متلاشی شدن ایستگاه فضایی چینی پس از ورود به جو زمین [تماشا کنید]

متلاشی شدن ایستگاه فضایی چینی پس از ورود به جو زمین [تماشا کنید]

ایستگاه فضایی تیانگونگ ۲ چین که سال ۲۰۱۶ ماموریتش را آغاز کرده بود، به صورت کنترل شده از مدار زمین خارج شد و به ماموریتش خاتمه داد.

این ایستگاه فضایی ۸.۶ تنی از اتمسفر بالای اقیانوس آرام جنوبی وارد جو زمین شد. ۱۰ روز پیش موتور تیانگونگ به منظور کم کردن ارتفاع این آزمایشگاه فضایی خاموش و آزمایشگاه فضایی چینی با استفاده از نیروی پیش رانش وارد جو زمین شد. در هنگام ورود به جو بیشتر قسمت‌های بدنه تیانگونگ ۲ سوخت و باقیمانده‌های آن هم به داخل اقیانوس سقوط کرد.

تیانگونگ 2
آزمایشگاه فضایی تیانگونگ ۲

تیانگونگ ۲ که مدل پیشرفته‌تری از تیانگونگ ۱ است برای آزمایش و تست تکنولوژی به کار رفته در ایستگاه فضایی ۲۰ تنی چینی‌ها (CSS) طراحی شده و در سپتامبر ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شد. قرار بود ماموریت این ایستگاه فضایی ۲ سال به طول بیانجامد اما در نهایت ۱۰۰۰ روز در مدار زمین باقی ماند. دو فضانورد هم در این سفینه سکونت داشتند و حالا با اتمام ماموریت تیانگونگ ۲، چین برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ فضاپیمایی که حامل انسان باشد در اختیار ندارد.

چین قرار بود ماژول اصلی CSS به نام Tianhe را در ۲۰۱۸ به فضا بفرستد اما عدم موفقیت در پرتاب راکت Long March 5 باعث به تعویق افتادن برنامه‌های این کشور شد. بعد از آن هم کار روی نمونه دیگری از این راکت به نام  Long March-5B شروع شد. این راکت از خانواده راکت‌های دراگون است و چینی‌ها آن را برای رقابت در عرصه سفرهای فضایی توسعه داده‌اند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato