صندوق‌ نوآوری و شکوفایی سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها را آسان‌تر می‌کند

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد که این سازمان در سال جدید مدل‌های جدیدی از سرمایه‌گذاری را اجرایی خواهد کرد. او همچنین از اجرای دو برنامه «ضمانت سرمایه‌گذاری» و «حمایت از انتشار صکوک نوآوری» برای شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و تاکید کرد که هر دوی این برنامه‌ها در سال جاری اجرا خواهند شد.

«علی ناظمی» در نشست خبری امروز صندوق نوآوری و شکوفایی دلیل سرمایه‌گذاری دولت در طرح‌های استارت آپی را چنین تشریح کرد: «اگر ورود دولت در سرمایه‌گذاری نتواند مشکلی را حل کند، ورود بی‌جهتی است. در مبحث نوآوری نیز به دنبال اشتغال پایدار و رشد اقتصادی هستیم و سرمایه‌گذاری‌ها ما نیز باید چنین خروجی‌هایی داشته باشد.»

از منظر ناظمی دولت‌ها به سه طریق وارد فعالیت استارت آپ‌ها می‌شوند: مستقیما وارد عرضه خدمات (تسهیلات، محرک‌های مالیاتی و سرمایه‌گذاری) می‌شوند و یا در مبحث قانونگذاری وارد می‌شوند و یا در نهایت وارد سمت تقاضا خواهند شد: «در اعطای تسهیلات حتی اگر این موضوع صفردرصد باشد، استارت آپ باید هزینه را برگرداند اما در سرمایه‌گذاری ما در سود و زیان شریک می‌شویم. برای همین قصد داریم بیشتر روی سرمایه‌گذاری کار کنیم.»

به گفته ناظمی صندوق نوآوری تا به امروز سرمایه‌گذاری مستقیم بوده ولی قصد دارد در سال جدید سرمایه‌گذاری‌ها را به سه نوع: مستقیم (با گرفتن بخشی از سهام مجموعه)، ایجاد صندوق‌های جسورانه بورسی و صندوق‌های خصوصی (که در حال ورود به بورس است) و هم‌سرمایه‌گذاری بسط دهد.

ناظمی در مورد طرح هم‌سرمایه‌گذاری بیشتر توضیح داد و تاکید کرد در این طرح صندوق نوآوری به سراغ پروژه‌هایی می‌رود که سرمایه‌گذاری در آنها ریسک بالایی دارد و شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران دیگر حاضر به ورود به سرمایه‌گذاری در آنها نیستند:

«در این مدل به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری شرکت، صندوق نوآوری و شکوفایی چهار برابر بر روی پروژه سرمایه‌گذاری می‌کند. تاکنون ۴ مورد از این طریق سرمایه‌گذاری با ما همکاری داشته اند. یعنی یک صندوق پژوهش و فناوری پروژه‌ای را انتخاب و ارزیابی کرده و در زمان تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌توانند به ما مراجعه کنند و ۴ برابر سرمایه‌گذاری خود را از ما تامین مالی کند. نظارت و مدیریت پروژه و دیگر موارد نیز بر عهده ما نیست و بر عهده صندوق پژوهش و فناوری است؛ پس عملا شرکت‌داری نمی‌کنیم و صرفا نهاد تامین‌کننده مالی خواهیم بود.»

ناظمی با بیان اینکه بر اساس این مدل تاکنون ۶۰ میلیارد تومان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی بر روی پروژه‌ها سرمایه‌گذاری شده است تاکید کرد که بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی در هر طرح «هم‌سرمایه‌گذار» ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود: «در سال ۹۸ به میزان ۲ هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال منابع مالی برای مشارکت در صندوق‌های خصوصی و جسورانه و خطرپذیر تخصیص داده شده و هر دو طرح در فاز اجرا است.»

ناظمی با اشاره به تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بورسی اذعان داشت که چنین صندوق‌هایی برای طرح‌های ریسک‌پذیر اجرا خواهد شد. به گفته او در صندوق جسورانه بورسی که کار خود را در بورس آغاز کرده تلاش می‌‌شود تا ۴۰ درصد سرمایه از طریق صندوق نوآوری وارد شود.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید دارد که سرمایه‌گذاری مستقیم نیز در این مجموعه فراموش نشده و بودجه‌ای ۲۰۰۰ میلیارد ریالی برای سال جدید در نظر گرفته شده تا در طرح‌های کلان و مگاپروژه سرمایه‌گذاری صورت بگیرد.

ناظمی به دو برنامه «ضمانت سرمایه‌گذاری» و «حمایت از انتشار صکوک نوآوری» اشاره کرد و درباره آنها چنین توضیح داد:

«در طرح ضمانت سرمایه‌گذاری صندوق می‌خواهد ورود مستقیم به پرداخت منابع و سرمایه‌گذاری نداشته باشد و صرفا اعلام کند سرمایه‌گذاری سایرین در بخش نوآوری را تحت ضوابط خاص ضمانت می‌کند؛ می‌خواهیم مداخله مستقیم در بازار نداشته باشیم و ریسک سرمایه‌گذاری را در کنار بخش خصوصی کاهش دهیم. مصوبات این برنامه انجام شده و در فاز اجرایی قرار دارد.»

وی در خصوص برنامه انتشار صکوک گفت: «طرح‌هایی که در مراحل آخر رشد هستند و منابع مالی زیادی نیاز دارند و ما می‌توانیم ضامن انتشار اوراق آن‌ها باشیم. ما در صندوق نوآوری ضامن آن‌ها می‌شویم تا بتوانند از بازار سرمایه جذب مالی مناسبی داشته باشند. این موضوع فعلا در حال برنامه‌ریزی است و امیدواریم در نیمه دوم ۹۸ عملیاتی شود.»

ناظمی درباره حمایت از استارت آپ ها بیان کرد: «اگر یک استارت آپ نیاز به کمک داشته باشد باید به صندوق های پژوهش و فناوری مراجعه کند. کانال دریافت مالی استارت آپ و شرکت های دانش بنیان مشخص است. دیگر نیازی نیست استارت آپ ها برای دریافت حمایت مالی به صندوق نوآوری و شکوفایی مراجعه کند، بلکه کافی است به سمت عاملین و صندوق های خصوصی و پژوهش و فناوری مراجعه کنند.»

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟