آمریکا سازمان فضایی ایران را تحریم کرد

آمریکا سازمان فضایی و دو مرکز تحقیقاتی هوافضای ایران را به بهانه ارتباط با برنامه موشک های بالستیک به فهرست تحریم ها اضافه کرد. این دو مرکز شامل پژوهشگاه هوافضا و پژوهشگاه فضایی است که به ترتیب زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات و وزارت ارتباطات قرار داشته و از بازوهای اصلی صنعت هوافضای کشور به شمار می روند.

وزارت خزانه داری دلیل اعمال این تحریم ها را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و هدف از آنرا فشار بر ایران برای توقف فعالیت های هسته ای عنوان کرد. در ضمیمه دوم این قطعنامه از ایران خواسته شده در راستای توسعه موشک های بالستیک با قابلیت حمل سلاح های هسته ای گام برندارد.

سازمان فضایی ایران

Mobit

از نظر آمریکایی ها فناوری پرتابگرهای فضایی شباهت زیادی به موشک های قاره‌پیما دارد و ایران به بهانه پروژه های فضایی تجربه زیادی را در توسعه سکوی پرتاب، پرتاب موشک و کنترل آن به دست می آورد. «مایک پومپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا هم در بیانیه خود به این نکته اشاره کرده :

ایالات متحده به ایران اجازه نخواهد داد از برنامه های فضایی به عنوان پوششی برای پیشرفت پروژه های موشک بالستیک استفاده کند.

پومپئو مدعی شده که آزمایش راکت فضایی اخیر در سمنان نشان دهنده یک تهدید فوری و گواه دیگری بر درست بودن تصمیم آمریکا برای خروج از توافق برجام است.

پنجشنبه گذشته خبرهایی در مورد پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی در «پایگاه فضایی امام خمینی»سمنان منتشر شده بود اما «علی ربیعی» سخنگوی دولت با تایید انفجار در سکو اعلام کرد این حادثه زمانی رخ داده که ماهواره ناهید ۱ به سکو منتقل نشده بود. ربیعی همچنین احتمال دست داشتن عوامل خارجی در عدم موفقیت این آزمایش را هم رد کرد.

ماهواره ناهید یک ماهواره مخابراتی است که در باند UHF و KU امکان ارتباطات مخابراتی را در مدار ۲۵۰ کیلومتری فراهم می کند.

 

تماشا کنید: راکت استارهاپر در آزمایش جدید تا ارتفاع 150 متری بالا رفت

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟