معاون وزیر ارتباطات: با تعیین نرخ صادراتی برق برای ماینرها مخالف هستیم

معاون وزیر ارتباطات: با تعیین نرخ صادراتی برق برای ماینرها مخالف هستیم

معاون وزیر ارتباطات در حاشیه امضای تفاهمنامه شرکت ملی پست و سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد که در جلسه هیات دولت مقرر شده تا تعیین و تکلیف بخش‌های مختلف صنعت ماینینگ بر عهده چند وزارتخانه دولت باشد. او همچنین تاکید کرد که وزارت ارتباطات با بیانیه انجمن بلاک‌چین ایران موافق است و اعتقاد دارد که قیمت برق نباید به نرخ صادراتی برای ماینرها مشخص شود.

«امیر ناظمی» در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که اعطای پروانه کار از سوی وزارت صمت، تعیین و تکلیف نرخ و توزیع برق بر عهده وزات نیرو و تعیین استانداردهای تکنولوژی بر عهده وزارت ارتباطات است: «سازمان فناوری اطلاعات و رگولاتوری دو نهادی از وزارت ارتباطات هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند.»

ناظمی در پاسخ به این سوال که آیا با بیانیه انجمن بلاک‌چین ایران که دیروز منتشر شده مبنی بر اینکه قیمت نرخ برق نباید با ماینرها به صورت صادراتی تعیین شود موافق است یا خیر اعلام می‌کند که با صحبت‌های این بخش از بیانیه موافق است:

«من شدیدا با این گفته انجمن بلاکچین موافق هستم. ما جلسات متعددی را با انجمن بلاکچین، اعضای سندیکای برق ایران و همچنین اتاق بازرگانی داشتیم  موضوعی درباره تعیین این نوع نرخ برق وجود دارد و ما با آن در هیات دولت مخالفت هم کردیم ولی موافقت نشد. ما بارها در این مورد صراحتا اعلام کردیم که ۲۰۰ ساعت پیک مصرف برق در سال است که مردم باید استفاده کنند و حرفی در آن نیست اما ساعات غیر پیک که سالانه به ۸ هزار و ۵۶۰ ساعت می‌رسد را ماینرها استفاده کنند.»

به گفته ناظمی دولت اگر می‌تواند برق را در این ساعات صادر کند این کار را بکند ولی اگر نمی‌تواند و راهی برای آن نمی‌بیند چرا باید سنگ‌اندازی کند؟ ناظمی باور دارد که برق در یک بازار ثانویه عرضه و تقاضا باید عرضه شود. او می‌گوید پیشنهادی هم با همین مضمون به هیات دولت ارائه کردیم که متاسفانه رای نیاورده است:

«دولت حقی ندارد برق را در این موضوع قیمت‌گذاری کند. این خلاف اصول اولیه اقتصاد است و هرکس با اقتصاد سر و کار داشته باشد می‌داند که این راه‌حل یک راه حل نادرست است.»

با وجود اینکه هیات دولت چند روز پیش ماینینگ را بالاخره به طور رسمی به عنوان صنعت شناخته ولی همچنان موانعی بر سر فعالان این حوزه قرار دارد که تعدادی از آنها عصر دیروز توسط انجمن بلاک‌چین ایران در طی یک بیانیه منتشر شد. یکی از ایرادات بزرگی که این انجمن بر دولت گرفته برخورد با ماینرها مانند بیگانه است و به گفته این انجمن نباید برق با نرخ صادراتی برای ماینرها تعیین تکلیف شود چرا که آنها فعالان اقتصادی داخل کشور هستند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato