گزارش یکساله فیلیمو منتشر شد؛ با سلیقه سینمایی ایرانیان بیشتر آشنا شوید

نزدیک به ۵ سال از تاسیس فیلیمو می‌گذرد و حالا بازار VODها با سال‌های اولیه فعالیت این مجموعه قابل قیاس نیست؛ امروزه چندین بازیگر و رقابت‌های کلانی در بازار VOD دیده می‌شود و بازار آن روز به روز بزرگتر می‌شود. فیلیمو در این بین توانسته با تجربه تیم آپارات، خود را به یکی از مهم‌ترین بازیگران این حوزه تبدیل کند و آماری که امروز منتشر کرده می‌تواند رهگشایی برای بازار VODها و حتی فیلمسازی و تولیدکنندگان محتوای سینمایی در کشور باشد.

با نگاهی به گزارش فیلیمو متوجه می‌شویم که این پلتفرم نسبت به سال گذشته رشدی ۱۲۰ درصدی داشته و کاربران آن تاکنون بیش از چهار میلیارد و 660 میلیون دقیقه فیلم و سریال تماشا کرده‌اند. از بین این میلیاردها دقیقه، ۵۷ درصد متعلق به محتوای ایرانی بوده و این موضوع نشان می‌دهد که مردم نسبت به استفاده قانونی از محصولات فرهنگی مصرتر شده‌اند. البته از آنسو نباید فراموش کرد که فیلم‌های خارجی احتمالا در بازار داغ دیگری تحت عنوان دانلود غیرقانونی جولان می‌دهند که آمار رسمی از آنها در دسترس نیست.

فیلیمو

در کل باید گفت که فیلمبازان در کنار هم رشدی ۱۴۰ درصدیِ در میزان تماشای محتواها آفریده‌اند و به نظر می‌رسد که بازار VOD کشور، تکان اساسی خورده است.

رشد ۲۴۰ درصدی تولید سریال در شبکه نمایش خانگی نیز نشان می‌دهد که عوامل سینمایی نسبت به ساخت سریال‌های خانگی بیشتر از پیش علاقه‌ند شدند و این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای صدا و سیما و از دست رفتن مخاطبین سریال‌هایش باشد. بازار سریال خانگی قدرتمندانه راه خود را ادامه می‌دهد و امسال سریال‌های گوناگونی از جمله نهنگ آبی روی پلتفرم‌های VOD عرضه شده که مخاطبین زیادی داشته است.

جدا از ساخت سریال، محتواهای متفاوت دیگری نیز روی شبکه فیلیمو عرضه شده، برنامه‌هایی چون ممیزی، هزار و ده شب، کاشوخین، هولدان، وزه پلاس و چند مورد دیگر که به نظر می‌رسد می‌توانند ادامه راه ساخت برنامه‌هایی ویدئویی در زمینه‌های گوناگون باشند. شاید روزی فرا برسد که بسیاری از مجریان و برنامه‌سازان مشهور تلویزیونی پا به دنیای VODها بگذارند، کمااینکه در ساخت برخی از همین برنامه‌های فعلی نیز از باتجربه‌های این حوزه استفاده شده است.

فیلیمو

با وجود اینکه حجم اینترنت دیدن فیلیمو از طریق اینترنت اپراتورهای موبایل رایگان نیست و نصف حساب می‌شود، ولی بیش از ۴۵ درصد کاربران این VODرا مشترکین اپراتورهای اول و دوم کشور تشکیل می‌دهند. این یعنی موفقیت اپراتورها در رسانیدن اینترنت پرسرعت به اکثر مناطق ایران.

بیش از نیمی از کاربران فیلیمو (۵۳ درصد آنها) محصولات فیلیمو را از طریق موبایل‌هایشان تماشا کرده‌اند که این موضوع در برابر استفاده ۲۱ درصدی تلویزیون‌های هوشمند و ۲۶ درصدی دسکتاپ قرار دارد. با توجه به این آمار می‌توان متوجه شد که احتمالا بیش از نیمی از کاربران فیلیمو، محتواهای موجود در این بستر را به صورت انفرادی و با موبایل می‌بینند، موضوعی که کنکاش آن دلایل جامعه‌شناسانه و روانشناختانه‌ای و حتی اقتصادی را می‌طلبد! اقتصادی از این حیث که احتمالا میانگین حضور تلویزیون‌های هوشمند اندرویدی در بازار ایران همچنان زیاد بالا نیست و مردم همچنان دلایل چندان روشنی برای تعویض تلویزیون‌های خود با تلویزیون‌های هوشمند نمی‌بینند. از این مهمتر این موضوع است که اپراتورهای تلفن همراه توانسته‌اند اینترنت پرسرعت را به بیشتر مناطق ایران ببرند و کاربران فیلیمو از آن بهره‌مند شوند؛ کاربران ۴۵ درصدی اپراتورهای موبایل در فیلیمو گواه این ادعا است.

از آنسو دیدن ۵۳ درصد محتواها از روی موبایل یک نگاه روانشناختانه‌ای نیز دارد که به تنها شدن بشر در دوران عصر تکنولوژی برمی‌گردد و همچنین یک نگاه جامعه‌شناسانه که به مشغله‌های بسیار مردم و وقت نداشتن آنها برمی‌گردد؛ کاربرانی که زمان نشستن پای تلویزیون یا سیستم‌های کامپیوتری خود را ندارند و ترجیح می‌دهند فیلم‌ها را از همان نمایشگر کوچک موبایل نگاه کنند.

فیلیمو

بر اساس آمار فیلیمو ذائقه کاربران فیلمباز ایرانی به ترتیب این ژانرها معطوف شده است: سینمای اکشن، انیمیشن، فیلم‌های خانوادگی، سینمای کمدی و سبک علمی تخیلی. قرارگیری این ژانرها در صدر جدول علاقه کاربران فیلیمو نشان می‌دهد که مشترکین این پلتفرم بیشتر خانواده‌ها هستند چرا که معمولا سه ژانر انیمیشن و فیلم‌های خانوادگی و کمدی در چنین محیط‌هایی به نمایش در می‌آید.

با وجود داشتن قابلیت دیدن برنامه‌های ویدئویی به صورت آفلاین، ۹۴ درصد از کاربران فیلیمو ترجیح داده‌اند که ویدئوها را استریم کرده و آنها را انلاین ببینند. پروژه همکاری فیلیمو با بیشتر شرکت‌های ISP و در نتیجه رایگان حساب شدن حجم اینترنتی کاربران، از جمله دلایلی بوده که کاربران را به آنلاین دیدن ویدئوها تشویق کرده است؛ موضوعی که باید دید آیا در سالهای آتی نیز می‌تواند همچنان پابرجا باقی بماند یا خیر.

یکی از دلایل استفاده زیاد کاربران از سرویس‌هایی چون فیلیمو، کم‌هزینه‌تر شدن سبد محصولات فرهنگی‌شان است؛ موضوعی که آمار خود فیلیمو نیز به آن پرداخته و تاکید کرده که در ماه حدود ۱۲۰ هزار تومان صرفه‌جویی برای سبد فرهنگی خانواده‌ها بوجود آورده است. با این وجود فعلا هزینه اینترنت اکثر مشترکین ISPها در دستور کار فیلیمو و برخی دیگر از VODها قرار دارد ولی اینکه این موضوع پایدار باقی بماند یا خیر، سوالی است که صرفا زمان می‌تواند به آن پاسخ دهد.

فیلیمو

بازار محتوای ویدئویی در دنیا بعد از تلویزیون و شبکه‌های ماهواره‌ای، به شبکه‌های کابلی و سپس VODها رسید. در مارکت ایران با پریدن از روی شبکه‌های کابلی (چنین سیستمی هیچ‌گاه در ایران راه‌اندازی نشد) به بازار پررونق VODها در حال حاضر رسیدیم؛ بازاری که رشد بی حد و حصرشان صرفا متعلق به ایران نیست و دنیای مالتی مدیا به این سمت و سو کشیده شده است. حضور غول‌های بزرگی چون نت‌فلیکس، دیزنی، آمازون و به تازگی اپل در این حوزه نشان می‌دهد که VODها چقدر قدرتمندانه راه خود را ادامه می‌دهند و سینما و سریال‌سازی را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند.

مطالب مرتبط

«نهنگ آبی» اولین سریال با سرمایه‌گذاری فیلیمو به زودی پخش خواهد شد

فیلیمو اولین سریالی که در آن سرمایه‌گذاری کرده را به زودی روانه بازار می‌کند؛ سریال نهنگ آبی به کارگردانی «فریدون جیرانی» که بنا به گفته مدیر پروژه فیلمیو احتمالا اوخر این ماه و یا نهایتا دوم بهمن ماه در قالب سی قسمت پخش شود. «احسان عمرانی» در گفتگوی خود با دیجیاتو خبر می‌دهد که تاکنون... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو: رویداد فیناپ با حضور اکوسیستم استارت‌آپی مشهد برگزار شد

رویداد فیناپ مشهد با همکاری شهرداری مشهد، مرکز نوآوری شهری و مرکز نوآفرینی فینووا برگزار شد. در این رویداد مدیران چند استارت‌آپ مالی و بیمه‌ای در کنار مشاوران کسب‌وکار، ارائه‌هایی برای اکوسیستم کارآفرینی مشهد انجام دادند.به گزارش دیجیاتو، «مصطفی ثابتی»، مدیر مرکز فین‌تک بانک انصار اولین سخنران این رویداد با محوریت «فین‌تک و اقتصاد دیجیتال»... ادامه مطلب

نمایشگاه CeBIT آلمان، آماده حضور شرکت ها و استارتاپ های توانمند ایرانی در حوزه ICT

روز گذشته پنجم مردادماه، مارتینا لوبن، مدیر بخش بین الملل نمایشگاه CeBIT آلمان طی کنفرانسی خبری در محل سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، با حضور نایب رئیس هیأت مدیره و دبیر این سازمان، به ارائه ی برنامه های این نمایشگاه بین المللی در دوره های گذشته و دوره ی پیش رو پرداخت.سبیت بزرگ ترین و رسمی... ادامه مطلب

صادرات آیفون XR در نیمه اول سال 2019 بیشتر از هر گوشی دیگری بوده

بنا بر آمارها صادرات آیفون XR (بررسی دیجیاتو) در نیمه اول سال 2019 بیشتر از دیگر تلفن های هوشمند بوده و نشان می دهد تعداد قابل توجهی از کاربران تمایلی به پرداخت بیش از هزار دلار برای یک گوشی هوشمند ندارند.به گزارش موسسه تحلیلگر IHS Market نزدیک به 30 میلیون واحد از گوشی آیفون XR... ادامه مطلب

گزارش تابستان ۹۸ کافه‌بازار: کاربران بیشتر به «خرید» تمایل پیدا کرده‌اند

گزارش فصل تابستان توسعه دهندگان کافه بازار منتشر شده که بر اساس آن می‌توان از پتانسیل بالای صنعت بازی و مخاطبین آن آگاه شد. همچنین این گزارش حکایت از تغییر رفتار کاربران و افزایش خرید کردن به جای استفاده رایگان از این مارکت اندرویدی دارد.«بازی» پرتکرارترین عبارت در جست‌وجوی بازار طی سه ماه تابستان بود... ادامه مطلب

چالش یونیکورن‌ پروری در خاک ایران

مدت کوتاهی از استقرار «محمدجواد آذری جهرمی» در طبقه فوقانی وزارت ارتباطات گذشته بود که در مصاحبه‌ای گفت امیدوار است پس از پایان چهار سال دولت دوازدهم، پنج استارتاپ یونیکورن و مطرح در سطح کشور داشته باشیم. امروز چند برند مطرح اما بومی‌سازی شده در داخل کشور وجود دارد که در آینده می‌توان چشم‌انتظار میلیارد... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟