معرفی ۸ کاربرگ کاربردی اکسل برای برنامه ریزی بهتر در کار و زندگی

اگر با برنامه باشید احتمالا ترجیح می‌دهید کار‌های روزانه‌‌ی خود را جایی یادداشت کنید و یا همه‌ی دخل و خرج شغل و کارتان را به صورت متمرکز نگه دارید. یکی از نرم افزار‌های بسیار خوب برای این کار مایکروسافت اکسل است. این نرم افزار دارای کاربرگ‌ها الگو‌ها یا تمپلیت‌های گوناگونی است (البته بیشتر از آن ها تحت عنوان قالب اکسل یاد می‌شود) که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به راحتی به برنامه ریزی زندگی روزمره‌ی خود بپردازید.

در مطلب پیش رو تلاش کردیم ۸ قالب کاربردی اکسل را جمع آوری و معرفی کنیم. این قالب‌ها از وبسایت Vertex42 گردآوری شده که با استفاده از آن‌ها می‌توانید منظم‌تر از گذشته کار‌های مختلف خود را برنامه ریزی کنید. با ما همراه باشید.

۱. قالب اکسل برای مدیریت هزینه‌ها

وقتی مجبور باشید چند حساب مختلف و دخل و خرج‌هایشان را مدیریت کنید، باید به صورت دقیق و منظم همه‌ی جزئیات آن را جایی یادداشت نمایید تا دچار مشکل نشوید و حساب جیب خود را داشته باشید.

با استفاده از این الگو قادر خواهید بود درآمد و هزینه‌های خود را برای چند حساب مختلف مدیریت کنید. در این الگو صفحاتی برای بودجه، حساب‌ها، تراکنش‌ها، اهداف و خرج‌های ماهانه و هفتگی طراحی شده و می‌توانید به مدیریت جداگانه‌ی هرکدام از آن‌ها بپردازید.

۲. قالب اکسل برای برنامه ریزی روزانه

داشتن لیستی کامل از کار‌هایی که در روز باید انجام دهید همیشه می‌تواند به بهینه تر شدن زندگی کمک کند. برای این کار اپلیکیشن‌ها و نرم افزار‌های زیادی هم وجود دارند، مثل Todist، واندرلیست و تیک تیک.

اما اگر به دنبال راه حل ساده‌تری می‌گردید احتمالا استفاده از الگوی شماره‌ی ۲ در اکسل بتواند به شما کمک شایانی کند. با استفاده از این تمپلیت می‌توانید برای هرکدام از برنامه‌های مشخص شده در لیست اولویت تعریف کنید. بهترین ویژگی این الگو امکان شخصی سازی ساده‌ی بخش‌های مختلف آن است. شما حتی قادرید با این الگو وظیفه‌ی گروهی مختلف از افراد یک تیم را مشخص کنید.

۳. قالب اکسل برای برنامه ریزی دارویی

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان نیاز به مصرف دارو‌های زیاد و مختلف داشته باشید، استفاده از این قالب می‌تواند تا حد بسیار زیادی به منظم مصرف کردن دارو‌هایتان کمک شایانی کند.

با استفاده از این الگو استرس این که آیا دارویی خاص را مصرف کردید یا نه از بین خواهد رفت. کافیست مقدار و زمان مصرف دارو‌های مختلف خود را در این الگو وارد کنید. این الگو به شما اجازه می‌دهد در صورت نیاز به هرکدام از دارو‌ها یک یادداشت مجزا اختصاص دهید.

۴. قالب اکسل برای ایجاد مدیریت بودجه سفر

اگر قصد دارید به سفر بروید، باید به خوبی همه‌ی خرج‌های احتمالی را پیش‌بینی کنید. قالب شماره‌ی ۴ به طور خاص تمرکزش را روی مدیریت بودجه سفر گذاشته. با استفاده از این قالب می‌توانید بسیاری از هزینه‌های مختلف نظیر هزینه وسیله‌ی نقلیه برای سفر (استفاده از اتوبوس، هواپیما، قطار و ...)، محل اقامت، خورد و خوراک، سرگرمی و ... را مدیریت کنید.

در استفاده از این قالب کافیست ابتدا بودجه‌ی کلی خود را مشخص کنید و سپس با وارد کردن خرج‌های پیش بینی شده ببینید که چه مقدار از بودجه مصرف می‌شود. یکی از مزیت‌های این الگو آن است که با استفاده از یک نمودار دایره‌ای مشخص می‌کند که چند درصد از خرج و مخارج سفر مربوط به چه بخشی می‌شود.

۵. قالب اکسل برای مدیریت هزینه‌ها

حساب کردن خرج و مخارج و مدیریت هزینه‌ها را می‌توان روی کاغذ انجام داد اما استفاده از الگوی شماره‌ ۵ به شما کمک می‌کند که بتوانید همه‌ی خرج و مخارج را با استفاده از اکسل و ساده‌تر از همیشه مدیریت کنید. با این الگو قادرید میزان بودجه‌ی خود را مشخص کرده و هرکدام از درآمد‌ها و هزینه‌های خود را در آن وارد کنید. قالب یاد شده به صورت خودکار حاصل نهایی حساب شما را مشخص خواهد کرد.

۶. قالب اکسل برای ایجاد برنامه‌ غذایی

اگر مشغول رعایت یک رژیم سخت هستید یا این که می‌خواهید به هر دلیلی در مصرف مواد غذایی صرفه جویی کنید احتمالا الگوی شماره‌ ۶ این لیست بتواند به شما کمک کند.

این قالب برای ایجاد برنامه غذایی طراحی شده و با استفاده از آن می‌توانید وعده‌های مختلف غذایی در هفته مثل صبحانه، ناهار، عصرانه و شام را مشخص کنید. البته لازم به ذکر است که این الگو به شما اجازه می‌دهد وعده‌های مختلف مد نظر خودتان را هم به هر کدام از روز‌هایی که می‌خواهید اضافه کنید.

یکی از مزیت‌های دیگر این الگو آن است که قادرید برای هرکدام از غذاهای مد نظر خود لیستی از نیازمندی‌ها مشخص کنید. این کار در صفحه‌ای دیگر انجام می‌پذیرد و بعد از مشخص شدن لیست هر غذا، شما با انتخاب آن در برنامه‌ی غذایی خود، لیستی از موارد مورد نیاز را در لیست سمت راست مشاهده خواهید کرد.

۷. قالب اکسل برای مدیریت پروژه‌ها

با استفاده از الگوی شماره‌ی ۷ می‌توانید هر مرحله از انجام پروژه‌های خود را مشخص کنید. کافیست زمان شروع پروژه‌ی خود را مشخص کنید تا تاریخ بقیه‌ی روز‌ها به صورت خودکار تغییر کنند. در این الگو قادرید مشخص کنید که می‌خواهید برنامه ریزی پروژه‌تان به صورت هفتگی یا ماهانه انجام شود.

۸. قالب اکسل برای مدیریت لیست لوازم خانه

اگر قصد اسباب کشی داشته باشید احتمالا بخواهید لیستی کامل از وسایل خود تهیه کنید. با استفاده از این قالب قادرید چک لیستی کامل از لوازمی که در خانه‌ی خود دارید داشته باشید تا به طور دقیق متوجه شوید که چه لوازمی اضافه یا کم هستند.

بخشی از تمرکز طراحان این قالب روی مسائل بیمه و گارانتی وسایل بوده است. شما با استفاده از این لیست می‌توانید زمان شروع و پایان گارانتی لوازم مختلف خانه را مشخص کنید و همه را در یک لیست متمرکز نگه دارید.

راست چین کردن قالب‌های معرفی شده در اکسل

قالب‌های بالا برای زبان‌هایی طراحی شده که از چپ به راست نوشته می‌شوند و برای زبان فارسی و عربی ممکن است با مشکل‌هایی همراه باشند. به همین دلیل بعد از آن که قالب مد نظر را دانلود می‌کنید لازم است تا آن را راست چین کنید تا بتوانید به راحتی در سلول‌های آن به زبان فارسی بنویسید.

برای این کار بعد از دانلود قالب ابتدا آن را اجرا کنید. ممکن است پس از اجرا فایل در حالت غیر قابل ویرایش قرار داشته باشد. برای این که بتوانید به ویرایش فایل بپردازید ابتدا روی گزینه‌ی Enable Editing از نوار زردرنگ بالا کلیک کنید.

حالا همه‌ی محتویات فایل را با استفاده از کلید‌های ترکیبی Ctrl + a انتخاب کرده و سپس از لیست بالا گزینه‌ی Right-to-Left را انتخاب کنید (همانند شکل زیر):

با این کار همه‌ی سلول‌ها راست چین خواهند شد. حالا ممکن است بخواهید اعداد سلول‌های مختلف را فارسی کنید. برای این کار کافیست اعداد سلول‌های مختلف را انتخاب کرده و در نهایت یکی از فونت‌های فارسی نصب شده روی کامپیوتر خود را برگزینید. با این کار اعداد انگلیسی، فارسی خواهند شد.

البته دقت داشته باشید که برای تغییر سلول‌های مختلف هرجا که در نوار Formula، فرمولی مشاهده کردید به آن دست نزنید. با این کار ممکن است عملکرد قالب دچار مشکل شود.

منبع:
MakeUseOf
برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

مایکروسافت Word به طور خودکار برای شما برنامه‌ی روزانه ایجاد می‌کند

به نظر می‌رسد مایکروسافت ورد در حال ارزیابی ویژگی جدیدی است که در آن پردازنده‌ی کلمات این نرم افزار به طور خودکار نوشته‌های داخل اپلیکیشن را پردازش می‌کند و با استفاده از آن‌ها یک لیست از برنامه‌ی روزانه برای کاربر ایجاد می‌نماید.نسخه‌ی بتای این ویژگی برای آفیس نسخه‌ی مک از امروز در دسترس قرار گرفته... ادامه مطلب

چگونه در ورد فرم‌های غیر قابل ویرایش ایجاد کنیم؟

غیر قابل ویرایش کردن ورد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ به عنوان مثال ایجاد سند‌های گوناگون و ارسال آن برای افراد مختلف با این اطمینان که امکان ایجاد تغییر و تحول در آن‌ها را نداشته باشند. گذشته از این اگر به صورت گروهی با همکارانتان روی یک فایل ورد کار می‌کنید شاید بخواهید بخشی از... ادامه مطلب

چگونه با استفاده از مایکروسافت ورد بروشور طراحی کنیم؟

عموما بروشور‌ها یک برگه چند صفحه‌ای هستند که محتوای آن تصاویر و متن‌های مختلف پیرامون یک موضوع خاص است. در بیشتر بروشور‌ها صفحات مختلف تا می‌خورند تا جلوه جالب‌تری به آن بدهند؛ به همین دلیل طراحی بروشور برای تنظیم کردن صفحات پشت هم به صورتی که بعد از چاپ جلوه خود را حفظ کنند خیلی... ادامه مطلب

اپلیکیشن های مایکروسافت آفیس حالا از طریق گوگل پلی قابل دانلود است

پس از یک ماه از عرضه نسخه پیش نمایش اپلیکیشن های آفیس (شامل وورد، اکسل و پاورپوینت) برای اندروید، مایکروسافت عرضه عمومی اپ از طریق گوگل پلی را امروز تایید کرد. پیش از این، اپلیکیشن های وورد، اکسل و پاورپوینت تنها از طریق تبلت های اندرویدی در دسترس بودند اما حالا هر کسی با تلفن... ادامه مطلب

اپلیکیشن های ورد، اکسل و پاورپوینت بروزرسانی بزرگی دریافت کردند

مایکروسافت به تازگی بروزرسانی بزرگی را برای اپلیکیشن های ورد، اکسل و پاورپوینت منتشر کرده که قابلیت های کاربردی و جدیدی را به هر کدام اضافه می کند. هر سه اپلیکیشن در این بروزرسانی گزینه های بیشتری برای اشتراک گذاری دریافت کرده اند، از جمله اشتراک اسناد در وی چت و اپ QQ که قبلا... ادامه مطلب

با بهترین میانبرهای کیبوردی ورد آشنا شوید

با اینکه ممکن است به طور کامل از زیر و بم‌ ورد مایکروسافت باخبر باشید، اما مطمئنا سورپرایز می‌شوید وقتی بفهمید که این ابزار کاربردی از چه تعداد میانبر کیبوردی پشتیبانی می‌کند. در ادامه به این میانبرها می‌پردازیم و لیستی بلند بالا از تک تک‌ آن‌ها در اختیارتان قرار می‌دهیم.میانبرهای کلی Ctrl+N: ایجاد یک سند تازه... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟