دانشجوی فلسطینی هاروارد به خاطر فعالیت دوستانش در شبکه های اجتماعی از ورود به آمریکا بازماند

دانشجوی فلسطینی هاروارد به خاطر فعالیت دوستانش در شبکه های اجتماعی از ورود به آمریکا بازماند

دانشجوی فلسطینی هاروارد به خاطر فعالیت دوستانش در شبکه های اجتماعی از ورود به آمریکا بازماند

یک جوان فلسطینی که پذیرش دانشگاه هاروارد را دریافت کرده بود به خاطر فعالیت دوستانش در شبکه های اجتماعی اجازه ورود به آمریکا را دریافت نکرد. Ismail Ajjawi پناهجوی ۱۷ ساله فلسطینی در لبنان که برای حضور در دانشگاه به آمریکا سفر کرده بود بعد از چندین ساعت سوال و جواب مقامات اداره مهاجرت آمریکا در رابطه با فرایض دینی اش و همچنین فعالیت دوستانش در شبکه های اجتماعی دیپورت شد.

این نوجوان ظاهرا توانسته بود بورسیه Hope Fund سازمان غیرانتفاعی Amideast را برای دوره لیسانس دریافت کند که اجازه حضور در آن را پیدا نکرد.

مایکل مک کارتی سخنگوی سازمان گمرک و حفاظت مرزی آمریکا در این باره گفت که بر پایه اطلاعات به دست آمده در جریان بازجویی ها مشخص شد که Ajjawi مجاز نیست وارد آمریکا شود. مرزبانی آمریکا موظف است ایمنی و بی خطر بودن کالاها و افرادی که وارد خاک آمریکا می شوند را بررسی کند و از این بابت اطمینان حاصل نماید.

Ajjawi اما در این باره گفت که ماموران اداره مهاجرت آمریکا ساعت ها از او بازجویی کردند و یک نفر از آنها حتی درخواست کرد که گوشی و لپتاپش را برای انجام بررسی های بیشتر قفل گشایی کند.

بعد از پنج ساعت بازجویی ها تمام شد و از من خواستند وارد اتاقی شوم تا بدنم را اسکن کنند. مامور اداره مهاجرت پست هایی علیه آمریکا را در صفحه دوستانم در شبکه های اجتماعی پیدا کرد.

دانشجوی فلسطینی

این جوان فلسطینی با ارسال ایمیلی به نشریه دانشگاه هاروارد خبر داد که در مصاحبه با مامور اداره مهاجرت گفته است هیچ پست سیاسی روی صفحاتش در شبکه های اجتماعی ندارد و نباید مسئولیت فعالیت های مجازی دیگران را بر گردن او بیاندازند. به دنبال این اتفاق ویزای Ajjawi باطل شده و او حالا به لبنان بازگشته است.

سال گذشته درخواست ۳۷ هزار مسلمان برای دریافت ویزای آمریکا رد شد

جیسون نیوتن مدیر ارتباطات رسانه ای هاروارد در این باره گفت که دانشگاه مشغول همکاری با خانواده این دانشجو و مقامات مربوطه است و تلاش می کند مشکل را حل کند تا او بتواند به همکلاسی هایش ملحق شود.

گفتنی است از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون بالغ بر یکصد جوان فلسطینی از کرانه باختری، غزه، لبنان و اردن با کمک موسسه Amideast بورسیه Hope Fund را برای تحصیل در دانشگاه های آمریکا دریافت کرده اند.

ماه گذشته لارنس باکو رئیس دانشگاه هاروارد با ارسال نامه ای به مایک پمپئو وزیر کشور آمریکا نسبت به تاخیرهای اخیر در ارائه ویزا به این دانشجویان و دیپورت شدنشان ابراز نگرانی کرد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی وزارت کشور آمریکا بالغ بر ۳۷ هزار درخواست ویزا را به خاطر محدودیت های ترامپ برای مسلمانان رد کرد این در حالیست که یک سال قبل یعنی در سال ۲۰۱۷ کمتر از هزار مورد از این درخواست ها رد شده بود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل