معاون وزیر ارتباطات: سازمان فناوری در حال طراحی فایروال صنعتی برای نیروگاه‌هاست

معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، خبر از دستور رئیس جمهور به وزارت ارتباطات برای کمک به امنیت سایبری حوزه آب و برق و تامین امنیت زیرساخت‌های نیروگاه‌ها داد. به گفته «امیر ناظمی»، با اینکه این مسئولیت در اصل بر عهده سازمان پدافند غیرعامل است اما در حال حاضر آنها به قضیه ورود پیدا کردندتا بتوانند تحقیق‌های اولیه را انجام دهند. او همچنین خبر داد که سازمان فناوری اطلاعات در حال طراحی فایروال صنعتی برای نیروگاه‌ها است و تاکنون برای بعضی محصولات، فایروال صنعتی مخصوصی طراحی شده است.

ناظمی در حاشیه اختتامیه مراسم ویتا، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که چه خطراتی نیروگاه‌ها را تهدید می‌کند به چند خطر رایج اشاره کرد و گفت:

«تهدیداتی که در نیروگاه‌ها وجود دارد به چند دسته تقسیم می‌شود. یکی در حیطه Dispatching است. ما نیروگاه‌های مختلفی در سطح کشور داریم که به آنها فرمان‌های گوناگونی صادر می‌شود که کدام یک از نیروگاه‌ها در چه زمانی، چه مقدار تولید داشته باشند. اگر این فرمان اشتباه صادر شود و یکی در شبکه اختلال ایجاد کند و فرمانی غلط را صادر کند، کل شبکه می تواند خاموش و یا حتی بلک آوت شود، مانند اتفاقی که در جنوب کانادا چند سال پیش رخ داد.»

تور کیش

ناظمی تاکید می‌کند که جدا از این مورد، ممکن است که اتفاقی مشابه مثل استاکس نت بار دیگر صورت بگیرد: «یک حادثه بین المانهایی که داخل نیروگاه های ما هستند و یا جایی که Command Control آنها را انجام می‌دهد. به عنوان مثال PLC که به نیروگاه‌ها فرمان می‌دهد دچار یک اختلال شود و در نتیجه درجه حرارت  بالا و پایین برود و فاجعه بیافریند. ممکن است در اینجا ویروس یا بدافزار وجود داشته باشد و فرمان اشتباهی صادر کند و ما باید آن را کنترل کنیم.»

به گفته رییس سازمان فناوری، آنها در حال حاضر در بعضی محصولات فایروال صنعتی مخصوصی طراحی کرده‌اند و هنوز این کار را روی همه محصولات انجام ندادند. ناظمی تاکید می‌کند که اطلاعات دقیق یک سری محصول دیگر هم از وزارت نیرو خواسته شده و قرار است آن محصولات در اختیارشان قرار بگیرد تا با کمک آپاهای دانشگاه‌ها، فایر وال صنعتی مخصوص آنها طراحی و تحویل داده شود.

ناظمی در پاسخ به این سوال دیجیاتو که آیا اجرای این طرح ربطی به مساله فارم‌ها و استخراج ارز مجازی دارد یا خیر، این موضوع را تکذیب می‌کند و پیشینه طرح جدید را در امضای تفاهمنامه سازمان فناوری اطلاعات با مپنا در الکامپ امسال می‌داند. او همچنین در پاسخ به سوال دیگر دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا این خدمات وظیفه سازمان پدافند غیرعامل نیست، و آیا موازی کاری در بین این صورت می‌گیرد، توضیحاتی را ارائه می‌دهد:

«این کار وظیفه سازمان پدافند غیرعامل کشور است اما باید گفت که در این میان هیچ موازی کاری صورت نمی‌گیرد. واقعیت این است که سازمان پدافند غیرعامل می‌تواند این کار را انجام دهد ولی در حال حاضر این مسئولیت را با وجود اینکه در حیطه وظایف ما نیست ولی مسئولیتش را ما بر عهده گرفتیم.»

امنیت زیرساخت نیروگاه‌ ها

به گفته ناظمی در مساله تامین امنیت سه سطح زیرساخت‌های حساس، یک سری زیرساخت غیر حساس‌ و یک سری هم بنگاه‌های تجاری در کشور وجود دارد:

«امنیت مراکز حساس با افتا است و مراکز غیر حساس نیز با سازمان فناوری اطلاعات. در نهایت تجاری‌ها با پلیس فتا است. اما اتفاقی که در این میان رخ می‌دهد این است که در برخی مواقع باید در کار یکدیگر ورود پیدا کنیم. مثلا برای اتفاقی که برای تپسی پیش آمد چون ما تیم عملیاتی داریم به ما مراجعه می‌شود؛ گاهی اوقات حتی تقاضاها از سوی مراکز موظف دیگر برای ما ارسال می‌شود و خودشان از ما می‌خواهند که ما وارد شویم. در مورد نیروگاه‌ها نیز ما تحقیقات را روی این موارد انجام می‌دهیم و ممکن است که در نهایت نتایج آن را به افتا دهیم.»

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

وزارت ارشاد: مصادیق صوت و تصویر فراگیر توسط مرکز ملی فضای مجازی ارائه شود

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد از شورای عالی فضای مجازی خواست تا مصادیق صوت و تصویر فراگیر ارائه شود تا دقیقا مشخص شود چه محتوای صوتی و تصویری در این تعریف قرار می‌گیرد.«حامد سهرابی» در گفتگو با ایرنا ضمن اشاره به فرمان رهبری مبنی بر اینکه تمام دستگاه‌های کشور موظف به همکاری همه... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری از نیاز ایران به ایجاد زیرساخت برای «اقتصاد پلتفرمی» می‌گوید

«امیر ناظمی» در هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به دوره‌های مختلف اقتصاد کشور اشاره کرد و تاکید داشت که دوران امروزی درگیر یک نوع اقتصاد پلتفرمی و نو است که برای ایجاد زیرساخت و توسعه آن، نیازمند بازتعریف کلیه مفاهیم در جامعه و اقتصاد است.معاون وزیر ارتباطات از دورانی که در آن اقتصاد حول... ادامه مطلب

ماهواره ظفر به زودی در مدار قرار می‌گیرد

دو ماهواره ظفر 1 و 2 توسط دانشگاه علم و صنعت به وزارت ارتباطات تحویل داده شدند و قرار است پس از انجام آزمایش‌های اولیه و تایید نهادهای امنیتی این ماهواره به زودی پرتاب شود. در این مراسم تاکید شد که ماهواره‌های ظفر قدرتمندترین ماهواره‌های ساخته شده به دست جوانان ایرانی هستند.در این مراسم اعلام... ادامه مطلب

ماجرای هک سایت وزارت ارتباطات چه بود؟

سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز ۲۲ دی ماه مورد حمله سایبری قرار گرفت و هک شد و هکر که خودش را OP999 معرفی کرده در بخشی از این سایت نفوذ کرده و متنی اعتراض آمیز را منتشر ساخته است.دیروز ماهنامه پیوست خبر داد که سایت وزارت ارتباطات مورد حمله سایبری قرار گرفت و... ادامه مطلب

پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی پیشنهادی مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای کاربران است و در حال بررسی ابعاد گوناگون این پیشنهاد برای اجرایی شدن یا نشدن آن است.عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با مهر اعلام کرده که مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، مردم... ادامه مطلب

حمایت از تولید گوشی ایرانی نهایی شد: پیش‌بینی تولید ۲ میلیون موبایل در ۲ سال

تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان وزارت ارتباطات، پست بانک، همراه اول و ایرانسل به منظور حمایت از موبایل‌های تولید داخل و فروش اقساطی آن‌ها به مشتریان، امضا شد.«محمدجواد آذری جهرمی»، وزیر ارتباطات در این مراسم اعلام کرد که بر اساس این توافق‌نامه، صندوقی توسط پست بانک راه‌اندازی شده که خط اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی به آن تعلق... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟