همه چیز درباره آیفون ۱۱

نمونه اولیه نخستین رادار کوانتومی جهان با تلاش دانشمند ایرانی ساخته شد

تیمی متشکل از چهار محقق انستیتو علم و تکنولوژی اتریش به رهبری «شبیر برزنجه» محقق ایرانی، با استفاده از امواج مایکروویو در هم تنیده موفق به ساخت اولین رادار کوانتومی جهان شدند.

این دستگاه از تعدادی عکس برای تشخیص اشیا اطرافش استفاده کرده و تنها مقادیر کمی تابش الکترومغناطیسی از خود ساطع می‌کند. رادار مذکور با این روش می‌تواند امضای خود را در نویز پس‌زمینه امواج پنهان کرده و همین مساله شناسایی آن را بسیار سخت می‌کند.

در واقع این دستگاه بر اساس قوانین در هم تنیدگی کوانتومی عمل می‌کند، پدیده‌ای که در آن دو ذره کوانتومی در هم تنیده بدون توجه به مجزا بودنشان از یکدیگر، نوعی همبستگی آنی در برخی از خصوصیات فیزیکی ذاتی‌شان نشان می‌دهند.

خرید بلیط هواپیما

رادار کوانتومی

برای ساخت یک رادار کوانتومی، محققان با استفاده از دستگاه ابررسانایی که «مبدل پارامتری جوزفسون» نام دارد، جفت‌های در هم تنیده‌ای از فوتون‌های مایکروویو (فوتون‌های کم انرژی) را تولید کردند.

سپس آن‌ها اولین فوتون یا همان فوتون سیگنال را به سمت شی‌ء مورد نظر فرستادند و بازتاب آن را مورد بررسی قرار دادند. در قدم بعدی فوتون دوم یا همان فوتون ساکن را با بازتاب فوتون اول تداخل داده تا مسافتی که فوتون سیگنال طی می‌کند مشخص شود و به این ترتیب مکان شیء مذکور را شناسایی کنند.

چنین متدی به تیم تحقیق اجازه داد تا با استفاده از تعداد اندکی فوتون، اشیا درون یک اتاق کوچک را شناسایی کند. از آنجایی که رادارهای متدوال برای عملکردشان نیاز به ساطع کردن امواج الکترومغناطیسی رادیویی قدرتمندی دارند، با چند فوتون نمی‌توان چنین کاری را انجام داد.

علاوه بر برآورده کردن الزامات انتشار کم امواج، رادارهای کوانتومی از مزیت پنهان شدن در امواج مایکروویو یک محیط کوچک هم بهره می‌برند که همین مسأله کار شناسایی و ردگیری آن‌ها را سخت‌تر می‌کند.

با توجه به ذات غیر تهاجمی این ابزار، تیم تحقیق به دنبال پتانسیل عملی رادار کوانتومی در کاربردهای پزشکی و امنیتی هستند. شبیر برزنجه محقق ارشد تیم در این‌باره گفته است:

آزمایشات ما نشان می‌دهد که این دستگاه به خاطر ماهیت غیر تهاجمی و بی‌ضرری که دارد می‌تواند در کاربردهای پزشکی از جمله عکس‌برداری بافت‌های انسان و یا اسپکتروسکوپی غیر مخرب پروتئین‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع:
neowin
مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

نصب جدیدترین کامپیوتر کوانتومی D-Wave در یکی از مراکز تحقیقاتی ناسا

سخنگوی کمپانی «دی-وِیو» (D-Wave) روز گذشته اعلام کرد که گوگل، ناسا و سازمان بین المللی تحقیقات فضایی (USRA) تصمیم گرفته اند تا کامپیوتر کوانتومی موجود در مرکز تحقیقاتی Ames متعلق به ناسا را بروز رسانی کنند. بر اساس خبر اعلام شده کمپانی های یاد شده پلتفرم جدید D-Wave 2000Q را جایگزین مدل پیشین یعنی D-Wave... ادامه مطلب

ناسا به زودی سردترین نقطه جهان را در ایستگاه فضایی راه اندازی می کند

کره زمین محل چندان مناسبی برای مطالعه رفتار کوانتوم نیست و به همین خاطر ناسا آزمایشگاهی ویژه را بدین منظور روانه ایستگاه فضایی کرده است.یکی از راه های بهینه سازی کارایی ماشین های کوانتومی استفاده از لیزر برای کاهش دمای گروهی اتم ها تا نزدیک صفر مطلق است اما در کره زمین جاذبه در کسری از... ادامه مطلب

آیا تله پورت از لحاظ علمی امکان‌پذیر است؟

تله پورت یا انتقال آنی به نقطه‌ای دیگر، یکی از مهارت‌های هیجان‌انگیز به ظاهر ماورایی است که بشر در تلاش بوده آن را به فعلیت برساند. تماشای قابلیت‌هایی فرابشری مثل تله پورت در میان فیلم‌های هالیوودی چیز عجیبی نیست و این ویژگی‌ها به واسطه تکنولوژی روز دنیا مثل نقل و نبات در هالیوود دیده می‌شود.... ادامه مطلب

پژوهشگران دانشگاه کورنل یکی از اصول مرتبط با محاسبات کوانتومی را تایید کردند

در تئوری فیزیک کوآنتومی یک نظریه عجیب اما بنیادین مطرح است: اتم هایی که در وضعیت کوانتومی قرار داشته باشند تا زمانی که آنها را مورد پایش قرار دهید از خود هیچ حرکتی را نشان نمی دهند.شاید این مساله اندکی مضحک به نظر بیاید اما طبق پژوهش دانشمندان دانشگاه کورنل، چنین چیزی صحت دارد. تیم... ادامه مطلب

ایجاد گوی آذرخش مصنوعی در دمای صفر مطلق

گوی آذرخش یکی از زیباترین پدیده های طبیعی است که در قالب کره های نورانی در طول توفان های تندری پدید می آید. فرایند شکل گیری این کره ها تا کنون به صورت یک راز سربسته باقی مانده بود و حالا محققان توانسته اند در شرایط آزمایشگاهی نمونه ای کوچک از آن را تولید کنند.محققان... ادامه مطلب

دانشمندان موفق شدند به دمایی کمتر از حد تعیین شده توسط مکانیک کوانتوم دست یابند

دانشمندان پیش از این در شرایط آزمایشگاهی به دمایی دست یافته بودند که تنها کمی از سردترین دمای تئوریکی (صفر مطلق) بالاتر بود. اما اخیراً محققان آمریکایی «NIST» توانسته اند که رکورد پیشین را جا به جا کنند.یک تیم تحقیقاتی در انستیتو ملی استانداردها و فناوری واقع در کولورادو موفق شدند با بهینه سازی روش های... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x