سلفی جهرمی با GLX؛ کاربران اینستاگرام از یک گوشی ایرانی چه می‌خواهند؟

وزیر پرخبر ارتباطات این‌ بار به دلیل گرفتن سلفی‌ در آینه با یک موبایل GLX در راس خبرها قرار گرفته است. آذری جهرمی با پستی که در اینستاگرام خود منتشر کرده، می‌گوید گوشی سامسونگش را کنار گذاشته و این روزها از موبایل ایرانی آریا، ساخته‌ی شرکت GLX استفاده می‌کند؛ موبایلی که به گفته جهرمی «انصافا خوب است» اما «جای کار خیلی دارد».

اما مسئله فراتر از یک حرکت تبلیغاتی برای یک سازنده ایرانی است. جهرمی از کاربران اینستاگرام درخواست کرده تا انتظارات خودشان را در رابطه با موبایلی که همه مردم بتوانند آن را بخرند و استفاده کنند، به اشتراک بگذارند. او همچنین پیشنهاد داده تا اگر کسی دوست دارد داوطلب استفاده و تست این گوشی‌ها باشد، بگوید تا برایش ارسال شود.

نکته جالب همینجاست. سلفی وزیر در آینه دفترش در عمارت کلاه‌فرهنگی وزارت ارتباطات با موهای شانه شده، اکنون پرکامنت‌ترین پست حساب کاربری اینستاگرام او شده است. تا لحظه‌ای که این گزارش منتشر می‌شود بیشتر از ۱۷ هزار و ۲۰۰ نظر روی همین پست ثبت شده است. از سوی دیگر اگرچه این سلفی، پرلایک‌ترین پست وزیر در اینستاگرام نیست، اما بیشتر از ۷۰ هزار لایک داشته است.

hamrah-mechanic

بر اساس تحلیل و آماری که سرویس پردازش متن هوشمند «واکاویک» به سفارش دیجیاتو انجام داده، میانگین لایک‌ برای پست‌های اینستاگرام وزیر ارتباطات ۳۹ هزار و ۲۷۵ لایک و میانگین نظرات فقط ۲ هزار و ۷۴۹ کامنت در کل پست‌های جهرمی در اینستاگرام است. اما همانطور که می‌بینید این پست جهرمی، استقبال عجیبی به همراه داشته است.

اما داده کلیدی و مهم‌تر اینجاست که ببینیم کاربران در پاسخ به سوال وزیر چه گفته‌اند. تعداد نظرات بررسی شده تا زمان انجام این تحلیل، ۱۵ هزار و ۳۴۷ کامنت بوده‌اند که توسط ۱۲ هزار و ۹۵۱ نفر ثبت شده‌اند. بر اساس یافته‌های واکاویک، گرایش احساسی کاربران نسبت به گوشی GLX، منفی بوده است. البته نکته بسیار جالب اینجاست که فقط ۳.۴۹ درصد از کامنت‌ها روی پست وزیر مربوط به گوشی GLX بوده‌اند و آمار مربوط به گرایش احساسی، از دل همین ۳.۴۹ درصد یعنی ۵۳۶ نظر استخراج شده است.

۵۱ درصد گرایش احساسی منفی داشته‌اند، ۲۰ درصد گرایش احساسی مثبت و ۲۷ درصد هم گرایش احساسی خنثی به این سازنده ایرانی داشته‌اند. از سوی دیگر در این کامنت‌ها، بیشترین نقد به پشتیبانی، موجودی بازار، اتهام به چینی بودن و تامین قطعات بوده است.

اما وقتی به کل نظرات کاربران نگاه کنیم، می‌بینیم که بخش عمده آنها مربوط به تقاضای ارسال و آزمایش این گوشی بوده‌اند. در واقع ۱۸.۰۶ درصد یا ۲۷۷۲ کامنت، درخواست داشته‌اند که گوشی GLX برای آنها ارسال شود.

در مرحله بعدی، ۸.۶۲ درصد از کاربران در ۱۳۲۳ کامنت در پاسخ به سوال وزیر کاربران گفته‌اند که «کیفیت ساخت» برای آنها در اولویت است. جامعه‌ای ۷.۳۷ درصدی در ۱۱۳۱ کامنت، «قیمت» را مهم‌ترین فاکتور دانسته‌اند. ۷.۳۶ درصد از کاربران در ۱۱۲۹ کامنت هم خواسته‌اند که این موبایل «قابل مقایسه با رقبای خارجی» باشد. موضوع مهم بعدی از نظر کاربران اینستاگرام، «دوربین» بوده است که ۷.۳۲ درصد از نظرات یا ۱۱۲۴ کامنت را به خود اختصاص داده. «سرعت»، ۴.۷۷ درصد از نظرات، «صفحه نمایش»، ۳.۸۶ درصد از نظرات و «پشتیبانی» هم ۳.۰۸ درصد از نظرات را به خود اختصاص داده‌اند.

نکته مهم اینجاست که «سیستم عامل» و «حریم خصوصی» به شکل عجیبی کمترین اهمیت را داشته‌اند. تنها ۲.۸۱ درصد از کاربران سیستم عامل را یک فاکتور مهم دانسته‌اند و در نهایت حریم خصوصی با سهمی ۲.۱۴ درصدی و ۳۲۸ کامنت، در پایین‌ترین درجه اهمیت برای کاربران ایرانی است. سایر موضوعات هم ۳۱.۱۲ درصد از کامنت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند که مرتبط با گوشی ایرانی نبوده‌اند، اما حجم بالای کلمه «حاجی» در آنها بسیار پر رنگ است. فایل JSON نظرات بررسی شده از اینجا قابل دانلود است.

همه این‌ها در حالی است که کافه بازار در گزارش بهار ۹۸ خود اعلام کرده بود که تنها ۰.۲۵ درصد از چهل میلیون کاربر کافه بازار (حدود ۱۰۰ هزار نفر) از گوشی‌های GLX استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر شرکت GLX یکی از تنها سازندگان موبایل در ایران است. این شرکت در ماه‌های اخیر همکاری‌هایی با وزارت ارتباطات در خصوص توسعه اندروید ایرانی داشته است که در واقع نسخه‌ای از اندروید متن باز گوگل است. پیش از این «حمید سعیدی»، مدیرعامل GLX در گفتگو با دیجیاتو اعلام کرده بود که موبایل «آریا مینی» که سیستم عامل اندروید ایرانی روی آن نصب شده است، در شهریور ماه به بازار می‌آید. او همچنین گفته بود که تعدادی از این گوشی را برای وزارت ارتباطات ارسال کرده است که حالا به نظر می‌رسد جهرمی می‌خواهد به همین طریق، موبایل‌ها را به دست برخی افرادی که در درخواست آزمایش آن را داشته‌اند برساند.

مطالب مرتبط

آنر با رونمایی از 9A اعلام کرد: به دنبال ایجاد یک اکوسیستم هوشمند در ایران هستیم

آنر ایران امروز (۲۵ مرداد) در رویدادی آنلاین، از جدیدترین میان‌رده‌ی خود موسوم به «9A» برای بازار کشورمان پرده برداشت؛ موبایلی میان‌رده که آمده تا در این بخش شلوغ بازار موبایل، خودی نشان دهد. اما این همه‌ی داستان نبود. آنر می‌خواهد محصولات بیشتری را به بازار ایران عرضه کند و در گذر زمان اکوسیستم هوشمند... ادامه مطلب

پخش زنده مراسم رونمایی از گوشی آنر 9A در ایران [تمام شد]

مراسم رسمی رونمایی آنر 9A در ایران، جدیدترین میان رده آنر، امروز ساعت 19 آغاز خواهد شد. آنر به عنوان یکی از برندهای فعالِ حوزه فناوری در بازار کشورمان، امروز از جدیدترین میان‌رده اقتصادی خود در بازار ایران رونمایی می‌کند. در این صفحه می‌توانید رویداد را به شکل آنلاین تماشا کنید.همچنین به گفته آنر، پیش‌فروش... ادامه مطلب

شبکه اجتماعی «لنزور» به فعالیت خود پایان می‌دهد

شبکه اجتماعی عکس محور «لنزور» که بسیاری از آن به عنوان جایگزین اینستاگرام و یا حتی «اینستاگرام ایرانی» یاد می‌کردند، پس از گذشت بیش از ۸ سال فعالیت و فراز و فرودهایی که تجربه کرد، در وب‌سایت خود اعلام کرده که تا پایان مرداد ماه، از دسترس خارج می‌شود و به فعالیتش پایان می‌دهد.شبکه اجتماعی... ادامه مطلب

نمایشگاه الکامپ در ماه‌های پایانی سال برگزار می‌شود

ستاد اجرایی بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ اعلام کرد با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا و نگرانی‌هایی که در مورد به خطر افتادن سلامت شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان وجود دارد، تاريخ برگزاری نمايشگاه الكامپ به ماه‌های پايانی سال جاری موكول می‌شود.ستاد اجرایی بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ، از «استقبال دلگرم‌کننده شرکت‌ها، استارتاپ‌ها و سازمان‌های دولتی» تشکر کرده... ادامه مطلب

جزئیاتی از سند مقابله با انحصار پلتفرم‌های اینترنتی منتشر شد

دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اطلاعات تازه‌ای از سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی (پلتفرم‌های اینترنتی) را اعلام کرده است. به گفته او انحصار در فضاهایی چون حمل و نقل و سفارش غذای آنلاین باعث شد تا آنها به فکر ایجاد چنین سندی... ادامه مطلب

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟