تلاش ناموفق چینی‌ها برای سرقت فناوری‌های نظامی روسیه

چین در سرقت فناوری نظامی کشورهای دیگر دستی بر آتش دارد اما کپی غیرمجاز تکنولوژی‌های روسی کار دست آنها داده است.

هرچند چین و روسیه شرکای استراتژیکی محسوب شده و مانورهای نظامی مشترک هم برگزار کرده اند اما پکن چند سال قبل با کپی برداری غیرمجاز از جنگنده SU-33 جنگنده ای با عنوان J-15 را توسعه داد.

در اوایل دهه ۲۰۰۰ چینی ها مذاکرات فشرده ای برای خرید جنگنده SU-33 از روسیه داشتند اما مقامات نظامی این کشور به خاطر سابقه چینی ها در کپی برداری و نقض مفاد قراردادها از این فروش مجوزها خودداری کردند. در نتیجه پکن با دور زدن روس ها نمونه اولیه این جنگنده را از اوکراین وارد کرده و با مهندسی معکوس و بهره برداری از تکنولوژی های J-11B جنگنده J-15 شنیانگ را با قابلیت فرود و برخاست از ناوهای هواپیمابر توسعه داد.

لقب J-15  کوسه پرنده است اما برخی آنرا ماهی در حال تقلا نامیده‌اند

این جنگنده روی ناو هواپیمابر «لیائونینگ» حمل می شود که آن هم بر اساس ناو برجای مانده از دوران شوروی Varyag ساخته شده است. به گفته مقامات اوکراین چینی ها با وعده استفاده از Varyag برای ساخت یک هتل دریایی آنرا به چنگ آوردند اما باور کردن چنین ادعایی ساده‌لوحانه به نظر می رسد.

جنگنده J-15

SU-33 (بالا) در برابر جنگنده J-15 (پایین)

هرچند مجهز بودن این جنگنده به تجهیزات الکترونیکی در حد نسل پنجم و نمایش‌های آن در ابتدا تحسین بسیاری را از سوی منابع داخلی و حتی خارجی برانگیخت اما بعدا مشخص شد که جنگنده و ناو هواپیما بر مثل اغلب دستگاه های لایسنس نشده به مشکل خورده اند.

جنگنده J-15 روی کاغذ توانایی حمل بمب های نیم تنی، موشک‌های کروز، موشک هوا به هوای گرمایی PL-8 یا راداری PL-12 دارد اما مشکل اینجاست که ناو لیائونینگ این قابلیت ها را محدود کرده. وزن جنگنده J-15 در حالت عادی ۱۷.۵ تن است و با توجه به قابلیت های ناو مذکور تنها امکان حمل ۱۲ تن بار دارد. در واقع چینی ها نتوانسته‌اند وزن جنگنده را به سطح پرنده ای مثل F-18 برسانند که تنها ۱۴.۵ تن وزن دارد.

جنگنده J-15

ناو لیائونینگ

این محدودیت باعث شده J-15  در صورت تجهیز به ۴ بمب نیم تنی و ۲ موشک کروز ناچار به استفاده از PL-8 به جای PL-12 باشد که در صورت مواجه شدن با جنگنده های دشمن شانس گریختن از مهلکه را به شدت کاهش خواهد داد. علاوه بر این در صورت پر بودن باک سلاح های آن به چهار موشک محدود شود.

لقب جنگنده J-15  «کوسه پرنده» است اما ناتوانی آن در حمل سلاح ها و مشکل در فرود و برخاست از عرشه ناو لیائونینگ باعث شد که برخی رسانه های چینی آنرا «ماهی در حال تقلا» خطاب کنند.

جنگنده J-15

مشکل به همینجا ختم نمی شود و تا کنون چندین فروند از جنگنده های J-15s دچار نقص فنی شده و سقوط کرده اند. یکی از متخصصان نظامی روسیه به نام «واسیلی کاشین» در واکنش به این رویدادها گفته است:

سال ها قبل چین به جای خرید Su-33s تصمیم گرفت پروتوتایپ اوکراین را خریداری کرده و در بودجه و زمان صرفه جویی کند اما با اینکار زمان بیشتری را از دست داده و جنگنده هایی غیرقابل اتکا تولید کرد.

هرچند کپی برداری چینی ها توجیه پذیر نیست اما روس ها در حالی از این سیاست گلایه می کنند که خود در استفاده غیرمجاز از فناوری کشورهای غربی ید بسیار طولایی دارند.

مطالب مرتبط

فاز نخست توافق تجاری آمریکا و چین و مقابله با فروش اجناس تقلبی در پلتفرم های آنلاین

روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بعد از ماه ها چانه زنی با همتای چینی خود توافقی تاریخی را با شی جین پینگ امضا کرد که به موجب آن تجارت میان کمپانی های چینی و آمریکایی سهولت بیشتری پیدا خواهد کرد. این توافق اما حاوی مفاد و بندهایی در مورد فروش اجناس تقلبی چینی... ادامه مطلب

آمریکا به دنبال اعمال محدودیت بیشتر در صادرات محصولات خارجی به هواوی

دولت آمریکا به دنبال تصویب قانونی است که به طور گسترده در صادرات اجناس خارجی به هواوی محدودیت ایجاد می کند.وزارت بازرگانی ایالات متحده ماه مه سال گذشته میلادی هواوی را به دلایل امنیتی در لیست تحریم قرار داد. این کار به دولت آمریکا اجازه داد تا از فروش محصولات ساخت آمریکا به این شرکت... ادامه مطلب

فشار چین بر ماینرهای بیت کوین به خاطر کمبود برق

مقامات استان سیچوآن چین به خاطر کمبود برق ناشی از کاهش بارندگی، ماینرهای چینی را برای صرفه جویی در مصرف برق تحت فشار قرار داده اند.استان سیچوآن برق مورد نیاز خود را عمدتاً از طریق منابع برق آبی (هیدرو الکتریک) تامین می کند و در فصل خشک به دلیل کاهش بارندگی، با کمبود برق مواجه... ادامه مطلب

راکت لانگ مارچ 5 پرتاب شد؛ نگاه چین به مریخ و فراتر از آن

چین با موفقیت راکت لانگ مارچ 5 را پرتاب کرد. این راکت با طراحی داخلی، قصد دارد فضانوردان را به ماه، مریخ و دیگر مقاصد فضایی برساند. دولت چین با این راکت می خواهد برنامه های جاه طلبانه ای را برای اکتشاف فضا به اجرا درآورد.راکت لانگ مارچ 5 که به LM5 و چانگ ژنگ... ادامه مطلب

آزمایش موفقیت آمیز قطع اینترنت در روسیه

دولت روسیه پس از انجام چندین آزمایش مختلف، اینترنت روسیه را به طور موفقیت آمیز از اینترنت بین الملل جدا کرد.این آزمایشات در طول چند روز و با مشارکت آژانس های دولت روسیه، ارائه دهندگان اینترنت محلی و کمپانی های اینترنتی روسی انجام شدند.هدف از این آزمایشات بررسی امکان فعالیت مستقل اینترنت ملی روسیه موسوم... ادامه مطلب

فاز جدید سانسور اینترنت در چین: استفاده از الگوریتم ها برای نمایش محتوای مثبت

دولت چین با اعمال قوانین اینترنتی جدید، اقدامات خود را برای سانسور اینترنت تقویت کرده و این بار الگوریتم ها بازیگر اصلی سانسور محتوا هستند.اداره مدیریت فضای مجازی چین با انتشار اعلامیه ای، قوانین جدیدی منتشر کرده که سانسور اینترنت در چین را وارد فاز تازه ای می کند. قوانین جدید نحوه مدیریت محتوا توسط... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟