همه چیز درباره آیفون ۱۱

در پنل چالش‌های منابع انسانی مطرح شد: سیستم آموزشی کشور جوابگوی شرکت‌ها نیست

در پنل «چالش‌های منابع انسانی» که در حاشیه مراسم نخستین مجمع هماهنگی بخش خصوصی برگزار شد، مدیران منابع انسانی برخی از شرکت‌‌ها و مدیرعاملین شرکت‌ها درباره چالش‌هایی که در استخدام با آن مواجه هستند صحبت کردند.تقریبا تمامی حاضرین در پنل متفق‌القول نسبت به سیستم آموزشی کشور انتقاداتی داشتند و اذعان داشتند که نیروهایشان با وجود داشتن مدارک تحصیلی، بازهم باید در شرکت‌ها مورد آموزش قرار بگیرند.

«علی قاسم خانی» مدیر ارشد بخش منابع انسانی اسنپ در این پنل تاکید کرد که جوانان امروزی در دوران آکادمیک خیلی از مسائل نظیر کار تیمی و حل مساله را فرا نمی‌گیرند. قاسم خانی باور دارد که بخش خصوصی می‌تواند بازار کار را آنالیز کند و بر اساس نیازهای بازار کار یک نقشه راهبردی طراحی کند. به گفته او اما کسانی که هم تجارت و بیزینس را درست و دقیق بشناسند و هم آدمهای فنی و تکنولوژیکی باشند، بسیار کم هستند: «این دسته از افراد در همه جای دنیا افراد خاص و کمیابی هستند.»

سیستم آموزشی کشور

قاسم خانی باور دارد که کارآموزی می‌تواند به بخض خصوصی کمک کند تا نیروهای استخدامی‌اش را بر اساس سیاست‌های سازمان خود پرورش دهد و تاکید دارد که دانشگاه‌ها می‌توانند با همکاری و کمک به بخش خصوصی، این دوران کارآموزی را در همان دوران دانشگاه و بسیار بهینه‌تر برگزار کنند.

مدیر ارشد منابع انسانی اسنپ به موضوع سربازی نیز اشاره کرد و آن را به نوعی یک آفت برای جوانان تشبیه کرد و البته تاکید کرد که این موضوع یک امر حیاتی و لازم برای کشور است اما از آنسو اذعان داشت که راه و روش کنونی آن باعث شده که سربازی تبدیل به یک معضل بشود تا یک دوران کار آمد. قاسم خانی در این باره بیشتر توضیح داد:

«نمودارهای یادگیری در همه جای جهان و در هر سیستمی نشان می‌دهد که اگر بین دوران آموزش و تجربه آن آموزش یک فاصله زیاد بیفتد، همه چیز فراموش می‌شود. دوران سربازی کنونی باعث شده که کمترین بهره‌وری از هزینه‌های گزاف آموزشی که برای جوانان صورت گرفته، انجام پذیرد. گرچه اقداماتی انجام شده تا برخی شرکت‌های دانش‌بنیان و نیروهایشان بتوانند خدمت سربازی را به نوع دیگری تجربه نمایند ولی این موضوع همچنان برای خیلی از جوانان مشکل‌ساز است و باید برایش فکری کرد چرا که بسیاری از جوانان به همین علت مهاجرت می‌کنند.»

سیستم آموزشی کشور

«مجید حسینی نژاد» بنیانگذار علی بابا نیز با انتقادی تند از سیستم آموزشی کشور، تاکید کرد که ۶۰ هزار میلیارد بودجه آموزش و پرورش است ولی این هزینه‌ها راه به جایی نمی‌برد.حسینی نژاد با اعلام اینکه خودش سعی کرده تا فرزندش را به این سیستم آموزشی کشور نفرستد، تاکید کرد که سیستم آموزشی کنونی بچه‌ها را در یک چارچوب و بدون خلاقیت بار می‌آورد؛ مشکلی که از دیدگاه او در بسیاری از جوانان جویای کار امروزی نیز وجود دارد.

حسینی نژاد باور دارد که بزرگ شدن بخش خصوصی با خون و درد همراه است ولی این کار باید در نهایت صورت بگیرد چرا که می‌تواند توسعه منابع انسانی را به همراه داشته باشد. او معتقد است که بخش خصوصی می‌تواند به نوعی جای سیستم آموزشی ایفاگری نقش کند و با رشد آن می‌توان شاهد خروج نیروهای متخصص داخلی بود.

«پیمان فخاریان» مدیرعامل یکتانت نیز در این نشست با ذکر این نکته که آنها و بسیاری از شرکت‌های بزرگ دیگر بخش خصوصی نظیر کافه بازار و اسنپ و... مجبور هستند که بعد از استخدام یک شخص، آن نیرو را دوباره آموزش دهند تاکید کرد که در برخی شرکت‌های بزرگ تمرکز و ترجیح بر این است که نیروی دانشگاه نرفته یا حداقل دانشگاه رفته استخدام شود:

«در برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند فردی صفر را استخدام کنند که دانشگاه نرفته باشد و یا ترم پایین دانشگاه باشد چرا که باور بر این است که این افراد را بهتر و راحت‌تر و درست‌تر می‌توان پرورش داد و آنها انگیزه بالاتری برای یادگیری دارند.»

سیستم آموزشی کشور

فخاریان تاکید می‌کند که امروزه شرکت‌های استارت آپی نقش بزرگی در بازگشت مغزها و عدم مهاجرت نخبگان دارند و سعی کردند تا این افراد را با حقوق‌ها و مزایای مناسب در کشور نگه دارند تا از دانش آنها استفاده شود.

«جواد محجوب» رئیس انجمن صنفی مدیران منابع انسانی در پایان این نشست با ذکر این نکته که دو سوم شغل‌ها در آینده تغییر پیدا خواهند کرد افزود: «دیگر آن دوران که بتوان در دوران کودکی یک شغل انتخاب کرد و برای رسیدن به آن تلاش کرد گذشته است. این روزها ممکن است که یک کودک شغلی را برای آینده خود انتخاب کند اما تا رسیدن به سن بزرگسالی، رسما آن شغل نابود و یا تغییر ماهیت داده باشد. باید برای این تحولات عظیم فکر درستی کرد.»

مطالب مرتبط

منع استفاده از سرویس Waze برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی

اپلیکیشن مسیریابی ویز (Waze) چندی پیش در طی یک مدت زمانی خاص رفع فیلتر شد و سپس دوباره به دستور مقامات قضایی از دسترس خارج شد. دسترسی به این اپلیکیشن تنها از طریق نرم‌افزارهای فیلترشکن ممکن است و بسیاری از رانندگان ناوگان‌های حمل‌ونقل اینترنتی کشور، از این طریق به این برنامه دسترسی داشتند.خبر جدیدی که... ادامه مطلب

گزارش تصویری از دومین نمایشگاه کار ایران؛ بزرگترین رویداد کاریابی کشور

دومین نمایشگاه کار ایران به مدت سه روز (۴ تا ۶ بهمن‌ماه) از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰ برگزار می‌شود. این نمایشگاه که توسط دانشگاه صنعتی شریف در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگوی تهران برگزار می‌شود بزرگترین گردهمایی شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای استخدام است تا بازدیدکنندگان آن بتوانند با ملاقات حضوری شرکت‌ها، بی‌واسطه به اشتغال در بیایند.«رویایی... ادامه مطلب

تماس امن اسنپ در سمنان راه اندازی شد

اسنپ امکان پنهان‌سازی شماره تلفن کاربر مسافر و کاربر راننده را به صورت آزمایشی در استان سمنان فراهم کرده است. هموطنان سمنانی از امروز می‌توانند با استفاده از این امکان بدون نمایش شماره تماس خود با کاربر دیگر سفر اسنپ تماس بگیرند.به گفته اسنپ پس از فعال شدن این قابلیت، درصورتی که مسافر با راننده ناوگان... ادامه مطلب

فروش علی بابا در 90 دقیقه آغازین امروز برابر با 5 میلیارد دلار بوده است

آنها که در کشورهای غربی زندگی می کنند، کمتر نام شرکتی نظیر علی بابا را شنیده اند، اگر هم اینطور باشد آشنایی لازم با فعالیت هایش را ندارند. در واقع شهروندان این کشورها بیشتر با نام هایی چون آمازون، گوگل و مایکروسافت آشنایی دارند.با این همه، در آسیا و به خصوص چین علی بابا، نام... ادامه مطلب

مروری بر زندگی شگفت انگیز ایوان اشپیگل؛ مدیرعامل جوان شرکتی 33 میلیارد دلاری

زندگی ایوان اشپیگل معرکه است. سهام کمپانی او، Snap Inc ماه گذشته در بازار بورس آمریکا عرضه و این شرکت 33 میلیارد دلار ارزش گذاری شد با دارایی 4.7 میلیارد دلاری، اشپیگل 26 ساله یکی از جوان ترین میلیاردرهای جهان به شمار می رود.و بله، او زندگی بسیار دلچسب و خوبی دارد و شرمی از... ادامه مطلب

چگونه مجردها سرنوشت خرید آنلاین را تغییر دادند

مجردها تقریبا در همه کشورها روز مخصوص به خود دارند. در آمریکا مجردها روز ۲۲ سپتامبر، در چین ۱۱ نوامبرو در انگلستان ۱۵ فوریه جشن می‌گیرند و برای خود هدیه می‌خرند.هرچند که این مفهوم معاصر، تنها ۲۵ سال از عمرش می‌گذرد اما در همین مدت کوتاه توانسته است به یکی از مهمترین رویدادهای تجاری دنیا... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x