تلاش ناموفق چینی‌ها برای سرقت فناوری‌های نظامی روسیه

چین در سرقت فناوری نظامی کشورهای دیگر دستی بر آتش دارد اما کپی غیرمجاز تکنولوژی‌های روسی کار دست آنها داده است.

هرچند چین و روسیه شرکای استراتژیکی محسوب شده و مانورهای نظامی مشترک هم برگزار کرده اند اما پکن چند سال قبل با کپی برداری غیرمجاز از جنگنده SU-33 جنگنده ای با عنوان J-15 را توسعه داد.

در اوایل دهه ۲۰۰۰ چینی ها مذاکرات فشرده ای برای خرید جنگنده SU-33 از روسیه داشتند اما مقامات نظامی این کشور به خاطر سابقه چینی ها در کپی برداری و نقض مفاد قراردادها از این فروش مجوزها خودداری کردند. در نتیجه پکن با دور زدن روس ها نمونه اولیه این جنگنده را از اوکراین وارد کرده و با مهندسی معکوس و بهره برداری از تکنولوژی های J-11B جنگنده J-15 شنیانگ را با قابلیت فرود و برخاست از ناوهای هواپیمابر توسعه داد.

لقب J-15  کوسه پرنده است اما برخی آنرا ماهی در حال تقلا نامیده‌اند

این جنگنده روی ناو هواپیمابر «لیائونینگ» حمل می شود که آن هم بر اساس ناو برجای مانده از دوران شوروی Varyag ساخته شده است. به گفته مقامات اوکراین چینی ها با وعده استفاده از Varyag برای ساخت یک هتل دریایی آنرا به چنگ آوردند اما باور کردن چنین ادعایی ساده‌لوحانه به نظر می رسد.

جنگنده J-15

SU-33 (بالا) در برابر جنگنده J-15 (پایین)

هرچند مجهز بودن این جنگنده به تجهیزات الکترونیکی در حد نسل پنجم و نمایش‌های آن در ابتدا تحسین بسیاری را از سوی منابع داخلی و حتی خارجی برانگیخت اما بعدا مشخص شد که جنگنده و ناو هواپیما بر مثل اغلب دستگاه های لایسنس نشده به مشکل خورده اند.

جنگنده J-15 روی کاغذ توانایی حمل بمب های نیم تنی، موشک‌های کروز، موشک هوا به هوای گرمایی PL-8 یا راداری PL-12 دارد اما مشکل اینجاست که ناو لیائونینگ این قابلیت ها را محدود کرده. وزن جنگنده J-15 در حالت عادی ۱۷.۵ تن است و با توجه به قابلیت های ناو مذکور تنها امکان حمل ۱۲ تن بار دارد. در واقع چینی ها نتوانسته‌اند وزن جنگنده را به سطح پرنده ای مثل F-18 برسانند که تنها ۱۴.۵ تن وزن دارد.

جنگنده J-15

ناو لیائونینگ

این محدودیت باعث شده J-15  در صورت تجهیز به ۴ بمب نیم تنی و ۲ موشک کروز ناچار به استفاده از PL-8 به جای PL-12 باشد که در صورت مواجه شدن با جنگنده های دشمن شانس گریختن از مهلکه را به شدت کاهش خواهد داد. علاوه بر این در صورت پر بودن باک سلاح های آن به چهار موشک محدود شود.

لقب جنگنده J-15  «کوسه پرنده» است اما ناتوانی آن در حمل سلاح ها و مشکل در فرود و برخاست از عرشه ناو لیائونینگ باعث شد که برخی رسانه های چینی آنرا «ماهی در حال تقلا» خطاب کنند.

جنگنده J-15

مشکل به همینجا ختم نمی شود و تا کنون چندین فروند از جنگنده های J-15s دچار نقص فنی شده و سقوط کرده اند. یکی از متخصصان نظامی روسیه به نام «واسیلی کاشین» در واکنش به این رویدادها گفته است:

سال ها قبل چین به جای خرید Su-33s تصمیم گرفت پروتوتایپ اوکراین را خریداری کرده و در بودجه و زمان صرفه جویی کند اما با اینکار زمان بیشتری را از دست داده و جنگنده هایی غیرقابل اتکا تولید کرد.

هرچند کپی برداری چینی ها توجیه پذیر نیست اما روس ها در حالی از این سیاست گلایه می کنند که خود در استفاده غیرمجاز از فناوری کشورهای غربی ید بسیار طولایی دارند.

مطالب مرتبط

تصویب قانون جدید در آمریکا و محدودیت های تازه برای مراوده با هواوی

دولت ترامپ روز گذشته پیشنویس قانونی را منتشر کرد که براساس آن سازمان های دولتی از مراودات تجاری با هواوی منع می شوند. این ممنوعیت سال گذشته و در چهارچوب قانون مجوز دفاع ملی به تصویب کنگره رسید و از هفته آینده اجرایی می شود.قانون جدید خرید تجهیزات مخابراتی و نظارت ویدیویی از شرکت های چینی... ادامه مطلب

اپل و آمازون نفوذ هکرهای چینی از طریق چیپ های جاسوسی را انکار می کنند

خبرگزاری بلومبرگ به تازگی مطلبی را منتشر کرده و در آن از نفوذ هکرهای چینی به شبکه اطلاعاتی شرکت های اپل و آمازون با استفاده از چیپ های جاسوسی خبر داده است.در این گزارش آمده که شاخه سایبری ارتش آزادی بخش خلق چین، با قرار دادن چیپ های بسیار ریز (در ابعاد دانه برنج) درون... ادامه مطلب

استفاده روس ها از بات های اینترنتی برای لغو محرومیت ورزشکاران دوپینگی

نحوه استفاده روس ها از اینترنت برای تاثیرگذاری بر رویدادهای جهان در عین جالب بودن کمی ترسناک به نظر می رسد.فعالان اینترنتی این کشور در سال های اخیر بر جریانات مهمی مثل انتخابات امریکا و «برگزیت» آنچنان تاثیری داشتند که تا مدت ها نقل محافل ژورنالیستی آمریکا و دیگر کشورها بوده اند.حال به نظر می... ادامه مطلب

پاسخ تهدیدآمیز چین به مواضع ترامپ، روند نزولی ارزش سهام اپل را سرعت بخشید

پس از اینکه چین اعلام کرد در صورت اعمال سیاست های سختگیرانه ترامپ در حوزه تجارت بین دو کشور، فروش آیفون 7 و دیگر محصولات آمریکایی را در خاک خود متوقف خواهد ساخت، ارزش سهام اپل بیش از قبل کاهش یافت.بهتر است بدانید اپل، آمازون، فیسبوک، آلفابت و چندین کمپانی بزرگ حوزه فناوری، پس از... ادامه مطلب

شرکت روسی کلاشنیکف از دو پهپاد هوشمند برای گشت زنی در قطب رونمایی کرد

شرکت کلاشنیکف اخیرا طرح مربوط به دو پهپاد هوشمند روسی را منتشر کرده که برای حفاظت از دارایی های این کشور در قطب ساخته شده اند. این پهپادهای هوشمند قرار است که به صورت ۲۴ ساعته عملیات های حفاظتی خود را حول محدوده های مد نظر روسیه انجام دهند.پهپادهای کلاشنیکف از سری موسوم به ZALA هستند... ادامه مطلب

یک شرکت دولتی چین متهم به سرقت اسرار تجاری کمپانی میکرون شد

یک شرکت دولتی چین متهم به سرقت اسرار تجاری کمپانی میکرون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های میکروچیپ در آمریکا شد. این چهارمین نمونه‌ تلاش شرکت‌های چینی برای سرقت اسرار تجاری از آمریکا است که توسط دیوان عدالت آمریکا مطرح می‌شود. نتیجه این سرقت‌ها راه حل جدیدی خواهد بود که این دیوان برای مقابله... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x