اتاق تجربه دیجی‌کالا: چرا استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند؟

یکی از شرکتهایی که با هدف انتقال تجربه به دیگران، رویکرد متفاوتی را در نمایشگاه الکامپ در پیش گرفته، دیجیکالا است. این استارت‌آپ با برگزاری کارگاههایی نیم ساعته تحت عنوان «اتاق تجربه» تلاش کرده تا تجربیات خود را در مسیر پرچالشی که طی کرده، به طور خلاصه و مفید به علاقهمندان منتقل کند و از مدیران ارشد دیجیکالا برای ارائه این کارگاهها بهره گرفته شده است.

یکی از کارگاههای جذاب دیجیکالا در روز اول، تحت عنوان «چرا استارت‌آپ‌ها شکست میخورند؟» برگزار شد. در این کارگاه، «امیر صالحی»، مدیر عامل دیجیکالا نکست، عوامل اصلی شکست استارت‌آپ‌ها را مطرح کرد و به سوالات شرکتکنندگان پاسخ داداو ۱۲ علت اصلی شکست استارت‌آپ‌ها را نام برد. در میان این عوامل، روی بخشهای مربوط به سرمایهگذار و شرایط سرمایهگذاری تأکید ویژهای داشت

۱- بازارسنجی اشتباه

صالحی گفت که بعضی از استارت‌آپ‌ها فکر میکنند کارشان خیلی خوب است اما مشتری چیزی دیگری میخواهد. صالحی داستان ماهیفروشی در سوئد را مثال زد: «این شخص علاقه زیادی به ماهی داشت. به همین دلیل مقدار زیادی ماهی خرید تا آنها را بفروشد و پولدار شود. خودش هم چون ماهی دوست داشت، گاهی برای مصرف شخصیاش میخورد. اما هیچ کس علاقهای به این نوع ماهی نداشت و نمیتوانست ماهیها را بفروشد. آخر سر هم مجبور شد خودش همه ماهیها را بخورد.» این داستان حکایت بسیاری از استارت‌آپ‌ها است که ارزیابی نادرستی از بازار و نیازهای مشتری دارند.

۲- بازاریابی

استارت‌آپی بود که در مرحله اول شروع کارش، بیلبورد زد. دلیل این کار، پیشفرضهای ذهنی آنها بود که برای موفق شدن، باید بیلبورد بزنند. اما این کار در شروع اشتباه است. نتیجه این که ۴ میلیارد تومان پول سرمایهگذار هدر رفت و از آنجا که استارت‌آپ‌ها سرمایه را در چند مرحله بعد از موفق شدن در رسیدن به شاخصهای عملکرد (KPI) دریافت میکنند، نتوانستند برای مرحله بعد سرمایهای جذب کنند و نهایتا شکست خوردند.

۳- سرمایهگذار

صالحی عنوان کرد که باید پول سرمایهگذار را پول خودمان بدانیم. افرادی که کارمندی فکر میکنند و پول سرمایهگذار را پول خودشان نمیدانند، در تعیین حقوق و هزینهها بد عمل میکنند و سرمایه را هدر میدهند.

۴- انتخاب سرمایهگذار اشتباه

استارت‌آپ مثل یک کشتی است. اگر موفق شود، همه تیم با هم موفق میشوند و اگر نه، همه تیم با هم شکست میخورند. در انتخاب سرمایهگذار باید دقت کنیم که حوزه فعالیت ما را به خوبی درک کند. در غیر این صورت، ممکن است منجر به شکست استارت‌آپ‌ شود. در این صورت، استارت‌آپ شما شکست میخورد، اما ممکن است او ۱۰ استارت‌آپ‌ دیگر هم داشته باشد که یکی از آنها موفق شود.

۵- شرایط سرمایهگذاری

به عقیده صالحی، شرایط سرمایهگذاری و قراردادی که با سرمایهگذار بسته میشود، برای استارت‌آپ‌ حیاتی است. او دو عامل دادن سهم زیاد به سرمایهگذار و تخمین بیش از حد ارزش استارت‌آپ را دو عامل کشنده برای استارت‌آپ میداند. به خصوص دادن سهم زیاد به سرمایهگذار که باعث کاهش انگیزه تیم میشود. او گفت: «دیجیکالا نکست تمایلی به شرکتداری ندارد. به همین دلیل اگر تیمی انگیزهاش را از دست بدهد، برای ما جذابیتی نخواهد داشت.» او کتاب Venture Means را به افرادی که علاقه دارند بیشتر درباره سرمایهگذاری و شرایط آن بدانند، پیشنهاد کرد.

۶- خودخواهی افراد تیم

خودخواهی و غرور بعضی از افراد تیم، میتواند استارت‌آپ را به نابودی بکشاند. امیر صالحی از واژه ego برای شرح این صفتها استفاده میکند و نمونه بارز آن را در زیادهخواهی افراد در سهام، امور مالی و کنترل کردن دیگران میبیند.

۷- جشن موفقیت زودهنگام

بعضی از استارت‌آپ‌ها پس از اولین موفقیت خود، جشن میگیرند و از ادامه راه و سایر موانع غافل میمانند. زود جشن گرفتن میتواند مخرب باشد و افراد را از نگاه واقعی به جایگاه خود دور کند.

۸- ناهماهنگی افراد تیم

ممکن است همه افراد تیم نخبه باشند اما نتوانند در کنار هم کار کنند. افراد تیم باید با هم هماهنگ باشند و بتوانند در کنار هم کار کنند.

۹- تعارض بین تیم

بحث و درگیری بین افراد در موقعیتهای مختلف ممکن است پیش بیاید و طبیعی است. اما حدی دارد. تعارض از حدی که بیشتر شود، به مشکلات جدی میانجامد.

۱۰- ثابت قدم بودن یا چرخش؟

ادامه مسیر فعلی یا تغییر رویکرد یکی از چالشهای استارت‌آپ‌ها است. استارت‌آپ باید در صورتی که مدل کسب و کار فعلیشان جواب نداد، چرخش یا اصطلاحا pivot کنند. در غیر این صورت، نباید اگر در کوتاه مدت به نتیجه نرسیدند، سریع مدل را عوض کنند. صالحی تأکید کرد که افراد باید نگاه بلند مدت ۵ تا ۱۰ ساله به استارت‌آپ داشته باشند.

۱۱- نبود نوآوری

صرف ایجاد کسب و کار و حضور در بازار کفایت نمیکند. اگرچه ممکن است موضوع نوآوری بدیهی به نظر برسد اما امیر صالحی همچنان به آن اشاره میکند و معتقد است نقشی اساسی در موفقیت یا شکست کسب و کار دارد.

۱۲- ریسکهای قانونی

بعضی از استارت‌آپ‌ها توانستهاند قوانین را تغییر دهند اما این کار همیشه شدنی نیست. به همین دلیل استارت‌آپ‌ها باید مراقب باشند خود را با ریسکهای قانونی درگیر نکنند. چالش با قوانین مالیاتی، ثبت شرکت واز جمله ریسکهای قانونی هستند.


کارگاههای اتاق تجربه تا یکشنبه ادامه دارند و پیشنهاد میکنیم در آن شرکت کنید. میتوانید موضوعات کارگاه را اینجا مشاهده کنید. این کارگاهها در غرفه دیجیکالا در سالن ۸-۹ نمایشگاه الکامپ برگزار میشوند و حضور در آنها برای عموم رایگان است.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

کدال: آشنایی با سامانه انتشار گزارشات مالی شرکت‌های بورسی

کدال یا سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران بورس، یکی از مهم‌ترین درگاه‌هایی است که روزانه صدها هزار سهامدار در بازار سرمایه کشور به آن مراجعه کرده و فایل PDF یا اکسل صورت های مالی یا گزارش‌های مجامع شرکت‌های پذیرفته شده یا در شرف پذیرفته شدن در بورس و فرابورس ایران را دانلود و مطالعه می... ادامه مطلب

چطور در شرایط سخت از نظر ذهنی قوی بمانیم؟

از بالا رفتن قیمت دلار گرفته تا انفجار بیروت و گران شدن کالاها این روزها همه ما در معرض هزاران خبر ناخوشایند قرار گفته‌ایم که فشار روانی شدیدی را با خود به همراه می‌آورد. اگر عادت به مرور اخبار در رسانه‌های مختلف داشته باشید، این اثر منفی به مراتب بیشتر هم خواهید شد. از سوی... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟