کشف سیاره ای در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین با احتمال وجود آب مایع در آن

تلسکوپ فضایی TESS ناسا بعد از یک سال حضور در آسمان موفق به کشف چندین سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۳۱ سال نوری از زمین شده است.

ناسا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده این اگزوپلنت ها (سیاره هایی که خارج از منظومه خورشیدی به دور ستاره های خود می گردند) در خوشه Hydra حول یک ستاره کوتوله سرد به نام GJ 357 می گردند. این ستاره ۴۰ درصد سردتر از خورشید است و تنها یک سوم توده و ابعاد آن را دارد.

پژوهش انجام گرفته در رابطه با این سه سیاره اوایل همین هفته در نشریه Astronomy & Astrophysics منتشر شد. اولین اگزوپلنت کشف شده GJ 357 b نام دارد که ابعاد آن ۲۲ درصد و توده اش ۸۰ درصد بیشتر از زمین است. در نتیجه میتوان این اگزوپلنت را یک ابر زمین خواند که فاصله آن تا ستاره اش ۱۱ برابر کمتر از مسافت عطارد تا خورشید است و طبق برآوردهای صورت گرفته دمای آن ۴۹۰ درجه فارنهایت خواهد بود. این اگزوپلنت همچنین هر ۳.۹ روز یکباره یک مرتبه به دور ستاره خود می چرخد.

تور کیش

ابر زمین

انریک پاله از مولفان مقاله منتشر شده در رابطه با این سیارات و همچنین اخترفیزیکدان موسسه Canary Islands در این باره گفت:

ما GJ 357 b را یک ابر زمین  توصیف می کنیم هرچند که نمیتواند پذیرای حیات باشد با این حال سومین اگزوپلنت نزدیک به زمین است که تا به امروز شناسایی شده و یکی از بهترین سیارت صخره ایست که میتوانیم ترکیبات جوی آن را (اگر جوی داشته باشد) اندازه بگیریم.

این محققان همچنین نشانه هایی از اگزوپلنت های دیگر در این منظومه پیدا کردند. GJ 357 d ابرزمینی دیگر با توده ۶.۱ برابری زمین است که شاید از همه جذاب تر باشد. علت هم این است که اگزوپلنت یاد شده در فاصله ای به دور ستاره خود می گردد که دمای مناسب برای وجود آب به شکل مایع در سطح آن ایجاد می شود.

GJ 357 d در لبه بیرونی محدوده قابل سکونت ستاره اش قرار دارد؛ جایی که انرژی دریافتی آن از ستاره اش با مقدار انرژی انتقال یافته از خورشید به مریخ برابری می کند. اگر این اگزوپلنت جوی متراکم داشته باشد آنگاه میتواند حرارت کافی را در خود به دام بیاندازد تا آب و هوایی گرم پیدا کند و در نتیجه آب به شکل مایع روی آن وجود داشته باشد.

ابر زمین

دانشمندان در برهه کنونی نمی دانند که آیا این سیاره فراخورشیدی بافتی صخره ای دارد یا خیر اما برآورد کرده اند که این سیاره هر ۵۵.۷ روز یکمرتبه به دور ستاره خود می گردد و دمایی برابر با منفی ۶۴ درجه فارنهایت دارد. اگر این سیاره اتمسفر داشته باشد آنگاه دمای آن میتواند گرمتر از این میزان باشد.

این خبر از آن جهت جذابیت دارد که اگزوپلنت کشف شده اولین ابر زمین نزدیک به ماست که میتواند حیات داشته باشد. طبق گفته لیزا کالتنگر استادیار اخترشناسی و از مولفان این پژوهش اگر GJ 357 d اتمسفر قطوری داشته باشد آنگاه احتمال وجود آب به شکل مایع و در نتیجه حیات در سطح آن هست.
اما در میانه این دو، اگزوپلنت دیگری به نام GJ 357 c قرار دارد که ۳.۴ برابر توده زمین است و تقریبا هر ۹.۱ روز یکمرتبه به دور ستاره خود می گردد. دمای این سیاره فراخورشیدی نیز برابر با ۲۶۰ درجه فرانهایت تخمین زده شده است.

منبع:
cnn
تور کیش

مطالب مرتبط

پژوهشگران UCLA از احتمال وجود سیارات مشابه به زمین در عالم هستی می گویند

تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا نتایج مربوط به پژوهش جدیدی را منتشر کرده اند که با استناد بر شواهد تازه، یکتا بودن زمین را به چالش می کشد. ادوارد یانگ پروفسور دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفته است که تیم محققان UCLA به این نتیجه رسیده اند که احتمالا سیاره های خاکی زیادی مانند زمین... ادامه مطلب

دانشمند اسبق ناسا: ۴۰ سال پیش، روی مریخ شواهدی از حیات پیدا کردیم

طبق گفته های یکی از دانشمندان اسبق ناسا، این سازمان در دهه ۱۹۷۰ میلادی شواهدی از حیات را روی مریخ پیدا کرده اما آنها را نادیده گرفته است.فرودگرهای وایکینگ یک و دو بیش از ۴۰ سال پیش به سطح مریخ فرستاده شدند تا به اکتشافاتی روی سطح این سیاره بپردازند. یکی از برنامه های از... ادامه مطلب

فیزیکدان آمریکایی: اگر فضایی‌ها شما را ربودند از آنها دزدی کنید

یکی از فیزیکدانان آمریکایی که به طرح نظریه های جالب در مورد موجودات فرازمینی مشهور است، به مردم توصیه کرده که اگر توسط این موجودات ربوده شدند سعی کنند به جای ترسیدن چیزی از بشقاب پرنده آنها سرقت کرده و به عنوان مدرک با خود به زمین بیاورند.«میچیو کاکو» (Michio Kaku)، در یکی از مصاحبه... ادامه مطلب

دانشمندان در جو سیاره ای دور دست بخار آب پیدا کردند

دانشمندان از کشف بخار آب در اتمسفر سیاره ای دور با ابعاد دو برابر زمین خبر دادند. گفته می شود احتمال بارش باران به شکل آب مایع نیز در این سیاره وجود دارد و به همین خاطر این سیاره که در خوشه ای به نام لئو در خارج در منظومه خورشیدی قرار گرفته در زمره... ادامه مطلب

یک سوم مردم آمریکا معتقدند موجودات فضایی از زمین ملاقات کرده‌اند

نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می دهد یک سوم از مردم این کشور معتقدند بشقاب پرنده هایی که در آسمان زمین دیده شده اند به موجودات فرازمینی تعلق دارند.در این نظرسنجی 1522 فرد بالغ از میان دو گزینه زیر باید یکی را انتخاب می کردند: بعضی از اشیاء ناشناس پرنده یا همان یوفوها به موجودات... ادامه مطلب

کشف سیاره ای داغ در نزدیکی زمین با بخار فلزات سنگین در جو آن

اخترشناسان جزئیات مربوط به سیاره ای در فاصله ۹۰۰ سال نوری از زمین را منتشر کردند که شمایل یک توپ فوتبال آمریکایی را دارد و دمای جو سوزان آن به ۲۵۳۷ درجه سانتی گراد می رسد.براساس مشاهدات صورت گرفته توسط تلسکوپ فضایی هابل فلزات سنگینی نظیر آهن و منیزیم به صورت گاز از اتمسفر این... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟