تا بخش تحویل گرفتن بسته از فرستنده را برعهده بگیرند.»

عضو هیات مدیره شرکت پست در پاسخ به این سوال که چه الزامات و فرآیندی برای انتخاب شرکت‌ها جهت همکاری در نظر گرفته شده است، به دیجیاتو می‌گوید که شرکت ملی پست در سال جاری و سال آینده به دنبال ارائه ۷۰ فراخوان همکاری است که در اصل برای شناسایی شرکت‌ها هست. قادری در همین رابطه می‌گوید:

«ما می‌خواهیم در ابتدا مخاطب خود را شناسایی کنیم که چه گروه‌هایی هستند و چقدر ظرفیت دارند. به علاوه اینکه مدل‌های مشارکتی که آنها پیشنهاد می‌دهند را بررسی کنیم و بهترین مدل را در مرحله بعدی به مناقصه ببریم. بسیاری تصور می‌کنند که این فراخوان یک مناقصه دو مرحله‌ای است که اگر الان حضور پیدا نکنند، دفعه بعدی نمی‌توانند شرکت کنند. ولی شرکت‌هایی که الان حضور پیدا می‌کنند این امتیاز را دارند که بتوانند مذاکره کنند. در گام بعدی مناقصه، مدل نهایی شده است و شرکت کنندگان فقط می‌توانند در آن مدل پیشنهاد دهند.»

او همچنین می‌گوید که در مرحله فعلی، فیلترینگ خاصی وجود ندارد: «البته برای اینکه در وقت و انرژی صرفه‌جویی شود ما مخاطب خاص همان فراخوان مطلع می‌کنیم. برای مثال در فراخوان Gateway، مجموعه‌هایی که در این حوزه تجارت الکترونیک فعالیت دارند و بستر لازم را دارند شرکت داده می‌شود و کسانی که بخواهند از ابتدا پلتفرمی را بنویسند و شرکت کنند، موضوعیت ندارند.»

قادری می‌گوید در مرحله بعدی که مناقصه اتفاق می‌افتد، ارزیابی کیفی و فنی روی شرکت‌ها صورت می‌گیرد تا بتوانند شرکت‌های مناسب با شرایط مناقصه را انتخاب کنند و قطعا در این مناقصات فقط یک شرکت برنده نمی‌شود: «ممکن است در یک موضوع ما سه الی چهار شرکت را انتخاب کنیم.»

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

آنر با رونمایی از 9A اعلام کرد: به دنبال ایجاد یک اکوسیستم هوشمند در ایران هستیم

آنر ایران امروز (۲۵ مرداد) در رویدادی آنلاین، از جدیدترین میان‌رده‌ی خود موسوم به «9A» برای بازار کشورمان پرده برداشت؛ موبایلی میان‌رده که آمده تا در این بخش شلوغ بازار موبایل، خودی نشان دهد. اما این همه‌ی داستان نبود. آنر می‌خواهد محصولات بیشتری را به بازار ایران عرضه کند و در گذر زمان اکوسیستم هوشمند... ادامه مطلب

پخش زنده مراسم رونمایی از گوشی آنر 9A در ایران [تمام شد]

مراسم رسمی رونمایی آنر 9A در ایران، جدیدترین میان رده آنر، امروز ساعت 19 آغاز خواهد شد. آنر به عنوان یکی از برندهای فعالِ حوزه فناوری در بازار کشورمان، امروز از جدیدترین میان‌رده اقتصادی خود در بازار ایران رونمایی می‌کند. در این صفحه می‌توانید رویداد را به شکل آنلاین تماشا کنید.همچنین به گفته آنر، پیش‌فروش... ادامه مطلب

۶ قدم حیاتی که قبل از راه‌اندازی استارتاپ باید بردارید

بسیاری تصور می‌کنند داشتن یک ایده درخشان برای راه‌اندازی استارتاپی موفق کافی است غافل از اینکه ایده خوب تنها قدم اول است اما جامعه عمل پوشاندن به آن نیاز به زمان، تلاش و پشتکار بسیار زیادی دارد. هر گام اشتباهی در این مسیر تا زمانی که به سقوط منجر نشود تجربه‌ای ارزشمند خواهد بود اما... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی «لنزور» به فعالیت خود پایان می‌دهد

شبکه اجتماعی عکس محور «لنزور» که بسیاری از آن به عنوان جایگزین اینستاگرام و یا حتی «اینستاگرام ایرانی» یاد می‌کردند، پس از گذشت بیش از ۸ سال فعالیت و فراز و فرودهایی که تجربه کرد، در وب‌سایت خود اعلام کرده که تا پایان مرداد ماه، از دسترس خارج می‌شود و به فعالیتش پایان می‌دهد.شبکه اجتماعی... ادامه مطلب

نمایشگاه الکامپ در ماه‌های پایانی سال برگزار می‌شود

ستاد اجرایی بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ اعلام کرد با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا و نگرانی‌هایی که در مورد به خطر افتادن سلامت شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان وجود دارد، تاريخ برگزاری نمايشگاه الكامپ به ماه‌های پايانی سال جاری موكول می‌شود.ستاد اجرایی بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ، از «استقبال دلگرم‌کننده شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و سازمان‌های دولتی» تشکر کرده... ادامه مطلب

سرویس فکس اینترنتی FAX.IR به فعالیت خود پایان می‌دهد

سرویس ارسال و دریافت فکس اینترنتی FAX.IR تا پایان شهریور ماه به فعالیت خود پایان خواهد داد. این سرویس ضمن اعلام این خبر، به کاربران تاکید کرده تا فکس‌های خود را از روی این سرور دانلود کنند و مبالغ مشتریان نیز که در کیف پول الکترونیکی آنها باقی مانده عودت داده خواهد شد.برای ارسال و دریافت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟