وزیر ارتباطات: اعتقادی به فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی ندارم

وزیر ارتباطات: اعتقادی به فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی ندارم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه‌ای با شبکه NBC آمریکا اظهار کرده که اعتقادی به محدودسازی یا فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی ندارد و از نظر او این کار باعث ضعف سیستم می‌شود.

«محمد جواد آذری جهرمی» در این گفتگو که صرفاً بخشی از آن نیز منتشر شده، اعلام کرده که با فیلترینگ میانه‌ای ندارد. جهرمی با اشاره به فعالیت خیلی خوب خود در توییتر گفته است: «استفاده خیلی خوب من از توییتر نشان می‌دهد که اعتقاد به محدودسازی یا فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی ندارم.» او گفت که به باز کردن بیشتر فضا اعتقاد دارد و محدودیت‌ها به ایران آسیب می‌زند.

وزیر ارتباطات در ادامه تاکید کرده که فیلتر بودن توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی باعث شده که ایران در مقابل پروپاگاندای کشورهایی چون آمریکا ضعف پیدا کند و نتواند در برابر آنها مقابله کند. او همچنین اذعان داشته که دسترسی داشتن و محدود نبودن اینترنت یک کلید موفقیت است:

«دسترسی داشتن یک کلید به پیشرفت های اقتصادی است. با وجود تحریم ها ما باید خود را تطبیق بدهیم. از طریق ساختن نسخه های بومی اپلیکیشن‌های خارجی که هم اکنون به طور گسترده در ایران استفاده می‌شوند.»

به گفته جهرمی محدودسازی و‌ فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی راه‌حل نیست و با فیلترینگ، جلوی حضور جریان‌ساز و اثرگذاری بر جامعه بین‌المللی گرفته می‌شود: «واقعا ما ایرانی‌ها مردم فوق‌العاده‌‌ای هستیم‌ و تاکنون کارهای بسیار بزرگی انجام دادیم. به خصوص استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های ایرانی که در دنیا بهترین هستند و توانستند با کاهش اثر تحریم‌ها، غیرممکن‌ها را ممکن کنند. برای چنین مردمی هر چه خدمت کنیم باز هم کم است.»

اگرچه در دو سالی که از فعالیت آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات سپری می‌شود او بارها در مصاحبه‌های مختلف تلاش کرده تا خود را از زیر بار مسئولیت فیلترینگ در کشور خارج کند و بگوید که مسئولیت فیلتر کردن سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها با وزارت ارتباطات نیست، اما همچنان عمده کاربران نام او و فیلتر را با هم گره زده‌اند. تلاش او برای باز کردن این گره حتی باعث شد تا یک سال پیش، شش وزیر و دو نماینده مجلس برای رفع فیلتر توییتر با کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (کارگروه فیلترینگ) نامه نگاری کنند. درخواستی که البته در همان زمان از سوی دادستان کل کشور و رییس این کارگروه، رد شد.

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato