زمین در پنج سال گذشته گرم ترین دوران تاریخ خود را سپری کرده است

زمین در پنج سال گذشته گرم ترین دوران تاریخ خود را سپری کرده است

طبق جدیدترین گزارش سازمان ملل متحد، کره زمین در پنج سال گذشته گرم ترین دوران تاریخ خود را سپری کرده و با روندی بی سابقه به گرم تر شدن ادامه می دهد.

گزارش مذکور که توسط سازمان جهانی هواشناسی (WMO) تهیه شده نشان می دهد بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ زمین به طور متوسط ۱.۱ درجه سلسیوس نسبت به دوره پیش از انقلاب صنعتی (قرن نوزدهم و بیستم میلادی) گرم تر شده و دمای آن ۰.۲۸ درجه سلسیوس نسبت به سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بالاتر رفته است. فعالیت های بشر عامل اصلی گرم تر شدن زمین هستند.

در ادامه گزارش به روند انتشار بی سابقه گاز دی اکسید کربن ناشی از مصرف سوخت های فسیلی و همچنین افزایش روند بالا آمدن سطح دریاها و اسیدی شدن آنها اشاره شده است. این موارد نشان می دهند اقدامات کنونی برای متوقف کردن روند گرم تر شدن زمین کافی نبوده و باید اقدامات جدی صورت گیرد.

سال ۲۰۱۶ نزدیک به دویست کشور با امضای توافق پاریس (Paris Agreement) در چهارچوب تعهدنامه سازمان ملل در تغییر اقلیم (UNFCCC) برای نگه داشتن میزان گرم تر شدن زمین به زیر ۲ درجه سلسیوس تا سال ۲۱۰۰ همکاری خود را اعلام کردند. با این وجود اما تخمین زده می شود دمای کره زمین تا سال ۲۱۰۰ سه درجه سلسیوس افزایش پیدا خواهد کرد.

«Pep Canadell»، یکی از نویسندگان گزارش مذکور و محقق تغییرات اقلیمی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی همسود (CSIRO) در کشور استرالیا ضمن اعلام نگرانی از روند گرم تر شدن زمین، به کشورها توصیه کرده در سیاست های خود تغییرات فوری ایجاد کنند:

«گزارش جدید زنگ خطر را برای دولت ها، کسب و کارها و نهادهای مردمی به صدا در آورده و آنها را به اقدامات جدی و هدفمند در رابطه با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای دعوت می کند.»

جمعه هفته قبل میلیون ها دانش آموز از ۱۶۰ کشور دنیا با آمدن به خیابان ها اعتراض خود را نسبت به گرم شدن زمین نشان داده و صدای خود را به گوش نهادهای مسئول رساندند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato