۳۰ میلیارد دلار صرفه جویی سالانه در هزینه‌ها با راه‌اندازی اینترنت ماهواره ای

اخیراً توجهات به ماهواره های نزدیک به مدار زمین یا «لئو» (LEO) برای راه اندازی اینترنت ماهواره ای معطوف شده است. گفته می شود اینترنت ماهواره ای نرخ اینترنت را کاهش داده و آن را به مناطق محروم خواهد برد. تاکنون چندین شرکت با مستقر کردن ماهواره در مدار لئو اقدامات اولیه برای راه اندازی اینترنت ماهواره ای را انجام داده اند.

شرکت های بزرگی برای راه اندازی اینترنت ماهواره ای دست به کار شده اند. اخیراً «جف بزوس»، مدیرعامل شرکت آمازون و بلو اوریجین  «پروژه کوییپر» (Project Kuiper) را اعلام کرد. او می خواهد در این پروژه با ارسال ۳۲۳۶ ماهواره به مدار نزدیک زمین اینترنت ماهواره ای را در سراسر زمین راه اندازی کند. علاوه بر بزوس، ایلان ماسک نیز به کمک اسپیس ایکس ۶۰ ماهواره اینترنتی استارلینک را به فضا ارسال کرد.

پروژه استارلینک

ماهواره های استارلینک قبل از رها شدن در فضا

شرکت اسپیس ایکس ابتدا به کاربران آمریکای شمالی سرویس خواهد داد و پس از راه اندازی تمام ماهواره هایش، به کاربران کل دنیا اینترنت ماهواره ای ارائه خواهد کرد. شرکت آمازون نیز اهداف مشابهی در سر دارد.

شرکت ها با صرف هزینه های هنگفت به دنبال کسب میلیاردها دلار درآمد هستند

رقابت شدیدی برای راه اندازی اینترنت ماهواره ای به راه افتاده است؛ چون علاوه بر اسپیس ایکس و بلو اوریجین، شرکت دیگری به نام وان وب (OneWeb) نیز کاروانی متشکل از ۶ ماهواره را به مدار زمین فرستاد. این شرکت ها با میلیاردها دلار سرمایه گذاری روی اینترنت ماهواره ای به بازگشت درآمدهای سالانه هنگفت چشم دوخته اند.

یکی از مزیت های اینترنت ماهواره ای در دسترس بودن آن است؛ یعنی هر منطقه ای که به آسمان دسترسی داشته باشد می تواند از این اینترنت بهره مند شود. مزیت بزرگ تر اما پتانسیل آن در کاهش چشمگیر هزینه اشتراک ماهانه اینترنت است. گفته می شود اینترنت ماهواره ای صرفه جویی ده ها میلیارد دلاری را برای مصرف کنندگان در پی خواهد داشت. با تحلیل نرخ اینترنت در آمریکا به کاهش ۳۰ میلیارد دلاری هزینه های سالانه به واسطه این تکنولوژی پی می بریم.

قرار است ماهواره های لئو اینترنت پرسرعت و کم تأخیر را برای میلیون ها شهروند آمریکایی به ارمغان بیاورند. این ماهواره ها در مداری بسیار نزدیک به زمین در ارتفاعی مابین ۱۶۰ تا ۱۹/۳۰۰ کیلومتر مستقر می شوند. در مقایسه، ماهواره های سنتی که در مدار زمین ثابت (Geostationary) قرار گرفته اند، فاصله ای ۳۵/۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین دارند.

نزدیک بودن ماهواره های لئو به زمین سبب کاهش تأخیر اینترنت می شود

نزدیک بودن ماهواره های لئو به سطح زمین سبب کوتاه شدن زمان ارسال و دریافت اطلاعات شده و تأخیر را کاهش می دهد. گفته می شود کیفیت اینترنت ماهواره ای با اینترنت سیمی و فیبر نوری برابری می کند. ماهواره های لئو قرار است با دقت زیاد در مدار مدنظر مستقر شده تا مناطق بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهند.

اینترنت ماهواره ای در مناطقی که از اینترنت پرسرعت سیمی و با تأخیر کم محروم هستند نیز کاربردی خواهد بود. با از راه رسیدن این تکنولوژی پیش بینی می شود هزینه اشتراک ماهیانه اینترنت برای صدها میلیون شهروند کاهش پیدا کند.

در مناطقی که چندین سرویس دهنده اینترنت وجود دارد، شهروندان اشتراک به مراتب کمتری را نسبت به شهروندان مناطقی با فقط یک سرویس دهنده می پردازند. تخمین زده می شود برای حدود ۱۰۴ میلیون شهروند آمریکایی تنها یک سرویس دهنده اینترنت در دسترس باشد. این گروه باید ماهانه ۶۸ دلار برای اشتراک اینترنت خود بپردازند.

اینترنت ماهواره ای

برای ۷۵ میلیون شهروند نیز دو سرویس دهنده وجود دارد. اضافه شدن یک سرویس دهنده منجر به کاهش اشتراک ماهانه به ۵۹ دلار شده است. پانزده میلیون شهروند خوش شانس نیز می توانند از میان پنج سرویس دهنده یا بیشتر یکی را انتخاب کرده و با پرداخت ماهانه تنها ۴۷ دلار از اینترنت پر سرعت بهره مند شوند.

اگر فرض کنیم فقط ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس اینترنت ماهواره ای ارائه کنند، در هزینه اینترنت ۲۶۳ میلیون شهروند آمریکایی در مناطقی با سه سرویس دهنده یا کمتر صرفه جویی خواهد شد.

در مجموع میزان کاهش هزینه به بیش از ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید

باقی شهروندان در مناطقی با سه یا چهار سرویس دهنده ۴ میلیارد دلار برای اشتراک ماهیانه اینترنت کمتر پرداخت خواهند کرد که کاهش هزینه ها را به ۱۸ میلیارد دلار خواهند رساند. اگر ماهواره های پروژه کوییپر نیز به ماهواره های استارلینک افزوده شوند میزان صرفه جویی از این هم بیشتر شده و به طور تقریبی به بیش از ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

اگر تلاش های شرکت های ذکر شده تا چند سال آینده به ثمر بنشیند، ده میلیون شهروند در مناطقی که هیچ سرویس دهنده ای در آنها خدمات دهی نمی کند، به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا خواهند کرد.

اینترنت ماهواره ای در حال حاضر در حال پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشی بوده و پیش بینی می شود تا سال آینده در برخی مناطق آمریکا به مشتریان ارائه شود. به فاصله کوتاهی اینترنت ماهواره ای برای شهروندان کل دنیا نیز برقرار خواهد شد و دید ما را برای همیشه نسبت به اینترنت تغییر خواهد داد.

malltina

مطالب مرتبط

بدافزار Agent Tesla نام‌کاربری و رمز عبور را از VPN و مرورگرها سرقت می‌کند

محققان امنیتی نسخه‌های جدیدی از بدافزار Agent Tesla کشف کرده‌اند که توانایی سرقت نام‌کاربری و رمزعبور بسیاری از اپلیکیشن‌ها از جمله مرورگرها، VPNها و کلاینت‌های ایمیل و FTP را دارند.بدافزار Agent Tesla اولین بار سال ۲۰۱۴ کشف شد و نوعی کی‌لاگر (Keylogger) است که در دو سال گذشته بین هکرها محبوب‌تر شده است. با خرید... ادامه مطلب

حمله سایبری هکرها به کاربران Tor از طریق سرورهای خروجی مخرب

یک گروه هک ناشناس از دی ماه سال قبل با اضافه کردن سرور به شبکه Tor در حال انجام حمله SSL stripping علیه کاربرانی است که با استفاده از مرورگر Tor به سایت‌های ارز دیجیتال دسترسی پیدا کرده‌اند.گروه مورد بحث تا اردیبهشت ماه امسال کنترل یک چهارم سرورهای موسوم به Tor exit relays که ترافیک کاربران از... ادامه مطلب

تپسی: امنیت سفرها از اولویت‌های اصلی ماست

معاون عملیات تپسی، تامین امنیت سفرهای شهری را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های‌ این شرکت معرفی و تاکید کرد با توجه به اهمیت امنیت کاربران، سرمایه گذاری زیادی در این حوزه انجام شده و گزینه‌های امنیتی مختلفی برای مردم فراهم شده است.«هومن دمیرچی» با اشاره به نحوه جذب رانندگان تپسی تصریح کرده که تایید صلاحیت رانندگان... ادامه مطلب

روسیه به دنبال تولید راکت فضایی چند بار مصرف با قابلیت انجام ۱۰۰ پرتاب

موفقیت‌های خیره کننده «اسپیس ایکس» در توسعه راکت‌های چند بار مصرف باعث انقلابی در صنعت فضایی شده و آژانس‌های فضایی مختلف به دنبال توسعه مدل‌های مشابه هستند. پیش از این «آژانس فضایی اروپا» از طرح‌های برای دستیابی به فناوری مشابه خبر داده بود و حالا روسیه هم از پروژه توسعه راکتی پرده برداشته که به... ادامه مطلب

هشدار کارشناسان درباره جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با تجهیزات ساده

آسیب‌پذیری‌های امنیتی در ارتباطات پهن‌باند ماهواره‌ای به مهاجمان اجازه می‌دهند که تنها با تجهیزات خانگی چند صد دلاری از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای جاسوسی کنند.هکرها با سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری‌ها می‌توانند بدون خطر شناسایی شدن، هزاران کیلومتر دورتر از اهداف خود از آن‌ها جاسوسی کنند. اخیرا یک محقق امنیت سایبری در دانشگاه آکسفورد، «جیمز پاور» نحوه... ادامه مطلب

باگ امنیتی ویندوز امکان نفوذ به پرینتر را فراهم می‌کند

اخیرا یک باگ امنیتی در ویندوز شناسایی شده که روی پرینتر تاثیر می‌گذارد. مایکروسافت اعلام کرده که با انتشار یک پچ امنیتی این مشکل را برطرف خواهد کرد.محققان توانسته‌اند پچ‌های امنیتی را دور بزنند و از این باگ سوءاستفاده کنند که نتیجه آن، امکان نفوذ به هر یک از دستگاه‌های پرینت و کنترل شبکه خصوصی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟