نخستین فضانورد عرب قدم به ایستگاه فضایی بین المللی گذاشت

یک اماراتی که دیروز از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان عازم فضا شد، نامش را به عنوان نخستین فضانورد عربی که به ایستگاه فضایی بین المللی قدم گذاشته به ثبت رساند و تاریخ ساز شد.

فضاپیمای روسی حامل هزاع المنصوری تبعه امارات متحده عربی که اولگ اسکریپوچکا فضانورد روسیه و جسیکا میر از ناسا او را همراهی می کردند روز گذشته و بعد از سفری شش ساعته به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.

ناسا در توییتی اعلام کرد: این سه فضانورد وارد آزمایشگاه مداری شدند و به شش نفر از فضانوردان مستقر در این ایستگاه ملحق شدند تا طی مراسمی به آنها خوشامدگویی شود.

منصوری ۳۵ ساله پیش از سفری که از آن تحت عنوان ماموریت رویایی یاد کرده بود حمایت گسترده ای را از مردم سراسر دنیا دریافت نموده بود.

در دبی جمعیتی انبوه از مردم در مرکز فضایی محمد بن رشید گرد هم آمدند تا از مانیتورها پرتاب وی به فضا را تماشا کنند و همزمان با خوشحالی و فریادهای تشویق کننده خود از منصوری با نام قهرمان ملی یاد می کردند.

همزمان با پرتاب فضاپیمای حامل المنصوری، نورپردازی ویژه ای روی برج الخلیفه دبی که عنوان بلندترین آسمان خراش دنیا را دارد انجام گرفت.

فضانورد عرب

قرار است که المنصوری هشت روز در ایستگاه فضایی بین المللی اقامت داشته باشد و عنوان نخستین اماراتی و حتی نخستن عرب تباری را به خود اختصاص خواهد داد که سوار بر این آزمایشگاه گردان است (البته او نخستین مسلمانی که به ایستگاه فضایی بین المللی قدم گذاشته نیست).

المنصوری که از خلبانان سابق نیروهای مسلح امارات است ساعاتی پیش از پرتابش از ایستگاه فضایی باکونور با انتشار توییتی از احساس غرور آمیخته با ترس خود برای این ماموریت گفت. او همچنین توییت کرد:

امروز من رویاها و اهداف کشورم را محقق می کند. انشاالله خداوند در این ماموریت به من موفقیت عطا کند.

المنصوری یک روز قبل از ماموریتش اعلام کرد که ویدیویی از نمازهای روزانه اش در ایستگاه فضایی بین المللی را ضبط می کند  و آن را برای مردم روی زمین مخابره خواهد نمود.

این فضانورد قرار است که بعد از انجام آزمایشاتی و البته اتمام اقامت هشت روزه اش همراه با یک تن از فضانوردان ناسا و یک فضانورد روس در تاریخ سوم اکتبر به زمین باز گردد و دو فضانورداری که او را در سفر به ایستگاه فضایی بین المللی همراهی کردند تا بهار سال آینده در آنجا اقامت خواهند داشت.

فضانورد عرب

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال یافتن پاسخی برای فوران های مرموز سیارک Bennu

سیارک 491 متری بنو (Bennu) از سطح خود ذراتی به بیرون پرتاب می کند که شگفتی محققان را در پی داشته است. معمولاً فوران ذرات در دنباله دارهای یخی دیده یافت می شوند و سیارک ها چنین خصوصیتی ندارند. حال پژوهشگران ناسا به کمک فضاپیمای اسیریس رکس (OSIRIS-REx) و فرضیه سازی به دنبال یافتن علت... ادامه مطلب

آیا ساخت آسانسور فضایی با این همه زباله در مدار زمین ممکن است؟

اواسط شهریور ماه امسال محققان با انتشار مقاله ای از احتمال ساخت آسانسور فضایی خبر دادند. اما آیا می توان چنین آسانسوری را ساخت و چطور می توان از امنیت آن با توجه به حجم بالای زباله های فضایی در مدار زمین اطمینان حاصل کرد؟آسانسور فضایی همانطور که از نامش پیداست، نوعی آسانسور است که... ادامه مطلب

استقرار تلسکوپ رادیویی NCLE در نیمه پنهان ماه

چین و هلند در همکاری با یکدیگر تلسکوپ رادیویی NCLE را در سمت پنهان ماه مستقر کردند. این تلسکوپ قرار است سیگنال های به جای مانده پس از انفجار بزرگ را جمع آوری کند.آرزوی تعداد بیشماری از منجمان قرارگیری تلسکوپ در نیمه پنهان ماه بود تا بتوان فارغ از امواج رادیویی، اتمسفر و دیگر فاکتورهای مزاحم... ادامه مطلب

سفر فضایی پرسرعت چه تأثیری روی سن فضانوردان می گذارد؟

«اتساع زمان» (Time Dilation) زمانی اتفاق می افتد که گذر زمان در فضا کندتر از زمین رخ می دهد. اما گستردگی تاثیرات این مفهوم چقدر است؟ اگر سفری دوطرفه به سیاره ای نزدیک (مثلا در فاصله 10 تا 50 سال نوری) ترتیب دهیم، اتساع زمان چه تاثیری روی سن فضانورد و ساکنین زمین می گذارد؟فضانوردی... ادامه مطلب

وانت برقی تسلا سایبرتراک به ناوگان پلیس دبی اضافه می‌شود

پلیس دبی با انتشار توییتی که در آن سایبرتراک با رنگ آمیزی ویژه پلیس به تصویر کشیده، ملحق شدن وانت مریخی تسلا را به ناوگان خود تأیید کرد.ناوگان پلیس شیخ نشین دبی کاربر را یاد بازی نید فور اسپید می اندازد؛ چون در آن اتومبیل هایی همچون بوگاتی ویرون، لامبورگینی اونتادور، فراری FF، استون مارتین... ادامه مطلب

هند سقوط ماه نشین ویکرام را تأیید کرد

هند سقوط ماه نشین ویکرام را که بخشی از فضاپیمای چاندرایان-2 (Chandrayaan-2) محسوب می شد، تایید کرد.دپارتمان فضایی کشور هند می گوید ماه نشین ویکرام (Vikram) طبق برنامه از فضاپیما جدا شد ولی نتوانست به طور موفقیت آمیز روی سطح ماه فرود بیاید.ماه نشین ویکرام در فاز اول فرود، ارتفاع خود را از 30 کیلومتری... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟