همه چیز درباره آیفون 13
اخراج دانشجوی هاروارد از آمریکا به خاطر محتوای شبکه‌های اجتماعی دوستانش

اخراج دانشجوی هاروارد از آمریکا به خاطر محتوای شبکه‌های اجتماعی دوستانش

ماموران مرزی آمریکا یک دانشجوی هاروارد را به خاطر مطالب دوستانش در شبکه های اجتماعی، از این کشور اخراج کرده اند.

حدود دو ماه پیش وزارت امور خارجه ایالات متحده قانون جدیدی را تصویب کرد که داوطلبان ویزای این کشور را به ارائه اطلاعات در مورد حسابشان در شبکه های اجتماعی مجبور می کرد. همان زمان برخی سازمان ها این قانون را ناکارآمد و غیرعادلانه خوانند اما وزارت خارجه از اجرای آن پاس پس نکشیده است. جدیدترین قربانی این سیاست نوجوانی فلسطینی به نام «اسماعیل عجاوی» است که در دانشگاه هاروارد پذیرفته شده بود.

ماموران «اداره گمرک و محافظت مرزی» پس از ورود اسماعیل ۱۷ ساله به فرودگاه بوستون از وی خواسته اند لپ تاپ و موبایلش در اختیار آنها قرار دهد. آنها پس از بررسی پنج ساعته این دستگاه ها شروع به پرسیدن سوال هایی در مورد مذهب، اعمال مذهبی و دوستان او در شبکه های اجتماعی کرده اند.

ویزای آمریکا

در نهایت ماموران به این بهانه که دوستانش مطالبی متضاد با منافع آمریکا را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند، ویزای وی را باطل و او را از ایالات متحده اخراج کرده اند. این در حالی است که اسماعیل در صفحات خودش از انتشار مطالب سیاسی خودداری کرده و حتی با این دسته از مخاطبانش هم تعاملی نداشته است.

عجاوی در حال تلاش برای دریافت دوباره ویزای آمریکا است و به همین منظور وکیلی را استخدام کرده اما او تنها کسی نیست که با این چالش ها دست و پنجه نرم می کند.

به گفته «کمیته ضد تبعیض عربی-آمریکایی» ماموران مرزی در مورد دانشجویان مسلمان و عرب سختگیری بیشتری به خرج می دهند تا حدی که ممکن است این افراد به خاطر محتوای دیگران هم دچار دردسر شوند. پیش از این ویزای یک مهاجر دیگر هم به خاطر تصویری که کاربران دیگر در گروه واتس اپ منتشر کرده بودند، باطل شده بود.

مشکل قانون مذکور این است که افسران تفاسیر مختلفی از ارتباط و تعامل در شبکه های اجتماعی دارند که دست آنها را در تایید یا ابطال ویزای مهاجران باز گذاشته اما برای مسافران حق و حقوق چندانی در نظر نگرفته است.

نظرات ۱۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato