تولد ده سالگی اندروید بدون شیرینی؛ سنت شکنی گوگل چه معنایی دارد؟

همانطور که می دانید گوگل اندروید Q را در اقدامی بی سابقه، «اندروید 10» نامگذاری کرد. سنت شکنی گوگل در نامگذاری نسخه جدید سیستم عامل اندروید حاوی چه پیامی است؟ استفاده نکردن از نام دسرها تصمیمی پیش پا افتاده است یا اینکه غول نرم افزاری با این کار خود را یک قدم به بالغ شدن نزدیک تر کرده است؟

«دسر تمام شد!»؛ تقریباً همه سایت های خبری از این تیتر و تیترهای مشابه برای خبر نامگذاری نسخه جدید سیستم عامل اندروید استفاده کردند.

تصمیم بی سابقه گوگل در ایجاد تغییر در شیوه نامگذاری اندروید، ما را یاد دوران نوجوانی می اندازد؛ در آن روزها با گرفتن تصمیمات غیرمنتظره و بزرگ قصد داشتیم این پیام را به دیگران برسانیم که دیگر بزرگ شده ایم. البته گرفتن این قبیل تصمیمات نتایجی اغلب غافلگیرکننده در پی داشت و به دلیل خام بودن و کمبود تجربه ما را با مشکلات عدیده مواجه می کرد.

سیاست های شغلی تبعیض آمیز

گوگل این روزها علیرغم پشت شر گذاشتن دوران بلوغ ظاهراً دوباره به مشکلات آن دوران گرفتار شده است. غول نرم افزاری هفته گذشته اندروید جدید را «اندروید 10» نامگذاری کرد تا دیگر نام دسرهای خوشمزه را در انتهای اسم این سیستم عامل نبینیم.

تصمیم گوگل تعجب همگان را در پی داشت؛ چون تا پیش از اعلام رسمی گوگل، کاربران با اعتماد به نفس می گفتند نسخه جدید اندروید، Quince (میوه بِه) نام خواهد گرفت. حتی عده ای از کاربران پا را فراتر گذاشته و معتقد بودند اندروید جدید Queijadinha نامگذاری خواهد شد. این نام عجیب و غریب نوعی شیرینی نارگیلی بوده که در کشور پرتغال درست می شود.

گوگل اما در نهایت عدد 10 را انتخاب کرد. به همین سادگی. عدد 10 با اینکه دهمین سالگرد انتشار اندروید را جشن می گیرد ولی میهمانان را از یک دسر خوشمزه محروم و مراسم تولد ده سالگی اندروید را کمی سرد و بی روح کرد.

گوگل می گوید هنوز بسیاری از مردم دنیا نمی دانند مارشمالو چه معنایی دارد

گوگل برای کنار کنار گذاشتن اسامی دسرها دلایل مختلفی آورد؛ این شرکت گفت انتخاب نام دسرهای آمریکایی، با فرهنگ بسیاری از مردم جهان همخوانی ندارد. مثلاً در بسیاری از کشورها مردم هنوز نمی دانند «فرویو» (Froyo) نوعی دسر است که با ماست یخ زده درست می شود، یا «مارشمالو» (Marshmallow) فقط یک کلمه بامزه نیست و نوعی شیرینی نرم است.

هر چقدر بیشتر فکر می کنیم بیشتر به این نتیجه می رسیم که فرد یا افرادی در گوگل به این دلیل اسامی دسرها را کنار گذاشته اند تا نام اندروید جدید «رسمی تر» حس شود و دیگر حالتی «کودکانه» نداشته باشد. گوگل در گذشته هم از این دست اقدامات برای بالغ شدن انجام داده بود ولی اقدامات این کمپانی نتیجه عکس داشته اند.

اندروید 10

شعار «شیطان نباشید» را در نظر بگیرید؛ گوگل این شعار را برای منشور اخلاقی خود انتخاب کرده بود. اگر خاطرتان باشد سال گذشته میلادی گوگل این شعار را از منشور اخلاقی خود حذف کرد که جنجال زیادی به راه انداخت.

چند لحظه به این شعار توجه کنید؛ به نظر می رسد هیچ تفکری پشت آن نیست. انگار این شعار به جای پیشنهاد داده شدن توسط مهندسین باتجربه گوگل و پشت سر گذاشتن چندین روز جلسات تفکر و بحث، توسط چند نوجوان مدرسه ای هنگام زنگ تفریح ساخته شده باشد.

یکی از شعارهای گوگل جمع آوری تمام اطلاعات دنیا و ارائه آنها به صورت رایگان است. گوگل می گوید قصد دارد دنیا را به «مکانی بهتر» تبدیل کند. ولی اتفاقاتی که در گذشته برای این کمپانی پیش آمده ما را به شک می اندازد.

تصمیم گوگل به بالغ شدن ما را یاد درخواست تجدید نظر این شرکت از اتحادیه اروپا برای جریمه 5 میلیارد دلاری و همچنین کارمندی که به دلیل لیبرال بودن از این شرکت اخراج شده بود می اندازد. شکایت از این کمپانی به دلیل تبعیض جنسیتی نمونه دیگری از تلاش های ناکام گوگل برای بالغ شدن است.

بالغ شدن همیشه پروسه ای شادی آور نیست. بعضی از تغییرات ترسناک هستند. در بعضی اوقات هم برای حل یک مشکل نمی دانید چه کار باید بکنید؛ فقط می خواهید صرفاً برای خالی نبودن عریضه کاری کرده باشید. ظاهرا گوگل هم در نامگذاری جدید به همین مشکل دچار شده است.

گوگل امسال ضیافت تولد اندروید را بدون کیک و شیرینی برگزار کرد. آیا می توان انتظار داشت سال آینده این شرکت این میهمانی را به همین طریق برگزار کند، یا اینکه غول نرم افزاری با دسری خوش مزه به استقبال کاربران خواهد آمد؟

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا احتمالا خرید فیت‌بیت توسط گوگل را تایید می‌کند

گوگل آبان سال گذشته برنامه‌های خود برای خرید کمپانی تولید ساعت‌های هوشمند «فیت‌بیت» را اعلام کرد. این معامله باید به تایید نهادهای مختلفی برسد و ظاهرا اتحادیه اروپا در آستانه تایید آن قرار دارد. گوگل سال گذشته برای سر و سامان دادن به به وضعیت گجت‌های پوشیدنی خود فیت بیت را به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار خریداری کرد.... ادامه مطلب

گوگل استفاده از سیستم پرداخت خود را برای برنامه‌های پلی استور اجباری می‌کند

گوگل از سال آینده استفاده از سیستم پرداخت این شرکت برای برنامه‌های پلی استور را اجباری می‌کند. پیش بینی می‌شود این تصمیم خرید اپ‌ها از فروشگاه اپلیکیشن گوگل را برای کاربران ایرانی مشکل‌تر کند. گوگل اعلام کرد که از سال آینده توسعه دهندگان باید از سیستم پرداخت این شرکت برای اپ‌ها استفاده کنند. توسعه دهندگان تا... ادامه مطلب

بینگ و ۳ موتور جستجوی دیگر به گوشی کاربران اندروید در اروپا می‌آ‌یند

گوگل به عنوان بخشی از توافقات ضد انحصاری به کاربران جدید اندروید در اروپا امکان دانلود موتورهای جستجوی دیگری را در کنار اپ خود می‌دهد. براساس آمار منتشر شده از طریق «Statcounter» گوگل 97 درصد سهم بازار موتور جستجو در اروپا را از آن خود کرده است. توافقات ضد انحصاری این شرکت را مجبور کرد تا... ادامه مطلب

اپ گوگل Messages به زودی پیامک‌های رمز پویا را به طور خودکار حذف می‌کند

گوگل به زودی قابلیت جدیدی را به اپ Messages اضافه می‌کند که پیامک‌های حاوی رمز پویا را شناسایی کرده و آن‌ها را پس از ۲۴ ساعت به طور خودکار حذف می‌کند. این روزها به خاطر استفاده از انواع سرویس‌های اینترنتی و بانکی، دریافت پیامک‌های رمز پویا یا یکبار مصرف (OTP) عادی شده است. این پیامک‌ها پس... ادامه مطلب

گوگل ۱۷ اپ آلوده به بدافزار جوکر را از پلی استور حذف کرد

گوگل ۱۷ اپلیکیشن آلوده به بدافزار جوکر را از پلی استور حذف کرد و بدین ترتیب برای سومین مرتبه در ماه‌های اخیر علیه این بدافزار مخرب وارد عمل شد. به گزارش ZDNet، بدافزار جوکر قادر به سرقت پیامک‌ها، لیست مخاطبین و اطلاعات دستگاه بوده و کاربر را بدون اجازه او در سرویس‌های اشتراکی پولی پروتکل کاربردی... ادامه مطلب

قابلیت حذف نویز گوگل میت برای اندروید و iOS منتشر شد

گوگل از امروز شروع به انتشار قابلیت حذف نویز گوگل میت برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS کرده که البته در اختیار تمام کاربران قرار نمی‌گیرد. طبق گفته گوگل، در صورتی که یکی از مشتریان «G Suite Enterprise» یا «G Suite Enterprise for Education» باشید، به این ویژگی دسترسی پیدا می‌کنید. برای اولین بار چندین ماه... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟